אורתם סהר קורסת - אלפי רוכשי דירות לא יודעים אם יקבלו את המפתחות

חובות החברה, כולל ערבויות, מסתכמים בכמיליארד שקל, והיא מעורבת בבנייתן של יותר מ-5,000 יחידות דיור ■ ביהמ"ש אסר בינתיים על ביצוע שינוי כלשהו בנכסי החברה, והדיון בבקשת ההקפאה נדחה לשבוע הבא

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
גבעת שמואל סונג טאוורס
הדמיה של פרויקט סונג טאוורס בגבעת שמואל

אורתם סהר קורסת: סדרת הסתבכויות, מצוקה תזרימית קשה, ניסיון לבצע מפנה במיקוד העסקי שלא צלח וביטול הרכישה בידי קבוצת משקיעים הובילו היום את חברת הבנייה לבקש מבית המשפט המחוזי בתל אביב צו להקפאת הליכים.

השופטת תמר אברהמי החליטה לדחות את הדיון בבקשה ליום רביעי הבא, כדי שיכולו להשתתף בו יתר הצדדים וכדי שזה יתקיים בפני נשיא בין המשפט המחוזי, איתן אורנשטיין, שנמצא בחו"ל. בינתיים נתנה השופטת צו להקפאת כל דיספוזיציה בנכסי החברה, כלומר כל שינוי מהותי בהם - עד למתן החלטה אחרת. השופטת גם נתנה צו האוסר על בעלי החוב של החברה להיכנס למתחמי הפרויקטים שלה ולתפוס רכוש בכוח.

החברה עוסקת בעיקר בבנייה למגורים - כקבלנית מבצעת, ובשנים האחרונות גם כיזמית. שמה של החברה וגם שמה המוכר יותר של החברה הבת מליבו עלו לכותרות ב-2013 בעקבות קריסת המרפסת בפרויקט בחדרה שבו שימשה קבלנית ביצוע עבור חברת הייזום גינדי השקעות.

הקריסה פגעה בחברה מבחינה תדמיתית, עסקית ופיננסית, ועלתה לה עשרות מיליוני שקלים עד כה, כשתביעה שהגישה גינדי השקעות נגד החברה הבת מליבו, בסך 100 מיליון שקל, עדיין מתבררת. עם זאת, בסביבת אורתם טענו כי הניסיון לשנות את המיקוד העסקי לתחום היזמות נבע בעיקרו מהרווחיות הגבוהה יותר שלו ביחס לפעילות הביצוע, ולאו דווקא מפרשת המרפסת.

אורתם סהר מעורבת כקבלנית וכמבצעת ביותר מ-40 פרויקטים שנמצאים בשלבים שונים של תכנון וביצוע ושבהם אמורות להיבנות בסך הכל כ-5,400 יחידות דיור ברחבי הארץ. בנוסף לכך, החברה מעורבת בפרויקטים ציבוריים ובפרויקטים בתחום התשתיות.

מרבית יחידות הדיור שבבנייתן מעורבת החברה נמצאות בפרויקטים שבהם היא קבלנית הביצוע עבור יזמים אחרים, בהם קבוצות רכישה, שהן רגישות במיוחד לקריסה שכזאת. כיזמית, החברה קשורה בשישה פרויקטים שבהם 1,382 יחידות דיור - רובם כחלק ממכרזים של רשות מקרקעי ישראל כחלק מתוכנית מחיר למשתכן.

אמיר נחום, מנכ"ל אורתם סהר

מחירי ניירות הערך של החברה המשיכו לצנוח - כששווי כלל מניותיה בשוק הידרדר לשפל של קרוב ל-10 מיליון שקל - נפילה של 97% מהשיא שנרשם בראשית 2011. ואולם החשיבות העיקרית של החברה בשוק ההון היא כמנפיקה של שלוש סדרות אג"ח, שהחברה חייבת לבעליהן 330 מיליון שקל.

אורתם סהר נמצאת בשליטת אמיר נחום (45%) שמשמש גם כמנכ"ל החברה. בעל מניות גדול אחר בה הוא היו"ר שלה, אורי דורי (15%) - מייסד חברת הבנייה א.דורי, שקרסה גם היא השנה, חמש שנים לאחר שדורי נפרד ממנה בעקבות חילוקי דעות עם השותפים חיים כצמן ודורי סגל, ששלטו בה באמצעות גזית גלוב.

החקירות הבריחו את הספקים

קריסת המרפסת לא היתה המהלומה האחרונה שספגה החברה, שהעסיקה עד כה 370 עובדים - ישירות ובאמצעות החברות הבנות, ובראשן מליבו. הניסיון להפוך ליזמית לא עלה יפה, ונתקל במכשולים שאותם מפרטים נציגי החברה בבקשה - דוגמת מבצע צוק איתן ומחלוקת עם המדינה סביב בנייה של חניון בבית החולים רמב"ם בחיפה - שבו היתה שותפה לביצוע עם חברת מנרב.

בתוך כך, הפרויקטים היזמיים של אורתם, ששישה מהם נמצאים כיום בשלבים שונים של תכנון וביצוע, לא הצליחו לפצות את החברה על הירידה החדה בצבר ההזמנות שלה כקבלנית - כשזה התכווץ משמעותית בשנה וחצי האחרונות - מ-2.4 מיליארד שקל בסוף מארס 2015, ל-700 מיליון שקל בסוף ספמטבר השנה.

בבקשה, שאותה הגישו עורכי הדין עיינה וקסלר ויוסי מנדלבאום ממשרד ליפא מאיר ושות' - שבה הם מבקשים למנות כנאמנים לחברה את עו"ד אמיר ברטוב ממשרד ליפא מאיר ושות' ואת רו"ח חן ברדיצ'ב - מפורטת השתלשלות העניינים שהביאה את החברה למצבה הנוכחי. טענה מרכזית בבקשה היא שהחברה עשויה היתה לשרוד ואף להתאושש אם לא היתה נקלעת לפרשות פליליות וחקירות של רשות ניירות ערך.

ביוני השנה נודע כי חוקרי הרשות עצרו בכירים בחברה, בהם המנכ"ל אמיר נחום. החשדות כלפי נחום נגעו בעיקר  למרמה ולקבלת טובות הנאה מספקים של החברה באופן פרטי, כחלק מהתקשרויות שנעשו על חשבון החברה הציבורית, ושאותן הסתיר באמצעות דיווחים כוזבים. חוקרי הרשות גם פשטו כחלק מהחקירה על משרדי החברה.

בנוסף, שניים מעובדי החברה - אושרת מוסינדי, מנהלת החשבונות בה, ואליק בלס גריידי, שנחשב לאיש אמונו של נחום נחקרו בחשד למעילה בסך 9 מיליון שקל בכספי החברה. השניים פוטרו בעקבות האירועים מהחברה, והם מצויים עמה מאז בעימות משפטי הנוגע לפיטוריהם.

בעלי האג"ח הם מהנושים העיקריים של החברה, ונציגי החברה מציינים בבקשה כי היא נעשתה על דעת נאמני האג"ח - רזניק פז נבו, וחברת משמרת. מלבדם לחברה יש עוד 216 מיליון שקל חוב לספקים וקבלני משנה - ו-433 מיליון שקל בערבויות מסוגים שונים.

מי צפוי להיפגע?

למרות המספר הגדול של יחידות הדיור הקשורות לפעילות החברה, קשה עדיין לאמוד את הנזק האפשרי ללקוחותיה ולשותפיה העסקיים. רק בשניים מהפרויקטים היזמיים שבהם מעורבת אורתם מגיע שיעור האחזקה שלה ל-100% - חריש פמילי, שבו 94 דירות, וגבעת האוניברסיטה באריאל - שבו 66 יחידות דיור. על פי הדו"חות הכספיים של החברה, הבנייה של שני הפרויקטים אמורה להסתיים ב-2017, ולפחות לגבי הפרויקט באריאל החברה החברה כבר החלה לנהל באחרונה משא ומתן במטרה למכור את הזכויות בו לחברה אחרת.

פרויקטים נוספים של החברה מבצעים בשותפות עם חברות אחרות, רובם פרויקטים שנמצאים בתחילת דרכם וצפויים להתחיל השנה או בשנה הבאה. בחלקם עדיין לא נרכשו דירות, כך שאין רוכשים שנמצאים בסיכון.

בשני פרויקטים, כורדני בקרית מוצקין ומחיר מטרה בראש העין, שותפה אורתם עם חברת אפי קפיטל כשביולי השנה היא מכרה 30% מהזכויות בפרויקטים אלה לשותפה ונותרה עם אחזקה של 20% בלבד.

עם הפרויקטים הגדולים שבונה החברה כקבלנית נמנה פרויקט עבור קבוצת רכישה הכולל 705 יחידות בחריש. הקבוצה אורגנה על ידי מינהל מגורים לישראל בבעלות מוטי פלד. פרויקטים נוספים כוללים 408 דירות עבור חברת רייסדור יזמות בגבעת שמואל ושני פרויקטים עבור אותה חברה בחריש, שבהם 256 דירות בסך הכל.על פי הבקשה להקפאת ההליכים, הבנייה של שלושת הפרויקטים של רייסדור צפויה להסתיים השנה.

גינדי החזקות  - שאינה קשורה כלל מבחינה עסקית לגינדי השקעות, שהיתה היזמית בפרויקט בחדרה שבו קרסה המרפסת - הקימה באפריל שותפות עם אורתם סהר לבניית פרויקטים כחלק ממכרזי מחיר למשתכן, ועוד לפני כן השתמשה בשירותי הביצוע שלה. כך למשל, בפברואר השנה שכרה גינדי החזקות את אורתם להשלים שני פרויקטים: המשתלה בתל אביב ו-OAK ברמת השרון, לאחר הקריסה של הקבלנית המבצעת א.דורי.

מגינדי החזקות נמסר בתגובה: "גינדי החזקות עידכנה את לקוחותיה כי קיים חשש שבעקבות קשיים שאליהם נקלעה אורתם סהר, יופסקו באופן זמני העבודות בפרויקטים שאותם היא מבצעת. החברה נערכה כדי למנוע עיכובים מהותיים בלוחות הזמנים של הפרויקטים, היא עומדת ותמשיך לעמוד מאחורי לקוחותיה בכל הנדרש".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker