ההלוואות הזולות שתוקעות את הנהגים בפקק - וכמה מכוניות משועבדות לבנקים

הלוואות בריבית אפס ומימון של עד 100% הם הגורמים העיקריים להצפת המשק במכוניות חדשות ■ הבנקים בישראל דיווחו באחרונה כי העמידו 9.2 מיליארד שקל לטובת הלוואות לרכישת רכב פרטי, וגם לחברות האשראי יש חשיפת ענק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מכוניות בנמל אשדוד
מכוניות בנמל אשדודצילום: אלמנטס

היקף האשראי הקמעוני שמערכת הבנקאות בישראל העניקה ללקוחות פרטיים בעבור רכישת כלי רכב חדשים הסתכם בסוף יוני ב-9.2 מיליארד שקל - כך עולה מנתונים שהעבירו באחרונה הבנקים לידי יחידת הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל.

הפיקוח חייב את הבנקים לבודד את היקף האשראי שניתן לענף הרכב החל בדו"חות השנתיים שלהם ל-2016, שיפורסמו בתחילת 2017, וכן להציג את נתוני האשראי. זאת, על רקע הטענות כי ענף הרכב, שמצוי בשנים האחרונות בגאות וצפוי לנפץ את שיא המכירות גם ב-2016 - נשען באופן משמעותי, ולמעשה "מתודלק", באמצעות אשראי זול לכאורה ומינוף גבוה.

לפי הערכות, היקף האשראי שהעמידו לטובת הענף הבנקים הפועלים, לאומי, דיסקונט, מזרחי טפחות, הבינלאומי, אגוד וירושלים הוא כ-7.3 מיליארד שקל, ובשלוש השנים האחרונות גדל ביותר ממיליארד שקל.

כמו כן, חלקן של שלוש חברות כרטיסי אשראי שנמצאות בשליטת הבנקים - לאומי קארד (80% לאומי ו-20% קבוצת עזריאלי), כאל (72% דיסקונט ו-28% הבינלאומי) וישראכרט (99% הפועלים) - הסתכם נכון לסוף יוני בכ-1.9 מיליארד שקל. 9.2 מיליארד שקל מהווים כ-6% בלבד מהיקף האשראי הצרכני הכולל שהעמידה המערכת לאנשים פרטיים, שהיקפו מוערך ביותר מ-150 מיליארד שקל (לא כולל משכנתאות).

עם זאת, במערכת הבנקאות לא יודעים לומר אם 9.2 מיליארד השקלים מהווים את היקף החשיפה המלא לענף הרכב, שכן לא ידוע מה השימוש של משקי הבית בהלוואות שהם נוטלים מהבנקים לכל מטרה. לפי הערכות של בכירים במערכת הבנקאות, מדובר במספרים זניחים יחסית, אך הנתון של האשראי הבנקאי לכלי רכב אינו כולל את האשראי הבנקאי (לרוב הלוואות גישור) שנוטלות חברות הליסינג וההשכרה, וכן אינו כולל את איגרות החוב שהנפיקו חברות אלה. זאת, אף שאלה נושאות חלק ניכר ממסלולי מימון רכישות כלי הרכב - ותורמות בעצמן למינוף הגדל בענף.

מגמה זו היא שהולידה מסלולי הלוואות בריבית אפסית למימון של עד 100% משווי כלי רכב, המאפשרים בשנים האחרונות לישראלים רבים לקנות מכוניות חדשות בכסף שאין להם. כך, פריסות ארוכות טווח של תשלומים, פעמים רבות של מאות שקלים בחודש, ולעתים בהלוואות "בלון" שבהן החזרת עשרות אלפי שקלים נדחית שנים קדימה, נחשבות מנועי צמיחה מרכזיים בענף הרכב. לפי הערכות, משועבדים כיום למערכת הבנקאות לא פחות מכ–100 אלף כלי רכב.

ישראכרט עוצרת אשראי

מבדיקת TheMarker עולה כי השחקנים הגדולים ביותר בתחום האשראי לרכישת רכב הן קבוצות לאומי-הפועלים (כולל חברות כרטיסי אשראי שבבעלותן), שהעניקו נכון לסוף יוני 2016 אשראי לרכישת כלי רכב בהיקף של כ-7 מיליארד שקל - כ-76% מסך האשראי של מערכת הבנקאות. היקף האשראי שהוענק על ידי דיסקונט-כאל מוערך ביותר ממיליארד שקל, ובשאר הבנקים מדובר במספרים קטנים יותר, של עד כמה מאות מיליוני שקלים בכל אחד מהם.

היקף האשראי לרכב שניתן על ידי בנק לאומי מוערך ב-3.3 מיליארד שקל, והוא מהווה פחות מ-10% מתיק האשראי הצרכני הכולל (ללא משכנתאות) של לאומי נכון לסוף יוני. לפי הערכות, הוא ניתן בשיעורי מימון סבירים של כ-70% משווי כלי הרכב הנרכש.

היקף האשראי שניתן על ידי בנק הפועלים מוערך ב-2.6 מיליארד שקל, וגם הוא בדומה ללאומי מהווה שיעור נמוך מ-10% מתיק האשראי הצרכני של הבנק, כך שביחד שני הבנקים הגדולים העניקו אשראי לרכב של כ-6 מיליארד שקל - כ-6.5% מסך האשראי הבנקאי.

מסירות כלי רכב בישראל, באלפים

אם מוסיפים למספרים אלה את היקף האשראי שניתן על ידי חברות כרטיסי האשראי, יוצא שקבוצת לאומי היא השחקן הדומיננטי במערכת הבנקאות בתחום זה, שכן נכון לסוף יוני 2016 היקף האשראי הישיר לרכישת רכב שניתן על ידי לאומי קארד היה כ-1.275 מיליארד שקל (כ-14% מסך האשראי הבנקאי שניתן ישירות לרכישת כלי רכב). לפיכך, היקף האשראי לרכב שניתן על ידי בנק לאומי ולאומי קארד מוערך ב-4.5 מיליארד שקל - כמחצית מסך האשראי שניתן לרכב.

נכון לסוף יוני היקף האשראי שניתן על ידי שלוש חברות כרטיסי האשראי היה כ-1.87 מיליארד שקל, והיווה כ-20% מסך האשראי הבנקאי לרכישת כלי רכב. כיום, לעומת זאת, חברות כרטיסי אשראי אחראיות לאחוזים בודדים משוק מתן אשראי צרכני לכל מטרה, שנשלט ברובו על ידי הבנקים.

מתוך 1.87 מיליארד השקלים - לאומי קארד בולטת מבין חברות כרטיסי האשראי במתן אשראי לרכב. לדעת מקורות בתחום, סוג אשראי זה בטוח יותר מסוגי אשראי אחרים הניתנים לאנשים פרטיים, ולכן הריביות הנגבות בו הן נמוכות יותר - אם כי עדיין מדובר כיום בעסק רווחי.

בעבור לאומי קארד, הסטת פלח לא מבוטל של אשראי צרכני לכלי רכב היא חלק מיישום האסטרטגיה של החברה לפיזור סיכונים, שבא לידי ביטוי בחיתום מוקפד שמבוצע על אשראי מסוג זה.

האשראי לתחום עלה מאז סוף 2013 בכ-22.5%, והיווה נכון לסוף יוני כ-32.5% מסך האשראי הצרכני של לאומי קארד, שהסתכם בכ-3.93 מיליארד שקל. סכום זה הוא כ-68% מסך האשראי לרכב שניתן על ידי שלוש חברות כרטיסי אשראי. לפי הערכות, בלאומי עוקבים אחר ההתפתחויות בענף הרכב, וככל הידוע לא מתכוונים להגדיל בצורה משמעותית את נוכחותה בפלח אשראי זה.

חלקה של ישראכרט באשראי לרכב היה 114 מיליון שקל נכון לסוף יוני, והיווה כ-6% בלבד מהאשראי לרכב שניתן על ידי חברות כרטיסי אשראי, וכן כ-6% מסך תיק האשראי הצרכני של ישראכרט. בהפועלים-ישראכרט החליטו באחרונה לא להגדיל חשיפה לענף זה, וערכו שינויים בהסכמים עם היבואנים.

חלקה של כאל באשראי לרכב היה 477 מיליון שקל נכון לסוף יוני 2016, והיווה כ-25.5% מאשראי לרכב שניתן על ידי חברות כרטיסי אשראי, וכן כ-15% מסך תיק האשראי הצרכני שלה, שבגינו (לא כולל ריביות בגין רכישת רכב) היא גובה את הריביות הגבוהות בענף, שהן כ-11% בממוצע.

"הכשל בהחזרים - עד 0.25%"

בכירים בענף הבנקאות וכרטיסי אשראי אינם רואים סיכון גדול בעבור הבנקים וחברות כרטיסי אשראי, ומציינים כי ענף הרכב יחסית בטוח, וכי האשראי בו ניתן תמורת ביטחונות כמו שעבוד של כלי הרכב הנרכשים, ובשיעורי מימון של 70%-100% משווי כלי הרכב הנרכש.

מקורות בענף הבנקאות מעריכים כי טווח המחירים בגין אשראי לרכישת רכב, הניתן בדרך כלל לתקופה של 4-2 שנים, מוערך בריבית פריים בתוספת 0.5%-2%. המרווח הפיננסי נטו שמתקבל הוא כ-1.5%-2.5%. זאת, לעומת מרווחים שעשויים להגיע לכ-4%-5% באשראי שניתן למשקי בית לכל מטרה.

הרכב האשראי הקמעוני של בנקים וחברות כרטיסי אשראי לענף הרכב בסוף יוני 2016

בבנקים מסבירים כי מדובר בענף המתאפיין בשיעורי כשל (דיפולטים) רב-שנתיים של עד 0.25% (מהיקף התיק), לעומת כ-1.25%-1.5% באשראי שניתן למשקי בית לכל מטרה. עם זאת, בהתאם לרמות הסיכון נגזרים המחירים והרווחיות.

"ההבדל בין בנקים לחברות כרטיסי אשראי נובע, בין השאר, מכך שלבנקים, להבדיל מחברות כרטיסי אשראי, יש פיקדונות, וכיום מחיר הכסף שלהם נע סביב אפס, ולכן הם יכולים להיות אגרסיביים יותר בשיעורי מימון של עסקות בתחום הרכב", טוען מקור במערכת הבנקאות המעורה בנושא.

מקור אחר אומר: "בחברות כרטיסי אשראי מסתכלים על העסקה הספציפית של הרכב, בעוד הבנקים מסתכלים על רכב כעוד סוג של מוצר מימון שהם יכולים לתת ללקוחות שלהם, כמו משכנתאות ודברים אחרים, כשבידי הבנקים נמצאים החשבון של הלקוח, החסכונות והגמל שלו - מה שלרוב אין לחברות כרטיסי אשראי".

הבנקים מממנים בשנים האחרונות בעיקר רכישת מכוניות יד ראשונה, מכיוון שבכלי רכב משומשים (יד שנייה) היו בשנים האחרונות הרבה "עוקצים", וכיום בתחום אשראי זה פעילים בעיקר גופים חוץ-בנקאיים, כמו אוטו סנטר, פמה ומימון ישיר, ובהתאם לסיכון - הם מקבלים גם מרווחים גבוהים יותר.

"הבנקים אינם יודעים באמת כמה הקצו"

2016 תירשם כשנת שיא נוספת בשוק הרכב, וכראשונה ששוברת את מחסום 300 אלף המכוניות החדשות על הכביש. לשם השוואה, ב-2015 נמסרו לידי לקוחות 254 אלף כלי רכב, והיא ניפצה את שיא המסירות של קודמתה. הגידול בביקוש לרכב חדש נמצא ברובו אצל הלקוחות הפרטיים ולא אצל חברות הליסינג. עוד ועוד ישראלים מצטרפים למעגל ההלוואות המפתות במטרה להשתדרג לרכב חדש.

יבואניות הרכב והחברות הגדולות הסוחרות במכוניות משומשות התאימו את עצמן היטב לעידן ההלוואות. רבות מהן מקיימות שיתופי פעולה קבועים עם בנקים מסוימים או חברות מימון. "מבצעים מיוחדים" של פריסות תשלומים ותנאי מימון לרכישת רכב מפורסמים כדרך קבע באמצעי התקשורת ושלטי החוצות.

למרות מסרי ההרגעה מכיוון מערכת הבנקאות באשר לחשיפה האפשרית לסיכונים, הנתון בדבר אשראי של 9.2 מיליארד שקל אינו מציג את התמונה המלאה.

למעשה, מההערכות במערכת הבנקאות, שלפיהן הסכום מהווה גידול של כ-15% בשלוש השנים האחרונות - תקופה שבה שוק הרכב החדש צמח בכ-40% - מתקבל רושם מוטעה ששיעור ההלוואות לרכב צנח. זאת, בניגוד להערכות גורפות בענף הרכב, שמעידות על ביקוש גובר והולך לרכישת מכוניות, חדשות ומשומשות, במסלולים שונים של הלוואות.

"הבנקים אינם יודעים באמת כמה כסף הם מקצים להלוואות לרכישת רכב, מכיוון שלא כולן צבועות ככאלה. כל אחד יכול לקבל כיום הלוואות גבוהות ללא ביטחונות לכל מטרה, והרבה פעמים זה הולך לרכישת מכוניות", אומר מקור בענף הרכב. לדבריו, ניתן למצוא בשוק מגמה של מעבר מרכישת רכב פרטי בהלוואה בנקאית לחכירת רכב בליסינג מימוני. "זה בעצם מעבר מהלוואה בנקאית להלוואה חוץ-בנקאית או בנקאית עקיפה, כי בינתיים הבנק מעמיד הלוואה לרשות חברת הליסינג למימון רכישת הרכב - וזה כבר לא נספר ב-9 מיליארד שקל של הלוואות לרכישת רכב", אומר המקור, ומזכיר כי הלוואות חוץ־בנקאיות מחולקות גם על ידי חלק מיבואניות הרכב עצמן. "אם בנק ישראל יטיל מגבלות על הלוואות לרכישת רכב, היבואניות יחפשו אפיקים חדשים ואולי יותר מהן יציעו מימון ישיר ללקוחות".

בינתיים, האפשרות לנהוג בכלי רכב חדש תמורת החזרים חודשיים נוחים קורצת ליותר ויותר לקוחות, שחלקם נהגו לקנות בעבר מכוניות משומשות. תופעה זו ממשיכה לייבש את שוק היד השנייה, שסובל מעודף היצע לעומת ביקוש, ולגרום לשחיקה מהירה של ערך הגרט (ערכו של נכס קבוע בתום חייו השימושיים). כך, לקוחות שרכשו רכב בהלוואת בלון והגיעו לתום תקופת התשלומים, נדרשים לשלם יתרה שמשקפת שווי רכב גבוה מכפי שהוא שווה במציאות.

בניגוד לאשראי בעבור רכישת נדל"ן, למשל, אשראי לרכישת רכב נחשב מסוכן יותר מבחינת ביטחונות, שכן ערך הרכב צונח בעשרות רבות של אחוזים לאורך תקופת החזרי ההלוואה, ולכן גם שעבודו יעיל פחות בעבור הבנק מבחינה פיננסית, במקרה של לקוח שאינו עומד בתשלומים.

אלא שבעוד חלק מהקולות מזהירים מפני בועת אשראי שעתידה להתפוצץ - הריבית הנמוכה במשק וההלוואות הזמינות שוות הרבה כסף לקופת המדינה בטווח המיידי. הכנסות המדינה ממס קניית רכב בלבד הסתכמו בשנה שעברה ב-8.4 מיליארד שקל, בעוד קניית רכב משומש אינה מעשירה את קופת האוצר.

כך, כל עוד הכסף הזול ימשיך להסיט אנשים משוק המכוניות המשומשות ולהביאם להתחדש במכוניות מהניילונים, או להחליף את כלי הרכב החדש בתוך פרק זמן קצר מבעבר - שותפים המדינה והבנקים להנאה שבזרם הכספים שלא נפסק.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker