שניידר נכנס לשליטה משותפת עם בלוטרייך במישורים - בפרמיה של 57% על השוק - שוק ההון - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

שניידר נכנס לשליטה משותפת עם בלוטרייך במישורים - בפרמיה של 57% על השוק

שניידר רוכש מגיל בלוטרייך כ-13% נוספים מחברת הנדל"ן המניב בתמורה ל-45 מיליון שקל ויחזיק ב-37% מהמניות ■ שניידר: "נרצה לראות את מישורים הופכת לשחקן נדל"ן משמעותי בשווקי צפון אמריקה" ■ בלוטרייך: "המוניטין והקשרים של שניידר יסייעו"

תגובות

איש העסקים היהודי-קנדי אלכס שניידר, לשעבר בעליה של קבוצת מכבי ת"א בכדורגל, מעמיק את אחזקתו בחברת הנדל"ן המניב מישורים. לאחר שבדצמבר 2015 כבר השקיע במישורים כ-39 מיליון שקל תמורת הקצאת מניות, שניידר רוכש מבעל השליטה, גיל בלוטרייך, מניות נוספות בסכום של כ-45 מיליון שקל. הרכישה תביא את שני הצדדים לשליטה משותפת (74%) בחברת הנדל"ן.

אלכס שניידר
רויטרס

כיום מחזיק בלוטרייך 52.68% מהונה המונפק של מישורים, בעוד ששניידר מחזיק כ-21.38%. עם מכירת המניות יחזיק כל אחד מהצדדים כ-37% מהון החברה. עסקת המכר תתבצע לפי מחיר של 9.5 שקל למניית מישורים, פרמיה של כ-57% מעל מחיר השוק הבוקר (כ-6 שקלים). העסקה מגלמת למישורים שווי של כ-290 מיליון שקל. לשם השוואה, בעסקה מדצמבר השקיע שניידר במישורים לפי מחיר מניה של 6 שקלים. בסך הכול, שניידר השקיע כ-84 מיליון שקל ברכישת מניותיו במישורים.

בנוסף למניות מישורים, לשניידר ניתנה אופציה לרכוש עד 50% מאחזקותיו הישירות של בלוטרייך בחברה הבת סקייליין, וזאת למשך תקופה של חצי שנה ממועד ההשלמה. כיום מחזיק בלוטרייך כ-2.58% ממניות סקייליין באופן ישיר. מחיר המימוש לאופציה נקבע כממוצע מחירי הסגירה של מניות סקייליין בעשרת הימים שקדמו למועד ההודעה על מימושה. בתגובה לעסקה, מניית מישורים מזנקת בבורסה בכ-12%.

מישורים, שהוקמה ב-1990 ונסחרת בבורסת תל אביב מאז 2007, עוסקת בניהול נכסים מניבים בישראל; במלונות ואתרי נופש ואירוח בקנדה, בישראל ובארה"ב (באמצעות סקיליין), וכן בהשקעות ומסחר בקרקעות, בייזום, פיתוח וניהול פרויקטים בתחום הנדל"ן. מניית החברה צנחה במהלך שלוש השנים האחרונות בכ-55%, ושווי החברה ירד לכ-106 מיליון שקל בשפל. כיום, החברה נסחרת לפי שווי של כ-183 מיליון שקל, נמוך מההון העצמי המיוחס לבעלים – כ-261 מיליון שקל נכון לסוף יוני 2016 (מכפיל של 0.7 על ההון).

 גיל בלוטרייך
עופר וקנין

הצניחה במניית מישורים נבעה בעיקר מהתרסקותו של הדולר הקנדי (השוק העיקרי שלה), שקרס בכ-33% מהשיא באוגוסט 2012 ועד לשערו הנוכחי; זאת, כתוצאה מהצניחה במחירי הנפט והסחורות בעולם. כמו אפריקה ישראל או כלכלית ירושלים , גם מישורים לא דאגה לבצע הגנה מטבעית מוקדמת, מה שגרם למחיקה מצטברת של כ-100 מיליון שקל בהונה העצמי ב-2015 ופגע בתוצאותיה.

מאז השפל בדולר הקנדי, בינואר 2016, ערכו של המטבע התאושש מעט – וגם מצבה של מישורים השתפר. את החציון הראשון של 2016 סיימה החברה בהפסד של 4 מיליון שקל, בהשוואה לההפסד של 13 מיליון שקל ברבעון המקביל. החברה לא חילקה דיווידנדים בשנים האחרונות. איגרות החוב של החברה – המדורגות ברמה בינונית BBB ממעלות, נסחרות בשוק בתשואה לפדיון נמוכה של 3.85% (סדרה ד').

שניידר, המתגורר בטורונטו, הוא איש עסקים המוכר בישראל. לפי הערכות, שניידר מנצל את ההשפעה השלילית של המטבעות על שוויה של מישורים לבצר את אחיזתו במחיר נוח יחסית – ומתוך כוונה אסטרטגית להפוך את מישורים לשחקן משמעותי בתחום הנדל"ן בארה"ב ובקנדה, לפי הדגם של חברות הנדל"ן האמריקאיות בתל אביב. בעבר החזיק שניידר בקבוצת הכדורגל מכבי ת"א, אך החליט למכור את הקבוצה ב-2009.

לצד המעורבות בעולם הספורט הישראלי, לשניידר אחזקות בנדל"ן מסחרי בארה"ב, ואף ביצע עם מישורים השקעה משותפת שמומשה ברווח בקנדה (מלון "קינג אדוארד"). בין היתר, שניידר הוא בעל זכויות במלון ומגדל-הדירות "טראמפ" בטורונטו, שאותו בנה בשיתוף עם איל-הנדל"ן האמריקאי דונלד טראמפ; והוא אף נכלל בעבר ברשימות המיליארדרים של מגזין "פורבס" האמריקאי.

בהודעה לעיתונות שפורסמה, מסר שניידר, שסירב להתראיין, כי "לאחר בחינה מעמיקה של פעילות הקבוצה בחודשים האחרונים, זיהינו פוטנציאל גבוה בתיק הנכסים אשר בבעלות מישורים וכן של חברת הבת סקייליין. על מנת להשפיע ולתרום בצורה משמעותית באופן בו החברה מתנהלת ומתפתחת, החלטתי להיכנס לשליטה משותפת בחברה יחד עם גיל בלוטרייך. בשנה האחרונה רוח חדשה וחיובית מנשבת בקבוצה, ונרצה להמשיך ביתר שאת את המגמה וכן נרצה לראות את הקבוצה הופכת לשחקן נדל"ן משמעותי בשווקי צפון אמריקה, לצד שמירה על איתנותה הפיננסית".

בעסקה הקודמת הסביר שניידר כי הסכים לשלם מחיר גבוה מהשוק, מאחר שהוא סבור שמישורים מתומחרת בחסר, בשל מורכבות הפרויקטים של סקייליין, ולכן "הוא רואה בעסקה הזדמנות מצוינת להשקיע בפרויקטים במחיר נוח". ההון שהזרים שניידר לתוך החברה, 39 מיליון שקל, כאמור, שימש להרחבת פעילות המרכזים המסחריים בארה"ב, המרוכזת בחברה הבת, מישורים USA.

בלוטרייך התייחס להחלטתו לממש חלק מאחזקותיו במישורים ומסר: "רוב הפעילות של מישורים מרוכזת בקנדה ובארצות הברית, אזורי הפעילות העיקריים של שניידר. אני משוכנע שיכולותיו הפיננסיות של אלכס, לצד המוניטין והקשרים שלו יסייעו להנהלת מישורים וסקייליין להגביר את קצב גידול הקבוצה ואת איתנותה הפיננסית".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם