עדות המתלוננת נגד ציון קינן נחשפת: "למה אתה מחליף לה את הוודקה במים? תן לה לשתות"

בעדות שנחשפה בחדשות ערוץ 2, סיפרה מ': "אני רק זוכרת שהוא אמר: תבואי לחדר שלי" - קינן הכחיש את הטענות ■ השופט אדלר דחה את טענותיה של המתלוננת אך המליץ לשלם לה פיצויים מוגדלים - במו"מ היה מעורב המנכ"ל הנוכחי, אריק פינטו

TheMarker Online
מנכ"ל בנק הפועלים לשעבר, ציון קינן
מנכ"ל בנק הפועלים לשעבר, ציון קינןצילום: מוטי מילרוד

גירסתה של המתלוננת על תקיפה מינית נגד ציון קינן, לשעבר מנכ"ל בנק הפועלים, ופרטים חדשים על המגעים שהובילו לתשלום דמי השתיקה נחשפו הערב על ידי אילנה דיין ושחר אלתרמן ממערכת התוכנית "עובדה" במהדורת החדשות של ערוץ 2.

המתלוננת מ' סיפרה בהליך הבוררות החשאי על הלילה שהעבירה עם ציון קינן ובכירים נוספים בבנק בעיר אלמטי שבקזחסטן בדצמבר 2006. לטענתה, קינן לקח את העובדים לבילוי במועדון לילה והישקה אותה בוודקה. היא סיפרה כיצד ניסו חלק מהעובדים לנטרל את השפעת האלכוהול. לדבריה, עובד אחר הביא לה שקדים ועובד אחר החליף לה את הוודקה במים.

"טעמתי את המים ואז ציון הבין את זה ואמר לע' 'למה אתה מחליף לה את הוודקה במים? תן לה לשתות, תן לה לשתות. ציון לא שותה, הוא רק משקה אותי, אני כבר רואה שחצי בקבוק וודקה נגמר, הוא משקה אותי - כל הלחץ בא אליי", סיפרה מ'.

העובדת תיארה בפני הבורר, השופט בדימוס סטיב אדלר, את מה שהתרחש לכאורה לאחר הביקור במועדון הלילה: "אני רק זוכרת שהוא אמר: תבואי לחדר שלי. אני פחדתי. הוא היה האלוהים שלי בבנק, כולם מפחדים ממנו. כולם פחדו ממנו... הוא היה הבוס שלי, הוא היה המנהל שלי". לדבריה, כאשר עלו השניים לחדרו של קינן, הוא החל לבצע בה מעשה מיני כאשר היא הרגישה שהיא מאבדת את ההכרה.

מ' תיארה את האירוע בפרטי פרטים וסיפרה כי כשפתחה את העיניים מצאה עצמה ללא בגדים בזמן שקינן ממשיך במעשיו - והיא ביקשה ממנו להפסיק. לדבריה, בשלב זה הורה לה קינן לקבל תפקיד אחר ולאחר מכן אמר לה ללכת ולהתלבש. קינן הכחיש את הדברים.

בנוסף נחשפה בערוץ 2 שיחה בין המתלוננת לע', שהיה עד לאירוע: "אתה זוכר איך זה התחיל הכל? אני לא אשכח שהלכנו והזמינו אותנו למועדון לילה, ואני זוכרת שניסיתי לשמור עליי. אתה זוכר את זה? וציון שופך לנו וודקות ואתה שמרת עליי, החלפת את הוודקות במים. ניסית לשמור עליי. זוכר את זה מותק? אתה שמת מים שהוא לא יראה ואז הוא אמר 'מה אתה מחליף לה את הוודקה במים". ע' השיב לה: "הוא ו(בכיר נוסף בבנק) היו שובבים בעניינים האלה".

המסמך שפירסם בנק הפועלים: המלצות נשיא בית הדין הארצי לעבודה בדימוס, השופט סטיב אדלר
המסמך שפירסם בנק הפועלים: המלצות נשיא בית הדין הארצי לעבודה בדימוס, השופט סטיב אדלר

השופט בדימוס סטיב אדלר דחה את טענותיה של מ'. "מדובר בהאשמה חמורה והיה על העובדת לשכנע אותי שגירסתה אמינה ותואמת את העדים שאשמע מהמשלחת ולא כך היה", כתב אדלר בסיכום הדו"ח הסודי.

ובכל זאת, בסופו של דבר המליץ אדלר להנהלת הבנק לפצות את העובדת "עקב התמונה המצערת של העסקה מאוד חריגה של עובדת בכירה 9 שנים בארץ קשה במיוחד, רחוקה, במדינה מתפתחת, שיש בה מזג אוויר [קשה], קור מקפיא בחורף, אין בה קהילה ישראלית או יהודית".

לפי הדיווח בחדשות ערוץ 2, מנכ"ל הבנק הנוכחי, אריק פינטו, הוא זה שניהל את המשא ומתן על סכום הפיצויים ונפגש עם בן זוגה של המתלוננת, לשעבר בכיר מאוד בבנק הפועלים. פגישה זו התפוצצה ולניהול המשא ומתן הצטרף עו"ד אורן גרוס ממשרדה של נעמי לנדאו. את המגעים ליווה גם עו"ד נחום פיינברג, שייצג את הבנק.

מנכ"ל בנק הפועלים, אריק פינטו
מנכ"ל בנק הפועלים, אריק פינטו

בסופו של דבר, הוחלט לפצות את מ' ב-6 מיליון שקל. גם בן זוגה נדרש לחתום על הסכם סודיות. בבנק טוענים כי בן הזוג של המתלוננת הוא זה שעומד מאחורי התלונה על רקע סכסוכים עם בכירים בבנק.

מבנק הפועלים נמסר בתגובה: "לאור העובדה שאריק פינטו היה אחד המועמדים להיות מנכ"ל הבנק, בתקופה זו הוא מודר ולא ידע מאומה בנושא התלונה והתבקש על ידי עורכי הדין החיצוניים שלא להיות מעורב. לפני שהעובדת התלוננה אכן התקיים משא ומתן ממושך בין העובדת לבין אגף משאבי אנוש, בנושאי פיצויים על עבודתה".

"פינטו שהיה ממונה על משאבי אנוש, התבקש לסייע. בכל השלב הזה לא עלתה כל טענה על הטרדה. בשלב מסוים עורכי הדין של העובדת ביקשו פגישה עם עורכי הדין החיצוניים של הבנק והעלו את הטענות בדבר הטרדה מינית והנושא הועבר לטיפול עורכי הדין ולבדיקת השופט אדלר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker