הבנקים ממשיכים להתכווץ: כ-5,000 עובדים יפרשו עד 2021

הבנקים הגדולים מציעים פיצויי פיטורים מוגדלים לעובדים מעל גיל 50 ורבים נענים ופורשים

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מימין לשמאל: אלדד פרשר, אריק פינטו, רקפת רוסק-עמינח, לילך אשר-טופילסקי וסמדר ברבר צדיק
מיכאל רוכוורגר

חמשת הבנקים הגדולים יישמו מגוון תוכניות התייעלות בין 2012 ל-2015. התוצאה ניכרות בשטח: מספר המועסקים בהם פחת בכ-8%, כ-4,000 עובדים, ומצבת כוח האדם שלהם היתה כ-44.3 אלף עובדים בסוף 2015.

הצעדים הללו היו כפופים למגבלות הסכמי העבודה מול הוועדים, שאינם מאפשרים לפטר באופן כפוי את העובדים - וכללו בין השאר תוכניות פרישה מרצון, פיטורי עובדי מיקור חוץ, האטת הגיוס של עובדים חדשים וסגירת סניפים ופעילויות. אלא שלמרות כל המהלכים הללו, יחס היעילות התפעולית (יחס בין הוצאות להכנסות תפעוליות) הממוצע של חמשת הבנקים עדיין גבוה מ-65% וטוב פחות מזה שבמדינות OECD.

הדבר הוביל את המפקחת על הבנקים, ד"ר חדוה בר - שנכנסה לתפקידה לפני קצת יותר משנה - לפרסם בתחילת 2016 הנחיות ברורות לבנקים לגבי תוכניות ההתייעלות שעליהם להגיש לה עד סוף 2016. בתמורה, המפקחת הבטיחה כי הבנקים יזכו להקלות בהון בתקופת יישום התוכנית, כך שהיא לא תפגע בהלימות הון (יחס בין הון עצמי לנכסי סיכון) שלהם - פרמטר המשפיע על יכולת הבנקים לצמוח באשראי ולחלק דיווידנדים.

5,000-4,000 עובדים צפויים לפרוש מהבנקים עקב יישום התוכניות החדשות בתוך חמש שנים - כך שמצבת כוח האדם בבנקים תרד מתחת ל-40 אלף עובדים. חלק מהירידה במספר העובדים תתאפשר על רקע שינויים טכנולוגיים, שייתרו חלק מהמשרות.

עד שבוע שעבר פירסמו את תוכניות ההתייעלות המעודכנות הבנקים לאומי ודיסקונט. אתמול הגיע תורו של בנק הפועלים לפרסם את תוכנית ההתייעלות הרב־שנתית החדשה והמעודכנת - לאחר שביום חמישי האחרון אישרה המפקחת לבנק להגדיל את שיעור הדיווידנד מהרווח הנקי מ-20% ל-30%.

לפי התוכנית החדשה של הפועלים, שאושרה בסוף השבוע בדירקטוריון הבנק, בין 2017 ל-2020 יפרשו מרצון מקבוצת הפועלים כ-1,500 עובדים, נוסף על פרישתם המתוכננת עד סוף 2016 של כ-300 עובדים במסגרת תוכנית התייעלות קודמת של הבנק. מכיוון שהפועלים יישם עוד לפני תוכנית זו שלוש תוכניות פרישה גדולות, הרי שבשנים הקרובות לא צפויה פרישה טבעית מהותית של עובדים מעבר לתוכנית החדשה.

העלות המוערכת של תוכנית התייעלות החדשה היא 1.2 מיליארד שקל, ובהתאם להקלות חשבונאיות - עלויות אלה לא ישפיעו על הרווח הנקי של הבנק, כי אם על ההון העצמי החשבונאי ועל הרווח הכולל האחר. כך, הונו העצמי יקטן ברבעון השלישי בכ-800 מיליון שקל נטו (לאחר מס). אם מוסיפים לכך את הירידה הצפויה בהון של כ-70 מיליון דולר (כ-265 מיליון שקל) בעקבות הפרשה נוספת בגין החקירה שמנהלים נגד הבנק רגולטורים בארה"ב בקשר לסיוע ללקוחות אמריקאים בהעלמות מסים, ההון העצמי של הפועלים יתכווץ ברבעון השלישי בכ-1.1 מיליארד שקל בעקבות שני המהלכים - כשהרווח הנקי שיציג הבנק, בגובה מאות מיליוני שקלים, צפוי לקזז חלק מהשפעות השליליות.

השינוי המרכזי, בהשוואה לתוכניות קודמות, מתייחס לפרישה מרצון של עובדים צעירים יותר, סביב גיל 50 וקצת. לעובדים האלה יוצעו פיצויים מוגדלים בשיעור של עד 275%, כלומר עובד בגיל של 50 וקצת שיבחר לפרוש ייהנה מפיצויים בגובה עלות השכר השנתית האחרונה כפול מספר שנות העבודה בבנק. למבוגרים יותר שיבחרו לפרוש תוצע פנסיה מוקדמת בשיעור ממוצע של כ-70% מחבילת השכר שלהם, עד לגיל הפנסיה. לפי הערכות, 85% מהפורשים יהיו המבוגרים יותר, סביב גיל 60.

לאור הניסיון משנים קודמות, בשל היחסים החמים בין הנהלת הבנק לוועד - מנכ"ל הפועלים, אריק פינטו, כיהן כיו"ר הוועד - תוכנית ההתייעלות לא צפויה להיתקל בהתנגדות של העובדים.

הפועלים, שמנוהל מאז אוגוסט על ידי פינטו, מגיע לתוכנית ההתייעלות כשהוא מציג, לצד מזרחי טפחות, את יחס היעילות התפעולית הטוב במערכת - סביב 60%. יחס זה הוא פועל יוצא של תוכניות ההתייעלות שיושמו כשפינטו היה יו"ר הוועד. מסוף 2012 עד סוף 2015 צומצמה מצבת העובדים ב-1,839 משרות - ירידה של כ-13% - מתוך זה ירידה של כ-1,518 משרות בבנק עצמו. בסוף 2015 הועסקו בקבוצת הפועלים כ-11.9 אלף עובדים.

עם זאת, לאור האתגרים שצפויים להפועלים, שעשויים לפגוע ברווחיותו - כמו הריבית הנמוכה שפוגעת בהכנסות המימון, ירידה בהכנסות מעמלות, הצורך למכור את חברת כרטיסי האשראי ישראכרט שתורמת כ-8% לרווחי הבנק, והכוונה בעתיד הרחוק יותר להתרחב בארה"ב - הפועלים מוציא לפועל את התוכנית הנוכחית.

בנק הפועלים ציין בדיווח לבורסה כי תוכנית ההתייעלות החדשה צפויה להביא בסיומה לחיסכון בהוצאות של כ-350 מיליון שקל לפני מס, נוסף על חיסכון של כ-100 מיליון שקל לשנה לפני מס, שייווצר בעקבות השלמת תוכנית התייעלות קודמת עד סוף 2016 - כך שמדובר בחיסכון שנתי עתידי של כ-450 מיליון שקל. כמו כן, הפועלים מציין כי במונחי הכנסות נוכחיות, יישום התוכנית צפוי להביא לשיפור ביחס היעילות התפעולית בכ-3%, לאזור ה-58%.

לאומי מנמיך את הטייס האוטומטי

מנכ"לית בנק לאומי רקפת רוסק עמינחצילום: רון קדמי

בנק לאומי, המנוהל על ידי רקפת רוסק עמינח, היה הראשון לפרסם לפני כמה חודשים תוכנית התייעלות חדשה. לאומי הציע לעובדיו פרישה מרצון תמורת פיצוים מוגדלים של כ-270% כחלק מתוכנית שעלותה מוערכת ב-550 מיליון שקל. בשל הפיצויים הגבוהים שהוצעו לעובדים, התוכנית זכתה לביקושים גבוהים ובתוך חודשים ספורים מולאה מכסת הפורשים - מספרם נטו (לאחר גיוס של כ-200 עובדים) הגיע ל-700 עובדים, שצפויים לסיים את העסקתם בבנק עד סוף השנה.

בלאומי תיכננו ש-1,000 עובדים יפרשו, אבל בשל מגבלות חשבונאיות שהטיל הפיקוח על הבנקים החליטו בלאומי בשלב זה להסתפק בפרישה צנועה יותר, ולבחון את הגדלתה בהמשך. כמו כן, בדו"חות הרבעון השני שפירסם לאומי באוגוסט, ציין הבנק כי בחמש השנים הקרובות צפויים לפרוש לגמלאות בפרישה טבעית כ-685 עובדים נוספים - כך שהתוכנית החדשה של לאומי דומה בהיקפה לזו החדשה של הפועלים.

מאז שרוסק עמינח נכנסה לתפקיד במאי 2012 ועשד סוף 2015, מצבת כוח האדם של לאומי קטנה בכ-1,100 משרות. כמו כן, לאומי הוביל צעדי התייעלות נוספים - בעיקר סגירת סניפים, איחוד מטות של חטיבות שונות לחטיבה עסקית־מסחרית ולחטיבה בנקאית, מיזוגם של לאומי למשכנתאות ולאומי ערבי ישראלי לתוך לאומי, צמצום שטחי נדל"ן בישראל ובחו"ל, וכן סגירת פעילויות בינלאומיות. מהלכים נוספים, כמו חתימה על שני הסכמי שכר שאמנם עדיין הותירו לעובדים תוספות שכר שנתיות אוטומטיות נאות של 3%-4% בשנים הקרובות, אבל סייעו ללאומי בטיפול בהוצאות שכר בעקבות הקיטון במנגנון הטייס האוטומטי לתוספות שכר. עם זאת, בפני לאומי עדיין ניצבים אתגרים לא מבוטלים בכל הקשור לשיפור ביחס יעילות תפעולית, שהיה69.4% בסוף יוני 2016.

דיסקונט ממשיך לפטר

לילך אשר טופילסקי, מנכ"לית בנק דיסקונטצילום: ניר קידר

בנק דיסקונט, הסובל מיחס יעילות תפעולית הגרוע במערכת של יותר מ-75% - מה שמקשה עליו כבר שנים רבות לשפר את הרווחיות מפעילות הליבה הבנקאית - פירסם בחודש שעבר עדכון לתוכנית ההתייעלות שגיבש עם ועד העובדים. במסגרת התוכנית המעודכנת הציע דיסקונט לכ-500 עובדים פרישה מוקדמת בשנים הקרובות, כשהציפייה בבנק היא שכ-300 מהם יפרשו עד סוף 2016, בתמורה לפיצויים מוגדלים של עד 265%. עלות התוכנית מוערכת ב-510 מיליון שקל, והיא תיפרס בדו"ח דיסקונט על פני תקופה ארוכה של 12 שנה.

אלה פיצויים נמוכים במקצת מאלה שהציע דיסקונט לעובדי הבנק בתוכנית התייעלות קודמת, אז דובר על פיצויים בשיעור של עד 270%. התוכנית הנוכחית מוצעת לכל עובדי דיסקונט בטווח הגילים 64-50 - כך שהפעם דיסקונט מכוון לגיל הפרישה נמוך יותר בהשוואה לתוכניות קודמות של הבנק.

באוגוסט 2014, כחצי שנה לאחר הגעתה של אשר טופילסקי, דיסקונט הודיע על תוכנית אסטרטגית ל-2019-2015 שדיברה על פרישה של 1,000 עובדים בתוך חמש שנים, באמצעות פרישה מוקדמת מרצון וכן באמצעות פרישה טבעית. חלפו שנתיים ומדיסקונט פרשו 1,000 עובדים, כך שהמכסה הושלמה. בסך הכל, מאז סוף 2012 ועד סוף 2015 מספר העובדים בדיסקונט קטן ב1,042-, מתוך זה 675 איש בבנק עצמו.

כעת מתכננים בדיסקונט כי עד 2021 מצבת כוח האדם של הקבוצה (בעיקר בדיסקונט ומרכנתיל) תקטן בכ-1,000 עובדים נוספים (דרך פרישה מוקדמת וטבעית). אם זה יקרה, בתוך שבע שנים מספר העובדים בדיסקונט עשוי לקטון בכ-2,000 - ירידה של כ-20%. עם זאת, כדי לשפר את יחס היעילות התפעולית על דיסקונט להציג הסכם שכר חדש עם העובדים (שעליו עמל הבנק בימים אלה), שיכלול תוספות שכר נמוכות יותר מאלה שהיו נהוגות בשנים עברו.

ועד קשוח בבינלאומי

מנכ"לית הבינלאומי, סמדר ברבר־צדיקצילום: מוטי מילרוד

בבנק הבינלאומי, שמנוהל על ידי סמדר ברבר צדיק, יש ועד עובדים קשוח והסכמי השכר בו צמודים בחלק לא מבוטל מהסעיפים לאלה של בנק לאומי. יתרה מזאת, הנהלת הבנק לא יישמה מספיק צעדים כדי להתמודד עם ההוצאות שהיתוספו בעקבות רכישת הבנקים אוצר החייל, מסד ויובנק (תוספת עובדים והשקעות הנדרשות בתשתיות וטכנולוגיות), ולא הצליחה בינתיים לשפר את יחס היעילות הגרוע שלו - סביב 75% - כשהרווח הנקי לעובד של הבינלאומי הסתכם ב-102 אלף שקל בלבד בסוף 2015. למזלו של הבינלאומי, דיסקונט מציג יחס יעילות תפעולית ורווח נקי לעובד גרועים יותר.

בכל הקשור להתייעלות, הבינלאומי לא לגמרי קפא על שמריו. הבנק השלים ב-2015 את מיזוגם של בנקי פאג"י (המתמחה במגזר החרדי) ויובנק לתוך הבינלאומי. כמו כן, מאז 2010 הוא צימצם ביותר מ-25 אלף מ"ר את שטחי הבעלות ושכירות הנדל"ן - בין השאר מכר הבינלאומי את בית פיבי בלונדון, בניין הבינלאומי למשכנתאות ונכסים נוספים, תמורת כ-200 מיליון שקל.

מאז סוף 2012 ועד סוף 2015 הבינלאומי צימצם את מצב כוח האדם ב-385 עובדים, שבסוף 2015 הסתכמה ב-4,682. ואולם, המשקיעים מצפים מהבינלאומי להתייעלות אגרסיווית יותר, כולל פרישה מרצון של עובדים, שתקזז את ההשפעה השלילית של הפגיעה בהכנסות. לפי הערכות, הבינלאומי לא צפוי לפרסם תוכנית התייעלות שתכלול פרישה גדולה של עובדים, והיא עשויה להגיע לעד כמה מאות עובדים.

מזרחי מגייס עובדים

אלדד פרשר, מנכ"ל בנק מזרחי טפחותצילום: תומר אפלבאום

מזרחי טפחות, המנוהל על ידי אלדד פרשר, מיישם אסטרטגיה שונה - של צמיחה בכוח אדם. מזרחי יישם מגוון צעדי התייעלות, והוא מציג את יחס היעילות התפעולית הטוב במערכת - סביב 58%. בהתאם לכך, מזרחי הגדיל את מצבת כוח אדם שלו מאז סוף 2012 ועד סוף 2015 ב-377 עובדים, כ-7%, ל-6,047 עובדים וממשיך לפתוח סניפים חדשים.

כמו כן, מזרחי טפחות אינו סובל, כמו לאומי, מעלויות שכר כבדות בשל מספר גבוה יחסית של עובדי דור א' ותיקים ויקרים. תוכנית התייעלות חדשה של מזרחי טפחות צפויה לכלול המשך צמיחה, כשייתכן שהבנק יבחר להציע פרישה מרצון לעד כמה מאות עובדים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker