האם העלייה במחיר הנפט טובה לכיל?

העלייה במחירי הנפט התרחשה בעיקר מסיבות שקשורות בשוק הנפט עצמו, ואינן זולגות לשווקים אחרים

עמי גינזבורג
שתפו בפייסבוק

מחיר הנפט עלה באחרונה לשיא של שנה, ולרוב הוא מתואם עם מחירי סחורות אחרות. האם זה אומר שגם מחירי האשלג צפויים לעלות ולהעלות עמם את מניית כיל?

עופר פ.

לא בהכרח. מחירי הסחורות אכן נוטים לנוע יחדיו לאורך תקופות מסוימות. לרוב הסיבה לכך היא הגאות והשפל בשווקים. כשהכלכלה העולמית צומחת כמה שנים, הביקוש לסחורות וחומרי גלם גובר. פירמות עסקיות נכנסות לתקופה של השקעות, מקימות מפעלי תעשייה, וזקוקות למקורות אנרגיה וחומרי גלם אחרים. תקופות גאות כלכלית גורמות גם לגאות בענפי החקלאות, וכשמחירי התוצרת החקלאית עולים גובר הביקוש לחומרי דישון, ובהם אשלג ופוספטים שונים.

המצב הזה שרר בעשור הקודם, בעיקר עקב ה"בום" הנדל"ני בארה"ב ובאירופה והצמיחה המהירה בשווקים המתעוררים הגדולים. עודפי הביקוש לחומרי גלם העלו בחדות את מחירם, ומחיריהן של סחורות החקלאיות עלו יחד עמם. מחירי הסחורות המשיכו להיות גבוהים גם לאחר המשבר של 2008, משום שהצמיחה בשווקים המתעוררים נמשכה. סיבה נוספת להתייקרות חומרי גלם הם לחצי אינפלציה, מאחר שמשקיעים רואים בהם נכס מקלט מפני עליית מחירים כללית.

צילום חביות נפט בערימה
חביות נפט צילום: Dreamstime

אף לא אחת מהסיבות הללו מאפיינת כיום את כלכלת העולם. הגאות של העשור הקודם התחלפה בדשדוש מתמשך, הביקוש לחומרי גלם פחת, ובשוק נוצרו עודפי היצע שנובעים מהשקעות בהגדלת כושר ייצור בשנות הגאות. ברוב מדינות העולם אין כיום לחצי אינפלציה.

העלייה במחירי הנפט התרחשה בעיקר מסיבות שקשורות בשוק הנפט עצמו, ואינן זולגות לשווקים אחרים. היא נובעת במידה רבה בהחלטת מדינות אופ"ק להוריד תפוקות בניסיון לאותת לשווקים שהיצע הנפט מצטמצם. במקביל, חברות אנרגיה אמריקאיות שהפיקו נפט מפצלים בתהליך יקר הגיעו לסוף דרכן. גם חברות נפט אחרות בעולם הקטינו תפוקות והשקעות בשנתיים האחרונות, מה שסייע להפחתת ההיצע. גורמים אלה עזרו למחירי הנפט לטפס מאז השפל של  פברואר, כ-27 דולר לחבית, עד ל-50–53 דולר כיום.

במחירי התוצרת החקלאית, לעומת זאת, לא חלו שינויים גדולים. התירס והחיטה, למשל, נסחרים במחירים שנמוכים בכ-50% ממחירם לפני ארבע שנים. במצב דברים זה, ובעוד המטבעות במדינות מתעוררות שמתבססות על חקלאות ספגו מכה מול הדולר, לחקלאים בהן קשה לבצע השקעות והם מקטינים את הביקוש גם לאשלג.
מנגד, כשמחיר הנפט עולה ומחירי האשלג יורדים או נותרים במקום, הדבר עלול לפגוע ברווחיות התפעולית של יצרניות האשלג, מאחר שפעילות הכרייה וההפקה כרוכה בצריכה גבוהה של אנרגיה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker