יוסי ביינארט: "נויבך צריך להתפטר. הוא התערב לי בעבודה וחתר תחתי" - שוק ההון - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

יוסי ביינארט: "נויבך צריך להתפטר. הוא התערב לי בעבודה וחתר תחתי"

מנכ"ל הבורסה לשעבר בביקורת חסרת תקדים: "היו"ר נויבך ניסה לקחת ממני סמכויות. היו לנו הבנות אבל הוא לא קיים אותן" ■ מקורבי נויבך: "חבל שביינארט לא לוקח אחריות ובוחר להשתלח"

18תגובות
אמנון נויבך, יו"ר הבורסה לנירות ערך
אייל טואג

"כאשר יו"ר הבורסה מתערב בעבודת המנכ"ל זוהי התערבות פסולה וממשל תאגידי לא תקין. לדעתי אמנון נויבך מיצה את תפקידו כיו"ר וצריך להתפטר", כך אמר היום (ג') המנכ"ל לשעבר של הבורסה, יוסי ביינארט. ביינארט פרש רשמית מתפקידו לפני כחודש, לאחר שבחודש יוני יצא לחופשת מחלה עקב גילוי גידול בגופו. "אני מטופל כעת בישראל ומנסה להחלים", אמר אתמול ביינארט. "הפרישה שלי מהתפקיד נובעת מהמחלה והמלצת הרופאים. הביקורת שלי לעבודת היו"ר מתייחסת לתקופה שבה כיהנתי כמנכ"ל". ביינארט נכנס לתפקידו כמנכ"ל בתחילת 2014 וכיהן בתפקיד כשנתיים וחצי. נויבך מונה לתפקיד היו"ר מעט לאחר מכן.

בתחילת 2016, על רקע המשבר הקשה בבורסה, החלו להיחשף מחלוקות קשות בין ביינארט ובין נויבך שהובילו לניסיון של נויבך להדיח את ביינארט מתפקידו. המהלך נעצר בעקבות התערבות של חלק מהדירקטורים בבורסה ולאחר שהשניים ניסחו מזכר הבנות שאמור היה להוביל לחלוקת הסמכויות ביניהם. לדברי ביינארט, נויבך לא קיים את חלקו והמשיך לחתור תחתיו גם לאחר ניסיונות הסולחה ביניהם.

מדוע לדעתך נויבך צריך להתפטר מתפקיד היו"ר?

"כי הוא עשה את כל הצעדים שהיה יכול בתפקיד היו"ר. הוא ניסה להשתלט על הפעילות בבורסה בניגוד לכללי ממשל תאגידי תקין".

האם הוא התערב בעבודתך כמנכ"ל?

"כן. היה בינינו מזכר הבנות והוא לא קיים את חלקו. במסמך נקבעו תחומי אחריות למנכ"ל וליו"ר והוא חרג מהתחומים שנקבעו לו".

יוסי ביינארט, מנכ"ל הבורסה
אייל טואג

האם הוא פנה ביוזמתו לאנשים שכפופים לך? 

"כן. הוא אמנם יידע אותי בכך אבל זה עדיין לא מהלך תקין".

על מה נסבו המחלוקות ביניכם? האם היו יוזמות שלך שהוא ניסה למנוע או לטרפד?

"המחלוקות העיקריות היו בנושאי רגולציה מול משרד האוצר והרשות לניירות ערך. להבנתי אלו דברים שנמצאים בסמכות המנכ"ל ובטיפולו. הוא טען בתוקף שזה תפקיד שצריך להיעשות על ידי היו"ר וכך נעשו הדברים בבורסה בעבר. מהלך אחר שניסיתי לעשות הוא להכניס לתל אביב את מערכת המסחר של בורסת נאסד"ק. גם כאן נתקלתי בהתנגדות מכיוונו".

אלו מחלוקות היו לכם מול הרשות והאוצר?

"אני ניסיתי לקדם מהלך שניתן יהיה לסחור בתל אביב בכל מניה שקיימת בעולם, גם בניגוד לרצון החברות. המטרה העיקרית היתה לרשום למסחר את כל המניות של חברות הישראליות הנסחרות בחו"ל למסחר בתל אביב. בנוסף רצינו לרשום כאן למסחר תעודות סל שנסחרות בחו"ל.

"כשזה הגיע לאוצר ולרשות הם הגבילו את המהלך רק לחברות ששווי השוק שלהן גבוה מ-50 מיליארד דולר. ההגבלה הזו עיקרה את המהלך ממהותו כי החברות הישראליות בחו"ל לא מגיעות לרף הזה. בגלל המגבלה הזו אפשר היה לרשום למסחר רק חברות שכל אחת מהן לבדה גדולה מכל שוק המניות הישראלי. היו"ר לא נאבק על זה. בסוף גם אני נאלצתי להסכים למגבלה כי קיוויתי שבהמשך ניתן יהיה להסיר אותה או לצמצם אותה. גם תעודות סל זרות לא יכולנו לרשום בתל אביב בגלל המגבלה הזו".

האם היתה לכם מחלוקת גם במאבק מול העובדים?

"לא. שם דווקא היתה בינינו הסכמה. העובדים דרשו העלאת שכר של 5%-6% ומענק שאינו תלוי בביצועים. אנחנו חשבנו שההעלאה צריכה להיות נמוכה יותר ושהמענק צריך להיות תלוי ביצועים".

האם היתה לכם מחלוקת בקשר לסגנית שמינית, גל לנדאו יערי, שמונתה למנכ"לית זמנית בהיעדרך?

"לא. היא היתה מינוי שלי".

בתחילת השנה התפרסם שנויבך ניסה להדיח אותך ושאין ביניכם אמון. למה בעצם לא התפטרת כבר אז?

"רציתי להמשיך בתפקיד ובמשימה שנטלתי על עצמי לשקם את הבורסה. בגלל זה ניסחנו את מזכר ההבנות. הבעיה היא שהמזכר וההבנות לא קוימו".

למה החלטת כעת להוציא את הביקורת שלך?

"כי כעת היתה לי עדנה".

דבריו של ביינארט מגיעים בעקבות ביקורת שמוטחת באחרונה בנויבך מצד דיקרטורים אחרים בבורסה. חלק מהדירקטורים, בדומה לביינארט, סבורים שנויבך צריך להתפטר ולפנות את מקומו ליו"ר חדש.

ביום חמישי האחרון קיים דירקטוריון הבורסה ישיבה דחופה שבה הוחלט כי המנכ"לית הזמנית, גל לנדאו יערי, תיוותר בתפקידה ותמשוך את מכתב ההתפטרות שהגישה לנויבך כמה ימים קודם לכן. לנדאו יערי ביקשה לסיים את תפקידה בסוף דצמבר, ואילו עשתה כן הבורסה היתה נותרת ללא מנכ"ל. בין לנדאו יערי ונויבך קיימים גם כן מחלוקות שונות ונויבך לא ניסה למנוע את התפטרותה.

אחד מהדירקטורים שנכח בישיבה ביום חמישי הביע תרעומת על התנהלותו של נויבך באחרונה ואמר: "בן אדם אחר היה שם מכתב התפטרות והולך הביתה. נויבך כנראה מחוספס מספיק בשביל לספוג זאת".

דירקטור אחר אמר ל-TheMarker: "מצבה של הבורסה מאוד מטריד. לא הגענו לישיבה ביום חמישי עם החלטה מוקדמת להדיח את היו"ר. רצינו לתת לו אפשרות להסביר את תפיסת עולמו".

מקורבים לנויבך הגיבו אתמול להאשמות של ביינארט כנגדו: "צר לנו כי מר ביינארט שכיהן כמנכ"ל עד סוף יוני השנה בוחר שלא לקחת אחריות ותחת זאת להשתלח ביו"ר הבורסה. נזכיר כי סיבת פרישתו של ביינארט לפי הצהרתו היא רפואית. שאר הנושאים אינם ראויים לתגובה".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם