בשורה מעודדת לרוכשי הדירות מאורתם סהר: "עוברים מיזם ליזם ומבנק לבנק כדי לאפשר מסירת הדירות בקרוב"

השופט שלח את החברה להקפאת הליכים, כך שההפעלה לא תהיה גירעונית ■ המנהלים הזמניים הגיעו להסכמות חדשות עם הבנקים וחלק מהיזמים, שיוגשו בקרוב לאישור ביהמ"ש ■ הנאמנים מנהלים מו"מ מול שני משקיעים פונציאלים

שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
פרויקט של אורתם סהר בגבעת שמואל. עבודות הבנייה הוקפאו
פרויקט של אורתם סהר בגבעת שמואלצילום: תומר אפלבאום

הלקוחות המודאגים שרכשו דירות מחברת הנדל"ן הקורסת אורתם סהר יכולים להתעודד: נאמני ההסדר עומדים להציג לבית המשפט בימים הקרובים מתווה חדש, לפיו יוכלו להפעיל את אורתם סהר במתכונת חדשה ולא גירעונית גם בשלב הקפאת ההליכים.

ביום רביעי האחרון העניק נשיא בית המשפט המחוזי, איתן אורנשטיין, צו הקפאת הליכים לחברה, ובמקביל הקפיא את סמכויותיהם של אמיר נחום, הבעלים והמנכ"ל, ודירקטוריון החברה. כמו כן, מינה לחברה שני מנהלים בשלב הקפאת ההליכים - עו"ד שאול ברגרזון ורו"ח יזהר קנה.

השופט הדגיש כי בתקופת הצו אסור להפעיל את עסקי החברות מאחר שהן נתונות בגירעון עמוק. בהחלטתו הוא הזכיר את התנגדות הנושים להחלטה ואת חוסר הוודאות הנוגע למצב החברה. למרות הנזק שחוסר הפעילות עלול לגרום בתקופה שעד לאישור הסדר הנושים, פסק השופט כי "כל עוד לא מונחת לפני בית המשפט תמונה עובדתית מלאה הכוללת נתונים מבוססים באשר לפרויקטים השונים, אין מקום להורות על הפעלת פרויקט כזה או אחר".

ל-TheMarker נודע כי מאז שמונו הנאמנים הם החלו במרתון פגישות מול היזמים והבנקים, במטרה להגיע להסכמים חדשים שיאפשרו את המשך הבנייה של הפרויקטים שבהקפאה ומסירת הדירות.

השופט איתן אורנשטייןצילום: מוטי מילרוד

את הצד המשפטי של המו"מ מנהל עו"ד ברגרזון, ואת הצד הכלכלי, בו מנתחים את נכסי החברה ומצבה הפיננסי, מנהל צוות ממשרדו של רו"ח קנה. את המשא ומתן מול רוכשים פונציאלים מנהלים השניים יחדיו.

מקורב לחברה הסביר: "יש דיונים מתקדמים מול היזמים והבנקים הנוגעים למתכונת הפעלה חדשה של אורתם סהר באופן לא גירעוני. הנאמנים עוברים מיזם ליזם ומבנק לבנק בשביל לקבל את הסכמתם לוויתורים מסויימים אשר יאפשרו בקרוב את מסירת הדירות המוכנות".

אם לפני ההחלטה, בחברה חששו מהדממת הפרויקטים, המעורבים בהליכים מבינים כעת כי ההדממה אותה פסק השופט הייתה מחוייבת מציאות, שכן רק כך ניתן יהיה להפעיל את אורתם סהר באופן שונה לחלוטין מהאופן בו פעלו הפרויקטים עד כה - במצב גירעוני.

מקורב לחברה ציין כי "למרות שמדובר בחברה ציבורית, לא כל כך ברור מה מצב נכסיה. היום החברה שונה לחלוטין ממצבה לפני שבוע. לא ברור כמה החברה שווה ואיזה הזרמה תידרש על ידי המשקיעים המתעניינים. מחד יש נכסים טובים לחברה, ומאידך יש נכסים אשר מכבידים עליה. לכן נראה כי נאמני החברה יידרשו לקבל החלטה אם למכור אותה עם ההתחייבויות הקיימות ולקבל פחות כסף או להפריד בין הנכסים הטובים והרעים ולהעביר את התקבולים לחשבון נאמנות".

התיאום עם הנאמנים מנוהל על ידי עו"ד אופיר נאור, המייצג את נאמני מחזיקי איגרות החוב של אורתם סהר במגעים מול משקיעים פונציאלים. מקורבים למחזיקי איגרות החוב להם חייבת החברה כ-300 מיליון שקל (חוב ללא כל ביטחונות) טוענים כי עד כה מתנהל מו"מ עם שני קבוצות משקיעים. אחת מהן היא הקבוצה של אלי גבאי, בעל השליטה באנגל משאבים.

במשא ומתן זה מנסים הצדדים להגיע להסכמות שיותירו את החברה עם הון עצמי חיובי של 100-50 מיליון שקל - הון שיאפשר את פעולתה לשלושה שבועות עד חודש. בשלב הראשוני, אותה הזרמת הון על ידי המשקיע תחשב לחוב מועדף על פני יתר החובות ולאחר תקופת ביניים שתקבע בהמשך תהפוך ההזרמה להון מניות.

על מנת לחזק את מאזן החברה, הבינו מחזיקי איגרות החוב כי יהיה עליהם לעבור תספורת ובתמורה למחיקה יקבלו מניות. מטרת המשא ומתן היא לגבש במהרה הסכמה עם גורם חיצוני שיממן תפעולית באופן מיידי את החברה. מכיוון שלא ברור מצבה המדוייק של החברה, ההסכמות יהוו עקרונות על בסיסם בעתיד ייחתם הסכם נושים.

מקורב לחברה ציין כי "יש מתעניינים לא רציניים שהציעו לתת ערבות לבנקים ובתמורה להיכנס לניהול החברה. המטרה היא לחפש גורם שיזרים עשרות מילוני שקלים לחברה ולאחר ההזרמה ישב על הספרים, כאשר אותה הזרמה עד להגעה להסכם סופית תחשב כחוב ראשוני שיאפשר להניע את הפרויקטים".

אורתם סהר הגיעה להליך הקפאת ההליכים במצב רע מאוד. לחברה חובות עתק של 980 מיליון שקל (הכוללים את הערבויות הפיננסיות), שעומדים מול מצבת נכסים המסתכמת ב-529 מיליון שקל בלבד. מעבר לכך - ואולי זו הנקודה המטרידה ביותר עבור הלקוחות המעוניינים ברכישתה - החברה צריכה להתמודד עם תביעות בסך כולל של 368 מיליון שקל.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker