בלעדי

יו"ר רשות ני"ע: לאסור שיווק אופציות בינאריות לחו"ל

בעיתונות העולמית מאשימים את ישראל בסיוע לפושעים ובשליטה בתעשייה אשר מגלגלת 400 מיליארד דולר ביום ■ משמעות המהלך של האוזר: סכנה להמשך קיומם של 200 חברות המעסיקות כ-15 אלף עובדים

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלי אפלברג
שלי אפלברג

יו"ר רשות ניירות ערך, שמואל האוזר, פנה ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בבקשה לשנות את החוק הישראלי ולהרחיבו, כך שיאפשר לרשות לאסור את שיווקן של אופציות בינאריות בחו"ל. עד כה טענה הרשות כי אין בסמכותה ל"פקח" על אותן חברות אופציות בינאריות הפועלות ברחבי העולם. המשמעות הינה סכנה ל-200 חברות פורקס ואופציות בינאריות ישראליות אשר פועלות מול לקוחות בחו"ל מישראל ומעסיקות כ-15 אלף איש.

הרשות החליטה להגביר את מעורבותה בנושא לאחר שתעשיית הפורקס הישראלית היתה מעורבת באחרונה במספר פרשיות בהן בוצעו מעצרים בצרפת ורומניה. גורם נוסף שעודד את יו"ר הרשות לשבור את שתיקתו הן כתבות שצצו בעיתונות העולמית אשר מאשימות את ישראל בסיוע לפושעים ובשליטה בתעשייה אשר מגלגלת 400 מיליארד דולר ביום.

שמואל האוזרצילום: אייל טואג

"בכל בוקר אלפי ישראלים קמים והולכים לעבודה בשביל לגנוב כסף מזרים ברחבי העולם", כך נפתחה כתבת התחקיר שלה סימון וינגלס מהגרוזלם כרוניקל. ברויטרס התנוססה כותרת "מישראל ללונדון תעשיית ההימורים על גבי האינטרנט מהווה מלכודת עוקץ לאלפי אנשים". בטיימס אוף ישראל כינו את התעשייה "הזאבים מתל אביב - הונאת הענק של האופציות הבינאריות".

ברשות אישרו את הידיעה והדוברת מסרה כי "יו״ר רשות ניירות ערך, פרופ׳ שמואל האוזר, שאסר במרץ האחרון על שיווק אופציות בינאריות לישראלים סבור כי האופציות הבינאריות הן הימורים במהותן. מאחר וסמכותה של הרשות מוגבלת כיום רק לפיקוח ואכיפה של גופים המציעים אופציות בינאריות לישראלים, פנה האוזר ליועץ המשפטי לממשלה במטרה לשקול להרחיב את סמכויות רשות ניירות ערך ולשנות החוק בכדי שיהיה ניתן לאסור גם על שיווק אופציות בינאריות מישראל לחו"ל. רשות ניירות ערך יחד עם גורמי האכיפה האחרים, פועלים היום במרץ לטיפול בסוגיה זו.

"האוזר מוטרד מאד מהתופעה המכוערת הפוגעת באנשים תמימים ולמרבה הצער, מלבה את הדימוי השלילי כלפי ישראלים ויהודים. לתפיסתו, משווקי האופציות הבינאריות הישראלים הם בבחינת 'מהרסייך ומחריבייך ממך ייצאו' ולכן יש לנקוט בכל האמצעים האפשריים למיגור תופעה זו. בנוסף יצוין כי רשות ניירות ערך מסייעת לרשויות ניירות ערך ברחבי העולם בטיפול בעברייני האופציות הבינאריות וזאת במסגרת הסכמי שיתופי פעולה בינ״ל כאשר הן מבקשות את סיוענו".

ברשות הבחינו באנומליה בה איסור השיווק האופציות הבינאריות רק לישראלים מאפשר לחברות מקומיות להמשיך ולהציע את " משחק ההימורים " המסוכן  לאלפי לקוחות תמימים ברחבי העולם.

על "ביזת ההמונים" שמבצעות חברות של ישראלים בחו"ל הזהיר כבר ב-2014 אריאל מרום, שכתב מכתב אזהרה לכנסת לוועדת הכספים ולבנק ישראל. מרום טען כי על הרגולטור הישראלי לפעול ביד תקיפה נגד "גל הביזה, הגניבה, המרמה והלבנת הון פשע בקנה מידה בינלאומי, המנוהל ומתופעל מישראל ופוגע באלפי לקוחות ובעיקר אזרחים של עשרות מדינות". בפועל המחוקק לא נענה למכתבו של מרום, ומאות חברות ישראליות המספקות תעסוקה לאלפי ישראלים המשיכו לפעול בישראל.

המונח "אופציות בינאריות" מתייחס לדפוס השקעה מיוחד, שבשונה מהשקעה פיננסית רגילה, מאפשר ללקוחות להמר על כיוון השינוי בשערו של מטבע, במדד או בערכה של מניה, כשפרופיל הרווח או ההפסד מתחלק לשתי אפשרויות בלבד. מאחר שאלה עסקות עם מינוף (הלוואה), הרווח גבוה מאוד ביחס להשקעה, אבל גם הפסד מוחק את כל ההשקעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום