נציג בעלי האג"ח של אורתם: "יש מתעניינים רבים ברכישת החברה"

נושי החברה צפויים להגיע השבוע לדיון בבקשה להקפאת הליכים ■ החברה חייבת לבעלי האג"ח 330 מיליון שקל ■ נציג בעלי האג"ח, אופיר נאור: "ענף שלם מתמוטט"

אורי תומר
אורי תומר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
נציג בעלי האג"ח, אופיר נאור
נציג בעלי האג"ח, אופיר נאורצילום: עופר וקנין
אורי תומר
אורי תומר

"יש חשש גדול של ספקים ושל נותני שירותים לעבוד עם אורתם, וצריך פיקוח של בית המשפט כדי להחזיר את העסק לעבודה יציבה", אמר אתמול ל-TheMarker אופיר נאור, נציג בעלי האג"ח של חברת הבנייה אורתם סהר. "כמו שזה נראה כרגע, אין מנוס מהקפאת הליכים".

"אנחנו נצטרך לעבוד קשה, להכניס משקיע, למכור את הנכסים של החברה - ולהציל את העסק הזה. מעבר לכך שאני מייצג אג"ח בסכום של יותר מ-300 מיליון שקל, יש פה גם אלפי רוכשי דירות, ספקים ונותני שירות שתלויים בחברה, כך שהאחריות היא כבדה".

נציגי אורתם סהר צפויים להגיע השבוע (יום ד׳) לבית המשפט המחוזי בתל אביב כדי להיפגש עם נציגיהם של נושי החברה, לאחר שהדיון בבקשת החברה להקפאת הליכים נדחה בשבוע. ההחלטה של השופטת תמר אברהמי לדחות את הדיון נועדה לאפשר לצדדים להגיב לבקשת ההקפאה ולאפשר לדיון בה להתנהל בפני נשיא בית המשפט המחוזי, איתן אורנשטיין, ששהה בחו"ל בשבוע שעבר.

בתוך כך, החברה דיווחה שלשום כי המשנה למנכ"ל החברה ומנהל הפיתוח העסקי שלה, אביעד רוזנצווייג, חיסל את האחזקות שלו במניותיה (1.6%) בשל קריסת המניה. שווייה הבורסאי של האחזקה של רוזנצווייג הוא כעת כ-160 אלף שקל.

בבקשה להקפאת הליכים, שאותה הגישו בשבוע שעבר עורכי הדין עיינה וקסלר ויוסי מנדלבאום ממשרד ליפא מאיר ושות' - הם מבקשים למנות כנאמנים לחברה את עו"ד אמיר ברטוב ממשרד ליפא מאיר ושות' ואת רו"ח חן ברדיצ'ב. הבקשה הוגשה יממה לאחר שהחברה הודיעה למשקיעים בבורסה על ביטול המשא ומתן שניהלה עם הקבוצה שהתכוונה לרכוש את החברה, שאותה הוביל איש העסקים הבריטי ליאו נואי.

הביטול, שנעשה לאחר שכבר נחתם מזכר הבנות בסוף ספטמבר, הוביל לקריסה מיידית במחירי האג"ח והמניה של אורתם. עד אז, נאחזו מחזיקי האג"ח בתקווה שהעסקה תחלץ את החברה מהמצוקה הפיננסית החמורה שאליה נקלעה. על רקע זה הם הסכימו לדחות מועדי פירעון ולוותר לחברה על ההכרח לעמוד באמות המידה הפיננסיות שנקבעו בתשקיפי האג"ח.

האג"ח צנחו בשבוע שעבר בעשרות אחוזים, לרמה של כ-30 אגורות, שמשקפת ציפיות נמוכות מאוד לגבי יכולת החזר החוב של החברה. שווי השוק של מניות אורתם היה נמוך מאוד באחרונה, לאחר שהידרדר ביותר מ-90% ממחיר השיא שנקבע ב-2011. בתום קריסה נוספת של 50% בשבוע שעבר, החברה תחל את המסחר היום עם שווי זעום של כ-10 מיליון שקל בלבד - פחות משישית מההון העצמי החשבונאי שלה (שווי הנכסים בניכוי ההתחייבויות).

עם זאת, נאור אומר כי הוא משוכנע שהקפאת ההליכים והליווי של בית המשפט יאפשרו לחברה למצוא משקיעים חלופיים באורתם. "חד משמעית יש מתעניינים - גם כאלה שפנו אלינו, כולל חברות רציניות בשוק הישראלי. אין לי ספק שזה יקרה. יש מאמץ גדול לצמצם את הנזק לרוכשי הדירות", אמר נאור היום (ב׳).

נאור טוען כי למרות ההסתבכויות והתקלות שליוו בשנים האחרונות את אורתם סהר, המצוקה שלה נובעת בעיקרה מבעיות שאינן ייחודיות לחברה. "אני חושב שהגיע הזמן לטפל באופן הרבה יותר יסודי, מעבר לעניין הנקודתי של אורתם סהר, בכל תחום הבנייה למגורים", אמר נאור.

"אנחנו רואים חברות שעובדות בשולי רווח קטנים מאוד, ונלחצות לקצה. החברות לוקחות פרויקטים רק בשביל להתגלגל. מרווחי הביצוע הקטנים גורמים לכך שבכל פעם שיש תקלה, כמו מלחמה שפוגעת בעבודה ובכניסת העובדים לישראל, תקרית כמו קריסת המרפסות בחדרה, לחץ מחירים נקודתי, תמחור לא נכון או טעויות של מנהלים - יש קריסה של חברות. בשנים האחרונות יותר מעשר חברות ביצוע למגורים קרסו. אנחנו רואים ענף שלם מתמוטט".

על נושי החברה נאסר להיכנס לאתרי הבנייה

הגופים המוסדיים העיקריים שמחזיקים באג"ח של אורתם הם ילין לפידות, איילים, פסגות, מגדל, הראל והלמן אלדובי. מלבדם, הנושים העיקריים הם הספקים, שהחברה חייבת להם 216 מיליון שקל. בנוסף, לחברה יש ערבויות בנקאיות בסך 433 מיליון שקל, שאמורות להיהפך לחוב במקרה שהחברה תוכרז חדלת פירעון.

דחיית הדיון בבקשה מהשבוע שעבר לוותה בשני צווים של השופטת אברהמי - האחד אוסר על כל דיספוזיציה בנכסי החברה, כלומר על כל שינוי בהם. הצו השני אוסר על נושי החברה להיכנס לשטחי הפרויקטים ולתפוס רכוש בכוח. בבקשה מסבירים נציגי החברה כי הם כבר שכרו את שירותיה של חברת אבטחה שאמורה לשמור על אתרי הפרויקטים ממצב כזה.

הבקשה כוללת פירוט של ההידרדרות במצבה של החברה לאורך השנים, כולל פרשת קריסת המרפסת בחדרה ב-2013, שנבנתה על ידי החברה בעת ששימשה כקבלנית הביצוע בפרויקט עבור חברת גינדי השקעות, וכולל הפשיטה של רשות ני"ע על משרדי החברה השנה והחקירות של המנכ"ל ובכירים אחרים בחברה.

מנכ"ל אורתם, אמיר נחום, שמחזיק ב-45% מהמניות, נחקר בחודשים האחרונים בחשד להתקשרויות עם ספקים שכללו מתן הטבות לחברות פרטיות שלו על חשבון החברה הציבורית, וכן בחשד שניסה להסתיר את ההתקשרויות האלה באמצעות דיווח כוזב במסמכי החברה. בנוסף, נחקרה באחרונה פרשה של מעילה בסך 9 מיליון שקל, על ידי שני עובדים לשעבר בחברה, אשר פוטרו מאז. השניים מנהלים נגדה מאבק משפטי.

נציגי החברה טוענים בבקשה כי החקירות הובילו להידרדרות מהירה במצבה של אורתם סהר, שכן הספקים חששו לעבוד אתה ולהעניק לה אשראי על הרקע הזה. בעל המניות השני בגודלו בחברה הוא היו"ר אורי דורי, שמחזיק ב-15% מאורתם. דורי הוא מייסד חברת א.דורי, שקרסה גם היא השנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker