שלמה אליהו - אנחנו צריכים להתחיל לדאוג?

אליהו כבר מנסה זמן רב למכור את מניותיו באגוד, מתקשה למצוא קונים לקניון גן העיר ולמלון בירושלים, ואינו יכול למשוך דיווידנדים ממגדל עקב התנגדות סלינגר ■ האם לנושיו יש סיבה לדאגה?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה אליהוצילום: אייל טואג

בשבועות האחרונים העלה שלמה אליהו הילוך בכל הקשור למכירת אחזקותיו בחברת הנדל"ן גן העיר. אחזקות אלה כוללות את חלקו בקניון גן העיר בתל אביב, שמייצר, לפי הערכות, הכנסות תפעוליות שנתיות נטו של כמה עשרות מיליוני שקלים (כ–30–40 מיליון שקל), מלון הר ציון בירושלים ופרויקט מגורי היוקרה ירושלים של זהב. המחיר המבוקש בידי אליהו מוערך ביותר מיליארד שקל.

הקניון בפרויקט גן העיר, שכולל שטחי מסחר של כ–13 אלף מ"ר מסחר ומקומות חניה, יועד במקור להיות קניון יוקרה. הדבר לא קרה, וכיום הקניון מתמודד עם התחרות מצד קניוני עזריאלי, רמת אביב ודיזנגוף סנטר.

הסיבה העיקרית של אליהו למכור את האחזקה הזו היא שלחברה יש חובות של יותר מ–600 מיליון שקל לבנקים הפועלים ולאומי. המחיר הגבוה שדורש אליהו וסוגיית הבעלות על הנכסים מקשים עליו להשלים את העסקה הזו. מלבד זאת, אליהו מנסה לממש את אחזקותיו בבנק אגוד. נכון להיום, אליהו מחזיק ב–28% מאגוד, שהוא הבנק השישי בגודלו במערכת הבנקאות.

בעת שאליהו רכש את השליטה בחברת הביטוח מגדל הוא נמנה עם גרעין השליטה בבנק, בצד משפחות לנדאו (מבעלות השליטה ברציו) ולובינסקי (מבעלות השליטה ביבואניות כלי הרכב פג'ו־סיטרואן). בנוסף, לאליהו היו אחזקות בלאומי (9.7%). בהתאם להסכמות שהגיע אליהו, בסמוך להשלמת העסקה, הוא נדרש בידי המפקח על הבנקים אז, דודו זקן, לחסל את אחזקותיו בבנקים בתוך ארבע שנים. שכן חוק הבנקאות אוסר על שליטה במקביל בבנק ובחברת ביטוח.

את מניות לאומי הוא מכר בקלות

אליהו לא התקשה למוצא קונה למניות לאומי, ומכר אותן תמורת 1.7 מיליארד שקל, אך למניות אגוד הוא מתקשה למצוא קונה. נוסף על כך, הוא לא הפיץ את המניות בשוק. בעקבות כך, לפני שנה הן הועברו לנאמן, השופט בדימוס בועז אוקון, שמטפל עם פרופ' אמיר ברנע בהליך המכירה של המניות.

גן העיר, תל אביב

הקושי במכירת מניות אגוד נובע משילוב של כמה גורמים, כמו השווי הנמוך שלפיו נסחר הבנק, רווחיות נמוכה בשנים האחרונות, ותשואה על ההון (יחס בין הרווח הנקי להון העצמי) של 4%–6%. בנוסף, בשל אחזקות הציבור הנמוכות (24.64%), המניה סובלת מסחירות דלה. מחזור המסחר היומי הממוצע במניית אגוד מסתכם בכמה מאות אלפי שקלים. מכיוון שאליהו לא מצא עד כה קונה למניות אגוד, וניצל כבר שנה אחת מהארכה שניתנה לו בידי המפקחת על הבנקים, חדוה בר, הוא מקווה כי בקרוב יקבל מבר אישור להארכה בשנה נוספת של מכירת מניות אגוד.

בנוסף, בשבועות האחרונים התרעם אליהו לא פעם על האיסור שהטילה הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון במשרד האוצר, דורית סלינגר, על חלוקת דיווידנד בחברות ביטוח שאינן עומדות בתקנות סולוונסי 2. תקנות אלה אמורות להיכנס לתוקפן בתחילת 2017, ולפי תחשיבים שמציגות חברות הביטוח יש למגדל גירעון של יותר מ–2 מיליארד שקל בהון העצמי. לפיכך, לפי ההנחיות של סלינגר, מגדל אינה יכולה כרגע לחלק דיווידנדים.

התרעומת של אליהו והרצון העז שלו לממש נכסים הוסברו בידי בכיר בשוק ההון בכך שאמנם את החובות בגין רכישת מגדל אליהו פרע, אך יש לו עוד חובות, והוא מחפש דרכים לפרוע אותם. מאחר שהדיווידנד ממגדל מבושש להגיע, הפתרון הוא במימוש נכסים אחרים שלו. לפי הערכות במערכת הבנקאות, חובותיו האישיים של אליהו נאמדים במאות מיליוני שקלים.

ארבע שנים לרכישת מגדל

אם לא די בכך, בסוף השבוע הנוכחי יציין שלמה אליהו ארבע שנים להשלמת הרכישה של מגדל. בעסקה זו רכש אליהו, באמצעות חברת אליהו ביטוח, מג'נרלי האיטלקית את השליטה במגדל ביטוח (69%) תמורת 3.55 מיליארד שקל. מחיר זה מייצג למגדל שווי של 5.1 מיליארד שקל.

בתקופה הראשונה לאחר העסקה, מכיוון שהצליח לנצל את הירידה בשווקים לפני סגירת העסקה, היה לאליהו רווח על הנייר של מאות מיליוני שקלים. כיום אין לאליהו הרבה סיבות לשביעות רצון מהעסקה.

בעקבות הרעה בביצועים העסקיים מגדל איבדה עשרות אחוזים משווייה, והיא נסחרת לפי שווי שוק של 2.66 מיליארד שקל. שווי זה מגלם לה מכפיל הון (יחס בין שווי שוק להון עצמי) של 0.56 בלבד. זהו מכפיל ההון הנמוך בענף הביטוח. עקב ביצועים אלה, הראל, הפניקס ואיי.די.איי ביטוח עקפו את מגדל בהיקף שווי השוק שלהן. השווי הנוכחי של מגדל גוזר לאליהו שווי אחזקה של 1.84 מיליארד שקל. לכך יש להוסיף את ה–700 מיליון שקל שאליהו משך ממגדל כדיווידנדים מאז השלמת העסקה.

לפיכך, שווי המניות והדיווידנדים שקיבל ממגדל מוערכים ב–2.53 מיליארד שקל, כלומר יש לאליהו הפסד על הנייר מהעסקה של 1.02 מיליארד שקל (לא כולל הוצאות מימון בגין הלוואות שנטל לצורך מימון הרכישה, ולא כולל פרמיית שליטה). בעזרת הדיווידנדים שקיבל, מכירת מניות לאומי שמכר, ותיק ביטוח חיים שמכר להראל תמורת כ-210 מיליון שקל — אליהו פרע את החוב של כ–2 מיליארד שקל שנטל מלאומי ו–350 מיליון שקל לדיסקונט לצורך רכישת מגדל.

שלמה אליהו סירב להגיב לדברים אתמול.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker