האם זוכה פרס נובל ישפיע על שכר הבכירים? - שוק ההון - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

האם זוכה פרס נובל ישפיע על שכר הבכירים?

גל אישורי מדיניות התגמול יהיה הזדמנות לבחון אם חוק שכר הבכירים בחברות פיננסיות יחלחל לחברות ציבוריות שבהן מושקעים המוסדיים

תגובות

בשנה הקרובה יתרחש שלב נוסף בתהליך החיבור בין שכר הבכירים בחברות הציבוריות בישראל למציאות העסקית שלהן. תהליכי האישור של שכר הבכירים הוסדרו בתיקון 20 לחוק החברות. התיקון נכנס לתוקפו בתאריך זכיר מאוד - 12.12.2012. בשנה שלאחריו נדרשו מרבית החברות הציבוריות בבורסה לאמץ "מדיניות תגמול". זהו המסמך שבו מתווה ועדת התגמול של הדירקטוריון את גבולות הגזרה לשכר המנהלים הבכירים בחברה. בתיקון 20 נקבע כי מדיניות התגמול חייבת לעבור אישור מחדש כל שלוש שנים. לכן, בשנה הקרובה עתידות מרבית החברות הציבוריות בישראל לאשר שוב את מדיניות התגמול של מנהליהן.

בנגט הולמסטרום
רויטרס

לקראת גל האישורים, פירסמה רשות ניירות ערך בימים האחרונים מסמך שאלות ותשובות, המשקף את הניסיון המצטבר של השנים האחרונות בתחום. בעתוי סמלי, אם כי מקרי לחלוטין, הוענק לפני ימים אחדים פרס נובל לכלכלה לפרופסור הפיני בנגט הולמסטרום מהמכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס. הולמסטרום ועמיתו לפרס אוליבר הארט הניחו את היסודות להבנת התיאוריה של דיני החוזים. הולמסטרום נודע במיוחד במחקריו על התמריצים בחוזים למנהלים.

הולמסטרום הראה כי חברות נוהגות אמנם לתגמל מנהלים לפי ביצועים, אבל תגמול כזה עלול להיות בעייתי. ביצועי החברה תלויים בשלל אירועים, ובכלל זה מגמות שוק שאינן תלויות כלל ביכולותיו ובמאמציו של המנהל. תגמול לפי ביצועי החברה עלול, לפיכך, דווקא לעוות את תמריצי המנהל להשקיע מאמץ בעבודתו.

לכאורה, עדיף לתגמל מנהלים רק על סמך יעדים שניתן לבודד ולמדוד. למשל, יעדי תפוקה או מכירות. בתיקון 20 אכן נדרש מוועדת התגמול לגזור את המענקים המשתנים של המנהלים מיעדים מדידים.

אולי הביטוי המעניין ביותר בהקשר זה בהנחיות הרשות הוא ההתייחסות לנטרול אירועים "חד־פעמיים". במקרים רבים נובעים רווחי החברה או הפסדיה מאירועים חד־פעמיים, שהקשר בינם לבין ביצועיו של המנהל אינו ברור. כך, מכירה של חברה־הבת ברווח חשבונאי גבוה או בהפסד חשבונאי גבוה עלולה להשפיע באופן משמעותי על המענק השנתי של המנהל. כשהדירקטוריון מחליט לתגמל את המנכ"ל, הוא עשוי להחליט לכלול את האירועים האלה (אם מדובר באירועי רווח) או לנטרל אותם (אם מדובר באירועי הפסד).

הרשות מנחה כי "על מדיניות התגמול להגדיר מראש מה הם אותם אירועים חד־פעמיים שניתן לצפותם, ואשר בהתרחשותם תבקש לבצע נטרול". ועוד: "ככל שהתרחש אירוע שלא הוגדר מראש, ומבקשים לבצע נטרול בגינו, או שהתקיים אירוע שהוגדר מראש, והדירקטוריון בוחר שלא לנטרלו — תידרש החברה לכלול גילוי אודות שיקול הדעת שהפעילה בהחלטתה בעניין נטרול האירוע, ובכלל זאת גילוי בדבר מצבת המענקים לפני ולאחר החלטתה בדבר הנטרול".

למרות ההתמקדות ביעדים מדידים, הולמסטרום מצא שחברות רבות בכל זאת מתגמלות מנהלים גם על סמך ביצועי החברה ביחס לשוק. למה? משום שהתמקדות ביעדים מדידים עלולה גם היא לעוות את תמריצי המנהל ולגרום לו להתמקד רק בקידום היעדים האלה בטווח הקצר על חשבון פיתוח החברה לטווח ארוך.

תיקון 20 מאפשר לאסיפה הכללית של בעלי המניות להעניק מענק לנושא משרה גם בלי להתבסס על יעדים מדידים ואף אם הוא סותר את מדיניות התגמול בחברה. כדי לעשות זאת, נדרשת תמיכה של רוב מבין בעלי מניות המיעוט. מענקים כאלה הם חריגים — כמו החלטות רבות אחרות, הם תלויים במידה רבה ברצונם הטוב של הגופים המוסדיים שהם נתח משמעותי מאחזקות הציבור בחברות בבורסה.

המוסדיים יכולים להפחית את תקרות התגמול, להנמיך מענקים וגם לצמצם את שיקול הדעת של ועדות התגמול בקביעת שכר המנהלים. המוסדיים הם משקיעים ארוכי טווח שאמורים לתרום לחיזוק הקשר בין שכר המנהלים ליעדים ארוכי הטווח של החברות. גל אישורי מדיניות התגמול יהיה הזדמנות לבחון אם חוק שכר הבכירים בחברות פיננסיות שהגביל את שכר המנהלים בחברות אלה לכ–2.5 מיליון שקל בשנה, יחלחל לחברות ציבוריות שבהן מושקעים המוסדיים.

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: עדכונים שוטפים משוק ההון בישראל ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם