מידרוג על ישרוטל: "מלונות איכותיים שמסייעים לשמור על שיעורי תפוסה ורווחיות יציבים" - שוק ההון - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מידרוג על ישרוטל: "מלונות איכותיים שמסייעים לשמור על שיעורי תפוסה ורווחיות יציבים"

במידרוג התריעו על הריכוזיות בפעילות הרשת: "שיעור מהותי מההכנסות נובע משלוש המלונות הגדולים הפועלים באילת"

4תגובות
עובדים סודנים במלון רויאל ביץ' של ישרוטל, אילת
אוליבייה פיטוסי

חברת הדירוג הישראלית מידרוג העניקה לרשת המלונות הישראלית ישרוטל, שבשליטת משפחת לואיס, דירוג ראשוני של A1 (בינוני-גבוה) לקראת הנפקה של סדרת אג"ח בהיקף של עד כ-200 מיליון שקל. במידרוג נימקו את ההחלטה, בין השאר, במצבת מלונות איכותית, שמסייעת לשמור על שיעורי תפוסה ורווחיות יציבים, וכן בשיעור המינוף הנמוך, שמאפשר הגדלתו במידת הצורך.

"הנהלתה של ישרוטל הינה בעלת ניסיון רב ומוניטין בתחום התיירות בישראל, בדגש על ענף המלונאות", כתבו האנליסט אורן שרייבר וראש תחום נדל"ן במידרוג, רן גולדשטיין. "שיעור התפוסה במלונות ברמה שנתית עמד על כ-70% בממוצע בשנים 2013-2015 וצפוי להישמר ברמה דומה, זאת בהתחשב בשנים בהן קיימות השפעות גיאופוליטיות וכלכליות. עם זאת, שיעורי תפוסה אלו בולטים לחיוב ביחס לענף, שעמדו בשנת 2015 על כ-60% בממוצע".

ישרוטל, שנסחרת לפי שווי של כ-1.4 מיליארד שקל, מנהלת 17 בתי מלון, בהם רויאל ביץ' אילת, בראשית, יערות הכרמל ומצפה הימים. החברה מצויה כיום בהליך ייזום והקמה של ארבע בתי מלון נוספים. בתי המלון של החברה רשומים בספריה לפי עלות כוללת של 1.94 מיליארד שקל. החברה מתכוונת להנפיק סדרת אג"ח סטרייט לא צמודה, שתיפדה פעמיים בשנה החל ב–2017 במשך חמש שנים. למחזיקים יינתן שעבוד קבוע ראשון על מלוא זכויות החברה במלון אגמים באילת.

לצד שיעור התפוסה הגבוה יחסית, במידרוג ציינו לטובה את ההכנסה היומית הממוצעת של ישרוטל (Average Daily Rate  - ADR), שהינה מדד מקובל להערכת ביצועיהן של רשתות מלונאות. לפי מידרוג, הרשת הציגה ממוצע ADR גבוה של כ-1,179 במהלך 2015, והצפי הינו לרמה דומה בשנת 2016. "מלונות החברה, בחלוקה גיאוגרפית, נמצאים בקדמת התחרות המקומית, וזאת ניתן לראות בהשוואת ה-ADR לממוצע האזורי הארצי. באילת  למשל, ה-ADR של החברה עומד על כ-1,121 שקל לעומת כ-881 שקל בממוצע ארצי", כתבו במידרוג.

דודו בכר

עוד ציינו לחיוב במידרוג את שיעורי הרווחיות הגבוהים של ישרוטל, שעמדו בין 2015-2013 על 16%-17% (רווח תפעולי תזרימי כשיעור מההכנסות). האנליסטים הדגישו כי יתרות הנזילות של החברה אמנם אינן גבוהות, כ-6 מיליון שקל בסוף יוני 2016, ואולם לחברה מסגרות אשראי של כ-123 מיליון שקל. עוד הדגישו כי שיעור המינוף על נכסי החברה המשועבדים, בהתאם לשווים ההוגן, הינם נמוכים ומאפשרים הגדלת מינוף, במידת הצורך.

מנגד, במידרוג מנו מספר סיכונים, ובראשם הסיכון הענפי. "ענף המלונאות נחשב כענף בעל רמת סיכון גבוהה יחסית, בעיקר בשל תנודתיות הביקוש, שאינה קשורה לאיכות הפעילות המלונאית. ההוצאה על תיירות ובעיקר תיירות נופש נחשבת בדרך כלל כהוצאת מותרות ועל כן, בעת האטה או מיתון כלכלי עולמי או מקומי, ענף זה הינו מהראשונים להיפגע ובאופן משמעותי. מעבר לכך, מצב ענף המלונאות קשור קשר הדוק למצב המדינה שבה הוא נמצא. הרעה במצב הפוליטי והביטחוני עשוי להביא לפגיעה משמעותית בתיירות".

במידרוג ציינו לשלילה גם את הריכוזיות בפעילותה של ישרוטל - באזורי אילת וים המלח: "חלק ניכר מהפעילות מיוחס לאזור הדרום - בדגש על העיר אילת. שיעור מהותי מהכנסות החברה נובע משלוש המלונות הגדולים הפועלים בעיר, התורמים לחברה מעל 30% להכנסותיה. שיעור הריכוזיות חושף את החברה לתנודות ביקושים לתיירות באילת".

עוד ציינו במידרוג כי לישרוטל חשיפה לסיכונים רגולטוריים בשני תחומים מרכזיים - העסקת מסתננים ושכר מינימום. לפי מידרוג, נושא העסקת המסתננים חושף את החברה להיטל העסקת עובדים זרים, כפי שמתבטא בהפרשה שהחברה רשמה בנוגע לכך, ונושא שכר המינימום, שסוכם ועל פי החברה, "הוטמע במלואו וכבר בא לידי ביטוי ב-2016".

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: עדכונים שוטפים משוק ההון בישראל ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם