וול סטריט ג'ורנל: צים מעמידה למכירה את מרבית פעילותה

על פי הדיווח חברת ההובלה הימית תשאיר בידה את הקווים האזוריים במזרח התיכון ככל הנראה כחלק מהתחייבותה במסגרת מניית הזהב. החברה מכחישה

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידן עופר
עידן עופרצילום: אליהו הרשקוביץ

ההפסדים הכבדים ומצבת החובות הגדולה מאלצים את חברת ההובלה הימית במכולות צים להעמיד למכירה כמעט את כל פעילותה. על פי דיווח של "וול סטריט ג'ורנל", צים, שמוחזקת על ידי חברת קנון (32%) ונושי החברה, מתכננת למכור את כל קווי ההובלה הימית שלה למעט הפעילות האזורית באגן הים התיכון.

על פי הדיווח בנקאי השקעות מטעם החברה מפיצים מסמכים למכירתה בין קונים פוטנציאליים.

לפי תנאי מניית הזהב שקיבלה המדינה כאשר מכרה את השליטה בצים ב-2004 מחויבת צים להחזיק בצי מינימלי של 12 אניות שישרתו את המשק הישראלי בשעת חירום. צים והחברה לישראל שבשליטת עידן עופר נכשלו בניסיונם לבטל את המניה כחלק מהסדר החוב של החברה בקיץ 2014 שבמסגרתו נמחק חוב של 1.5 מיליארד דולר והומר ברובו למניות החברה, וחוב נוסף בסכום של 2 מיליארד דולר נפרש מחדש.

צילום: בלומברג

מניית הזהב נחשבת כמכשול העיקרי בפני עסקת מיזוג של צים עם חברת ספנות אחרת משום שהיא מעניקה למדינה זכויות וטו על נושאים מהותיים בניהול החברה מבלי שהיא מטילה אחריות על המדינה להשתתף במימון הפסדיה.

צים הפסידה 133 מיליון דולר במחצית הראשונה של 2016 לעומת רווח של 21 מיליון דולר בתקופה המקבילה ב-2015. ההפסד נבע מירידה של 20% בהכנסותיה במחצית הראשונה של 2016 כתוצאה מנפילה של 25% במחירי ההובלה הימית במכולות לשפל 900 דולר למכולה. ירידה זו קוזזה בעליה של 5% במספר המכולות שצים הובילה במחצית הראשונה של 2016 לעומת התקופה המקבילה לה ב-2015.

ההפסדים הכבדים של צים יצרו גרעון של 63 מיליון דולר בהונה העצמי של החברה שנושאת על גבה התחייבויות פיננסיות ב-1.2 מיליארד דולר ויתרת המזומנים בקופתה נפלה ל-300 מיליון דולר. צים, שאמורה הייתה לפרוע סכום של 380 מיליון דולר לנושיה עד לסוף 2017, ביקשה וקיבלה באחרונה את הסכמת נושיה -בעיקר בעלי אניות, מספנות ובנקים ובעלי איגרות החוב - לדחיית חוב של 115 מיליון דולר בשנה וחצי.

חברת קנון ביצעה הפרשה של 72 מיליון דולר בדוחות הכספיים לרבעון השני של 2016 לירידה בשווי החזקתה בחברת צים. קנון, שפוצלה מהחברה לישראל בינואר 2015,  השקיעה 200 מיליון דולר תמורת 32% ממניותיה של צים כחלק מהסדר החוב של החברה בקיץ 2014.

צים, שמחזיקה בנתח מזערי של 2% מהשוק העולמי להובלה ימית במכולות אינה החברה היחידה שסובלת מירידת מחירים חדה כתוצאה מעודף גדול של היצע על ביקוש לשירותי הובלה ימית. החברה הקוריאנית Hanjin Shipping שהיא חברת ההובלה הימית במכולות ה-7 בגודלה בעולם הגיעה לכינוס נכסים בתחילת ספטמבר 2016

דובר מטעם צים הכחיש את הידיעה ומסר: "צים דוחה את השמועות שבכוונתה למכור את פעילותה הגלובלית. היינו שחקן גלובלי בעשורים האחרונים ואין לנו שום כוונה להפסיק לספק שירותים גלובליים ללקוחותינו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker