התנגדות בעלי מניות ראשונה למיזוג דלק-אבנר: "אין אפשרות להעריך את שווי השותפויות"

המשקיע אביטל זהר: "זה לא הזמן והמקום לבצע מיזוג, אלא לאחר שעסקי השותפויות יתייצבו, רמת אי הודאות תקטן בהרבה ולמחזיקי היחידות תינתן האפשרות להבין את השלכות המיזוג עבורם, לפני שיקבלו החלטה שאין ממנה דרך חזרה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסדת קידוח בחוף אשקלון

התנגדות ראשונה לעסקת המיזוג בן שותפויות הגז והנפט דלק ואבנר קידוחים. המשקיע אביטל זהר מתל אביב, המחזיק ביחידות ההשתתפות של אבנר מקבוצת דלק, שבשליטת יצחק תשובה, שיגר "הודעת עמדה", שבה הביע את התנגדותו למיזוג המתוכנן. טענתו העיקרית של זהר היא כי אי-הוודאות סביב פעילותן של אבנר ודלק קידוחים אינה מאפשרת להעריך כעת את שוויין בצורה מהימנה, ולכן נכון לדחות את עסקת המיזוג.

"זה לא הזמן והמקום לבצע מיזוג אלא לאחר שעסקי השותפויות יתייצבו, רמת אי הודאות תקטן בהרבה, ולמחזיקי היחידות תינתן האפשרות להבין את השלכות המיזוג עבורם לפני שיקבלו החלטה שאין ממנה דרך חזרה", כתב זהר בנייר שנשלח ליו"ר אבנר גבי לסט, ולמנכ"ל השותפות יוסי אבו. "אנו סבורים שאין זה הזמן והמקום שהמחזיקים ייקחו את הסיכון וילמדו על בשרם את תוצאותיו של מהלך זה, מה עוד שהשותפויות תמשכנה להתנהל היטב גם בלעדיו", הוסיף זהר.

מכתבו של זהר שוגר לקראת האספות הכלליות של אבנר ודלק קידוחים, שאמורות להתכנס ב-10 בנובמבר בהרצלייה. באסיפה יחליטו מחזיקי היחידות באם לאשר או לדחות את הצעת המיזוג. לפי התוכנית, אבנר אמורה להתמזג לדלק קידוחים, ביחס של 1:5.32. כלומר, כל מי שמחזיק ב-5.32 יחידות השתתפות של אבנר יקבל יחידה אחת של דלק. שווי השותפויות למיזוג נקבע על כ-8.7 מיליארד שקל לאבנר ו-7.6 מיליארד שקל לדלק קידוחים, קרוב למחירי השוק ערב ההחלטה.

במכתב טען זהר כי פוטנציאל הפגיעה בציבור ובמחזיקי יחידות המיעוט של אבנר כתוצאה מהמיזוג גבוה. לדבריו, אי הוודאות בהערכת השווי של השותפויות והערך העצום של כמעט כל נכס בשותפות, עלולים לגרום לפער גדול מאוד בין הערכת השווי לבין שווי הנכסים בפועל. "הערכת השווי למיזוג על פי 'גישת שוק' ('הכול כלול') אינה בודקת שווי נכסי 'אמיתי', וגם 'גישת הכנסות' (תזרים ההכנסות הצפוי - DCF) רק תצמצם את הטעות, כיוון שתנאי העסקות לא ידועים", כתב זהר.

יו"ר דלק, יצחק תשובהצילום: גדעון לוין

זהר הציג את העסקה שגיבשו באחרונה אבנר ודלק קידוחים למכירת מאגרי כריש ותנין כדוגמה מובהקת לפגיעה הצפויה, הנובעת לכאורה מהשוני בין תמלוגי העל בדלק קידוחים (עד 13%) לעומת אבנר (עד 6%). "לפני המיזוג, אבנר צפויה הייתה לקבל כ-200 מיליון דולר יותר מדלק קידוחים, וזאת כיוון שרוב התשלום הוא בתמלוגים בעתיד, מהם מופחת התמלוג לשותף הכללי, שיותר מכפול בדלק קידוחים; ואילו אחרי המיזוג מחזיקי 'אבנר' יקבלו עשרות מיליוני דולרים פחות מאלו שיקבלו מחזיקי דלק קידוחים", נכתב.

עוד כותב זהר כי המיזוג יביא לסילוק המפקח המכהן של אבנר, שנבחר לראשונה בהמלצתם ועל ידי בעל יחידות המיעוט מהציבור. לדבריו, האפשרות שהמפקח הנבחר יסולק ואפילו הסיכון שיוחלף בהצבעה, כשהוא דרוש יותר מתמיד להגנה על הזכויות של בעלי יחידות ההשתתפות, היא לבדה מצדיקה שהם יתנגדו למיזוג. כמו כן טוען זהר כי המיזוג יגרום לקיטון בגובה האחזקה של בעלי יחידות אבנר בשותפות הממוזגת, מה שיפגע במעמדם באסיפה הכללית.

לבסוף כותב זהר, כי "השותפויות מתנהלות בהצלחה מזה כעשרים וחמש שנה בכל נושא ועניין והמיזוג לא צפוי לשנות את המצב בעניינים כגון גיוס כספים בסיכון גבוה מאד לחיפושים, חיפושים ותגליות, חתימת על חוזים לאספקת גז בארץ ובחו"ל, גיוסים ממוסדות פיננסיים מובילים בעולם לפיתוח המאגרים, התנהלות מול הממשלה והרגולטורים, פיתוח מהיר ומוצלח של מאגרים, התנהלות משותפת של השותפויות ברוב הנושאים וכדומה. חתימת החוזה לאחרונה לאספקת גז עם חברת החשמל הירדנית רק מחזקת את הטיעון שהשותפויות פועלות היטב גם ללא מיזוג".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker