חברת חיפושי הנפט הגוססת לא מתייאשת - זה מה שהיא מצאה הפעם ליד ראש העין

לאחר שנתיים של עיכובים, גבעות עולם הצליחה להתגבר על הבעיות התפעוליות הרבות והשלימה את מבחני ההפקה במגד 6 ■ התוצאות: 6,239 חביות נפט באיכות דומה לנפט של מגד 5 ■ חלק מהנפט שהופק מהקידוח נמכר בכ-230 אלף דולר

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קידוח מגד 6צילום: גבעות עולם
ערן אזרן

שותפות החיפושים הגוססת, גבעות עולם, שמנייתה מושעית מהמסחר מאז סוף 2014, הפיחה היום (א') מעט אופטימיות בקרב המשקיעים – לאחר שדיווחה על תוצאות מבחני ההפקה בבאר מגד 6. השותפות, שבשליטת שמואל בקר ונגה בן דוד (73%), מסרה כי במהלך המבחנים שביצעה במגד 6 הצליחה להפיק 1,250 חביות נפט ליום בגודל משנק (שסתום) בינוני. זאת, פי שלושה ביחס לתוצאות המבחנים בבאר הנפט הפעילה מגד 5, שבה הופקו 470 חביות ביום.

מבחני ההפקה במגד 6 בוצעו במהלך החודשים יולי עד אוקטובר 2016. המבחנים בוצעו על ידי חברת סקיי אנרג'י פרטנרס, בעיקר באמצעות מהנדס הקידוחים Leendert-Jan Ursem ומהנדס המאגרים Wouter Botermans. בשלב הראשון של מבחני ההפקה הופקו 5,056 חביות נפט ו-3,447 חביות מים. במהלך המבחנים, שכללו חירורים והזרקות חומצה לבאר, הופקו מהבאר גז, נפט, מים נלווים, וכן אמולסיה (תערובת של נפט ומים נלווים). הנפט שהופק מהקידוח נמכר בכ-230 אלף דולר, שקוזז בעלות פינוי המים ופירוק האמולסיה (כ-87 אלף דולר).

בשלב השני של מבחני ההפקה, שבוצע במהלך השבועיים האחרונים, התקינה גבעות שסתום מיוחד (swell packer), שנועד להפחית את כמות המים והאמולסיה. לאחר התקנת השסתום, בוצעו מבחני הפקה חוזרים במהלכם הופקו 6,239 חביות נפט ללא מים. בהתאם להוראות, הגישה גבעות ביום שישי האחרון דו"ח מסכם לממונה על תוצאות מבחני ההפקה. כעת, בכוונתה של גבעות לבצע מבחני הפקה ארוכי טווח, "שבמהלכם ייבחנו גדלים שונים של משנקים לתקופות זמן ממושכות, על מנת לקבוע את גודל המשנק שיאפשר הפקה מיטבית מהבאר".

במהלך השנים האחרונות ביצעה גבעות מספר קידוחי נפט בסמוך לראש העין. במהלך קידוח מגד 6 נתקלה השותפות בבעיות תפעוליות ומימוניות, שאילצו אותה לדחות שוב ושוב את המועד לביצוע מבחני ההפקה. מבחני ההפקה בוצעו לבסוף, בעיכוב של כשנתיים, לאחר שהממונה על הנפט במשרד האנרגיה איים להפקיע מגבעות את החזקה שנתנה לה המדינה. הצלחה בקידוח מגד 6 עשויה לתמוך בפעילות החיפושים היבשתיים הדועכת בבורסה של חברות כמו גוליבר, זרח ולפידות-חלץ.

מייסד גבעות עולם, טוביה לוסקין, ליד קידוח מגד 4צילום: מיקי קרצמן

מאז דצמבר 2014, יחידות ההשתתפות של גבעות נמצאות בהשעיה מהמסחר בבורסה, וזאת לאחר שמחיר יחידות השתתפות הגיע לאגורה, והשותפות לא הצליחה לקבל את הסכמת בעלי היחידות לבצע איחוד הון. קודם להשעיה, גבעות עולם מחקה את מרבית שווייה, וירדה לשווי שוק של כ-100 מיליון שקל.

בשנתיים האחרונות נקלעה השותפות לסכסוך מר בין בעלי השליטה, בקר ובן דוד, לבעל המניות השלישי והמנכ"ל המיתולוגי של השותפות, טוביה לוסקין (26%), שאינו מכהן עוד כחבר בדירקטוריון. הסכסוך פגע בפעילות השותפות והגיע עד לפתחו של בית המשפט. במקביל, השותפות התקשתה בהשגת מקורות מימון, ורואי החשבון נאלצו להוסיף הערת "עסק חי" לדו"חותיה הכספיים. בכוונתה של גבעות לכנס אסיפה כללית לאישור מתווה מוסכם עם מחזיקי היחידות לפתרון הבעיות הקיימות בשותפות – בדרך להחזרתה למסחר.

למרות הקשיים, קידוח מגד 5 המשיך כל אותה העת בהפקת נפט, אם כי בקצב מדוד ובמחיר נמוך. במחצית הראשונה של 2016 הופקו מהבאר 102 אלף חביות נפט, שהכניסו לקופת גבעות כ-4 מיליון דולר. מאז 2011, מכרה גבעות 923 אלף חביות נפט, שהניבו 78 מיליון דולר בסך הכול. את המחצית הראשונה של 2016 סיימה גבעות בהפסד של כמיליון דולר, בהמשך להפסד של כ-4.7 מיליון דולר ב-2015 ושל 10.6 מיליון דולר ב-2014. יתרת ההפסד הנצברת של השותפות עומדת על כ-90.8 מיליון דולר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker