סלינגר לעליון: "אי.די.בי יכולה לשעבד רק עוד 1.08% ממניות כלל ביטוח"

אי.די.בי פיתוח קיוותה כי בג"צ והממונה על שוק ההון והביטוח יאפשרו לה לשעבד 5% ממניות כלל ביטוח, לטובת מחזיקי אגרות החוב מסדרה י"א ■ הממונה דווקא חשבה אחרת

שלי אפלברג
שלי אפלברג
דורית סלינגר
דורית סלינגר

כ-85 מיליון שקל הותירה אי.די.בי פיתוח בקופתה, בתקווה כי הממונה על שוק ההון והביטוח דורית סלינגר ובג"צ יאפשרו לה לשעבד 5% ממניות כלל ביטוח, לטובת מחזיקי אגרות החוב מסדרה י"א. אך נכון להיום, לאור התגובה שהגישה סלינגר לבית המשפט, נראה כי אי.די.בי תידרש להוציא עוד כספים מהקופה - ולהשיב אותם למשקיעים.

חרף ידיעתה של אי.די.בי פיתוח כי הממונה על שוק ההון מסרבת לאפשר לה לשעבד את מניות כלל ביטוח לטובת גיוסי כסף בשוק, הצליחה החברה לגייס מהמשקיעים סכום נכבד של 325 מיליון שקל, כחלק מסדרה י"א. לאחר שקברניטי החברה לא הצליחו לשכנע את סלינגר לחזור מעמדתה, פנו לבית המשפט כדי שיורה לסלינגר לאפשר לחברה את השיעבוד.

אך לאכזבתה של אי.די.בי, כבר לאחר הדיון הראשון הוציא בית המשפט החלטה כי הוא לא מאפשר לחברה לשעבד 19% מהמניות. באותו הדיון הציעו שופטי בג"צ לצדדים לפשרה לפיה סלינגר תאפשר באופן חד פעמי שיעבוד של כ-5% מהמניות. אך החברה ביקשה להמשיך בדיון, תוך סירוב להתחייב לכך כי לא תפנה בעתיד לבית המשפט בבקשות נוספות לשעבוד מניות.

לקראת הדיון אשר אמור להתקיים בבית המשפט העליון בירושלים ב-3 בינואר 2017 הגישה סלינגר את עמדתה בנוגע לשיעבודים. סליגנר הסבירה כי היא מוכנה שהחברה תשעבד רק עוד 1.08% ממניות כלל ביטוח לטובת ההנפקה, וזאת לאור העובדה כי כיום כבר משועבדות 3.92% מהמניות של כלל ביטוח לטובת חברת הביטוח מנורה, בגין הלוואה שלקחה החברה.

סלינגר חזרה והסבירה כי בסמכותה "לקבוע הוראות ביחס לגוף הנזקק להיתר לפי הוראות חוק הפיקוח ללא החרגה של שיעור כלשהו". מבחינת סלינגר הטעמים שגורמים לה לא לתת את אישור השיעבוד הם סבירים, ולא מקימים עילה להתערבות של בג"צ.

הממונה הסבירה כי החוק קבע רף מקסימאלי של אחזקת 5% מהמניות בגופים מבטחים, מתוך תפישה ששיעור החזקה גבוה יותר משקף יכולת משמעותית להשפיע על פעילות המבטח, ולכן מחייב אסדרה ופיקוח לטובת ציבור המבוטחים. "גורם אשר מחזיק שיעור של יותר מ-5% מאמצעי השליטה, נדרש לקבל היתר החזקה. קביעת הרף נועדה להבחין בין שחקנים עיקריים לבין שחקנים שוליים, כאשר תשומת הלב של הרגולטור ממוקדת מטבע הדברים בראשונים, שכן הם אלה שהשפעתם על פעילות המבטח היא מהותית לעניינים שעליהם מופקדת הרוגלציה", ציינה סלינגר.

הממונה הדגישה כי "קבלת עמדה שלפיה חלק מתוך החזקותיו של מי ששולט בגוף מוסדי אינם כפופים לסמכות הממונה אינה מתיישבת עם ההגיון אשר בבסיס הגדרת השליטה, אשר בוחנת את רמת השפעתו של האדם על עסקי התאגיד".

בג"צ העניקו לאי.די.בי שהות עד ה-22 בנובמבר להתייחס לעמדת המפקחת. את אי.די.בי מייצג בהליך משרד עורכי הדין  גרוניצקי. את עמדת המפקחת הגיש לבג"ץ עו"ד יונתן ברמן, סגן בכיר בפרקליטות המדינה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker