רוסק עמינח: פפר, הבנק הדיגיטלי החדש, יפגע בהכנסות לאומי בטווח הקצר אך יביא לצמיחה עתידית

כך האמרה מנכ"לית בנק לאומי בכנס העתידנות של ה"פייננשל טיימס" בלונדון ■ רוסק עמינח גם אמרה כי "בנקים שלא יעשו את השינוי הנדרש ולא יתאימו עצמם למציאות החדשה לא ישרדו"

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
רקפת רוסק עמינח בכנס החדשנות של ה"פיננשיאל טיימס" בלונדון
רקפת רוסק עמינח בכנס החדשנות של ה"פיננשיאל טיימס" בלונדוןצילום: יחץ

מנכ"לית בנק לאומי, רקפת רוסק עמינח, פתחה הבוקר בלונדון את כנס החדשנות הבינלאומי של המגזין "פייננשל טיימס" 'FT Innovate'. רוסק עמינח הוזמנה לכנס, שבו משתתפים מאות אנשים מתחומי הבנקאות, הפיננסים, הטכנולוגיה ועוד, בכדי לספר על פרויקט הדגל בקדנציה שלה כמנכ"לית לאומי - הבנק הדיגיטלי ללא סניפים, פפר, שאותו ישיק לאומי בסוף 2016 .

בשנה שעברה גייסנו צוות חדש של אנשי טכנולוגיה והתחלנו לבנות בנק מן היסוד. בנק שמבוסס על פלטפורמה טכנולוגית נפרדת וחדשה לחלוטין. בנק שכולו במובייל בשם פפר", סיפרה רוסק עמינח לבאי הכנס.

את דבריה פתחה רוסק עמינח בתיאור הרקע לקבלת ההחלטה על הקמת המיזם. "אספר לכם מה אנחנו עושים בבנק לאומי. זו רק דוגמה אחת ורק דרך אחת, אך עבורי היא מדגימה את הדרך שבה טרנספורמציה יכולה להתרחש. אני סבורה שכל המנכ"לים, ימצאו את דרכם, כאשר הם יבינו שה"שיבוש" (disruption) כבר פה. בלאומי, החלטנו לאמץ את השיבוש. החלטנו להקים מיזם חדש, שיהיה מנותק לחלוטין מעסקי הליבה שלנו - גם אם משמעות הדבר היא להתחרות בעצמנו", סיפרה רוסק עמינח.

הכנס בלונדון התמקד השנה ביחסי הגומלין בין בני אדם ומכונות (בינה מלאכותית, ביג דאטה והאינטרנט של הדברים), וכן בהשפעתם של הגורמים הללו על המודל והביצועים העסקיים של תאגידים, פריון העבודה ושוק העבודה.

רוסק עמינח סקרה בפני המשתתפים את השינויים שחווה עולם הבנקאות בשנים האחרונות, שלטענתה שיבשו את מודל הבנקאות הקלאסי. היא ציינה את הגורמים שהיא רואה כמרכזיים לתהליך זה: המעבר מבנקאות מסורתית (מבוססת סניפים) לבנקאות בערוצים הדיגיטליים, שמוזילה עלויות נדל"ן; המהפיכה הטכנולוגית שמאפשרת כיום חיסכון בעלויות תשתית הודות לטכנולוגיות חדשות דוגמת טכנולוגיית הענן; הרגולטורים, שאחרי המשבר הגלובאלי של 2008 הבינו שבמקום להגן על הבנקים הגדולים ('Too big to fail') תפקידם להגן על הלוקוחות ועל המשקיעים.

"פפר הוא למעשה סטארט-אפ פינטק (טכנולוגיה פיננסית) אשר צמח בתוך בנק לאומי. ל-Pepper אין סניפים והוא כולו בסלולר. הוא מאפשר פתיחת חשבון, ניהול חשבון, פתיחת חיסכון, קבלת הלוואה, ולמעשה, לבצע כל פעולה בנקאית - בכל זמן ומכל מקום", סיפרה עוד רוסק עמינח, והוסיפה כי: "לעתים קרובות אנשים שואלים אותי: 'בשביל מה אתם צריכים את פפר? הרי יש לכם כבר אפליקציה מדהימה ('לאומי דיגיטל')'. אני תמיד אומרת להם - פפר הוא שונה ומותאם אישית", סיפרה רוסק עמינח במהלך הכנס והוסיפה כי "פפר הוא שונה. אצל פפר אינכם משלמים כלל עמלות עו"ש. אתם משלמים אך רק בעבור מוצרים או שירותים שאתם באמת צורכים.

מכיוון שפפר מציע ניהול חשבון עו"ש בחינם, הוא יעשה קניבליזציה להכנסות של בנק לאומי, בטווח הקצר. אך אני בטוחה שהוא גם יתפוס נתח שוק נוסף ויהווה רכיב משמעותי בצמיחתנו העתידית. אני אומרת כל הזמן לצוות של פפר: 'לאומי יכול לספק לכם יתרון גדול, כל עוד תיקחו ממנו את החלקים הטובים ותעופו איתם למעלה', וכשאני אומרת 'חלקים טובים', אני מתכוונת לאיתנות הפיננסית, לנתח השוק, לעוצמת המותג, למומחיות שלנו בנושאי החקיקה, הציות וניהול הסיכונים".

רוסק עמינח ציינה עוד כי "אני בהחלט מקווה ומאמינה שהעובדה שפפר מוקם בישראל - אומת הסטארט-אפ - המקום שבו נולדו חברות גלובאליות כמו וייז, טאבולה ורבות אחרות, תסייע לכך שיבחינו בנו ובסופו של דבר נוכל להפוך גם את Pepper לחברה גלובאלית. אני סבורה שהדרך שבה אנו ניגשים לשינוי, והדרך שבה אנו מטפלים בנטייתנו להתנגד לו - יקבעו את גורלנו. ידוע לי שזה מפתה לבחור את הדרך הקלה. או במקרה שלנו, בבנקאות - להשתמש בטכנולוגיה על מנת לשפר את המודל הנוכחי. זאת ותו לא. בנקים שלא יעשו את השינוי הנדרש ולא יתאימו עצמם למציאות החדשה - לא ישרדו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker