מנכ"ל אורתם סהר מסביר לאן נעלם הכסף מקופת החברה

מחזיקי האג"ח: "ניהלתם בלון פיננסי, פירסמתם תחזיות לא נכונות"

שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מרפסות שנפלו בבניין בחדרה
פרויקט של אורתם סהר בחדרהצילום: נמרוד גליקמן

חוסר אמון מוחלט מצד בעלי החוב של החברה הקורסת אורתם סהר נחשף באסיפת חירום אשר כונסה היום (ג') בקומה ה-19 במשרד עורכי הדין לפיא מאיר בתל אביב. במהלך האסיפה נדרש המנכ"ל אמיר נחום, המתמודד בחודשים האחרונים עם חקירה של הרשות לניירות ערך, לענות על שאלות נוקבות של מחזיקי האג"ח בדבר מצבה של החברה. זאת, יום לפני פרסום הכרעתו של שופט בית המשפט המחוזי איתן אורנשטיין אם להיענות לבקשתה של החברה להקפאת הליכים.

לאורך כל נאומו, שערך כשעה, הסביר נחום כיצד ניסה לשמר בשבועות האחרונים את החברה כעסק חי. לדבריו, "כל הכסף שהחברה השתמשה בו נועד בשביל שאתרי הבנייה ימשיכו לעבוד. ניסיתי בלהטוטים לשרת את פס הייצור אך לא הצלחתי. מדובר בפס אשר מייצר לנו 100-80 מיליון שקל זכאות למזומן בחודש. אם נעצור תתרחש  קטסטרופה".

אמיר נחום, מנכ"ל אורתם סהר

כדי לנמק את בקשת הקפאת ההליכים הדחופה אותה הגישה החברה ערב חג הסוכות, פירט נחום כי " לא חילקנו דיווידנדים או העלנו שכר, המצב של אורתם סהר קשה. אנחנו חייבים עשרות מיליוני דולרים. הדרך היחידה שנותרה לנו להתגבר על המצב בעולם של ממזרים הינה לפנות להגנת בית המשפט".

הנוכחים בחדר התרשמו שנחום מעורה באופן חלקי בלבד בניהול העסקי השוטף של החברה ובמצבה הכספי. נחום לא ידע למסור במדויק את היקף החובות שנפרעו בשלושת החודשים האחרונים, כמה כסף נותר כיום בקופת החברה ומה סך החובות לפירעון. על שאלות בעניינים אלה השיב נחום: "יש לנו 100-30 מיליון שקל, מאז מאי הקופה הצטמצמה והגענו ל-60 מיליון, החוב לספקים הוא 200 מיליון שקל". אך הדברים נאמרו תוך פניה לעו"ד אמיר ברטוב, שמיצג את החברה בהליך הקפאת ההליכים, לצורך קבלת אישורו למספרים. בתשובה נענה ברטוב: "כך אתם אומרים".

עו"ד אופיר נאור, המייצג את חברת הנאמנות משמרת נאמן סדרה ה' וחברת הנאמנות פז נבו של סדרות ד ו-י', שאל את נחום "איך הגעתם למצב שאתם לא משלמים לעובדים אבל משלמים למס הכנסה?" לכך השיב נחום: "אני לא מקבל את ההחלטות לאן לנתב את הכסף".

בפגישה נכחו נציגי הגופים המוסדיים, לרבות הראל ופסגות, וביחד עם עו"ד נאור האשימו את נחום כי בפגישות קודמות הציג בפניהם מצגים כוזבים, ותהו לאן נעלמה קופת הכספים של החברה. "המצב כפי שתואר לנו שונה מהבקשה שהוגשה לבית המשפט" אמר נאור. נציג פסגות ציין כי "כשנפגשת איתנו אמרת שבקופת החברה קיימים מספיק כספים לתשלום הריבית הקרוב".

נציג בעלי האג"ח, אופיר נאורצילום: עופר וקנין

בתגובה אמר נחום כי "אמרתי לכם זאת ביוני, אבל מאז האג"ח נזרקו בשוק. מעבר לכך, הספקים לא קנו את הדיווח על העסקה עם ליאו נואי, ומזמיני העבודה רק החמירו את התנאים. כל הכסף שהיה לנו הלך לספקים. מבחינת החוב מצבנו טוב בהרבה כי צמצמנו התחייבויות". בתגובה התערב נציג פסגות ואמר, "זה לא נכון, עשיתם סיבוב הרגעה אצלנו בשביל לאושש את תשואות החוב ואמרת שהכסף מופקד מחכה בקופה".

נחום הבהיר את עמדתו לפיה הכסף הלך לאתרים ולספקים כדי שפס הייצור ימשיך לעבוד. לדבריו, "נערכנו שלא תהיה ביזה, ידעתי שברגע שנדווח על הפסקת המשא ומתן עם ליאו נוי תהיה ביזה ולא יצמחו דברים טובים. אחרי הדיווח היה לי ברור שאף אחד לא ישלם לחברה".

נציג פסגות בירר אם נעשה ניסיון לשפר את תנאי העסקה מול ליאו נואי בשביל להחזיר אותו לשולחן הדיונים, ולכך השיב נחום כי "החשיפה הבריחה אותו הם לא רצו". משקיע פרטי נוסף שאל מדוע הסכימו נציגי החברה לנהל משא ומתן בלעדי, ולא ניהלו במקביל משא ומתן מספר משקיעים, או דרשו לקבל מנואי דמי רצינות. לכך השיב נחום כי "ברגע שהתחילה בדיקת הנאותות זה היה חוסר תום לב מצידנו לנהל משא ומתן עם מספר צדדים. עד אותה העת היו עוד מתעניינים שבטח תכירו אותם בהמשך ההליך".

נציג הראל בפגישה שאל: "איך המאזן אותו הציגה החברה ותזרים המזומנים שבו לא הציגו שום בעיה גם לשנת 2016 וגם לשנת 2017? אתה רוצה להגיד לי שעצרו לכם 100 מיליון שקל?" לכך השיב נחום: "עצרו לנו הרבה יותר מ-100 מיליון שקל. ברגע שרואי החשבון פירסמו את הערת תשומת הלב היה לזה אפקט דומינו, וחברות ביטוח האשראי כמו בססח ודאן אנד ברדסטריט הורידו את הדירוג שלנו למזומן בלבד".

פרויקט של אורתם סהר בגבעת שמואלצילום: תומר אפלבאום

נחום סיפר איך פנה לכל הבנקים בשוק בשביל שישחררו לו כ-10 מיליון שקל מהפקדונות המשועבדים כך שהחברה תוכל להמשיך ולהתנהל, לדבריו, "כולם סרבו ואמרו לא, גם לאומי וגם דיסקונט". בשלב מסויים אף פנה נחום אל הנוכחים ושאל אותם: "מה הייתם רוצים עוד שנעשה?"

חוסר האמון המוחלט של מחזיקי אגרות החוב כלפי החברה בא לידי ביטוי בדבריו של נאור: "פירסמתם תחזיות לא נכונות, ניהלתם בלון פיננסי עם הון עצמי רזה מאוד ויש בעיה חמורה במצגים שדיווחתם במאיה שלא תואמים את המציאות". נציג הראל הוסיף, "היינו מצפים ממכם שתקחו מרווחי זהירות וביטחון ושהמצגים למשקיעים יהיו נכונים", לדבריו, "לקחתי את האקסלים שפירסמתם בדו"חות, ניקינו 40% מההכנסות ולקחנו את החוב במלואו ועדיין זה לא הספיק בשביל שהתזרים שנתתם יהיה נכון".

תשובתו של נחום: "הייתי מצפה שחברת הביטוח הראל תפצה אותי על המרפסות ושהמדינה תפצה אותי על צוק איתן אך זה לא קרה", והוסיף, "זה כמו מערב פרוע, מי מהלקוחות שרוצה לשלם משלם ומי שלא לא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker