אריסון מציעה לבנקים ובעלי האג"ח פירעון מוקדם של חצי מיליארד שקל - שוק ההון - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

אריסון מציעה לבנקים ובעלי האג"ח פירעון מוקדם של חצי מיליארד שקל

אריסון החזקות גייסה בתחילת 2013 מהבנקים ומוסדיים 2.5 מיליארד שקל בריבית שנתית של 5.2% ■ כעת היא מעוניינת להקטין את הריבית ל3.5% ■ במקביל ממשיכה אריסון לחפש שותף לגרעין השליטה או למלוא מניותיה בבנק הפועלים, ששווי השוק שלהן 5.8 מיליארד שקל

תגובות
שרי אריסון
ניר קידר

יותר משנתיים וחצי לאחר שהשלימה גיוס חוב פרטי ענק מקונסורציום של בנקים וגופים מוסדיים ישראליים בהיקף של כ-2.5 מיליארד שקל (במונחי קרן), מקדמת בימים אלה חברת אריסון החזקות הפרטית עסקה פיננסית גדולה חדשה מול נושיה. זאת במטרה להאריך את המח"מ (משך חיים ממוצע) של החוב ולהקטין את הריביות ולהתאים אותן לרמות הנמוכות השוררות כיום בשווקים, ובכך לחסוך בהוצאות המימון.

העסקה אמורה להיות באמצעות החברות האחיות אריסון החזקות ואריסון השקעות, המנוהלות בידי אפרת פלד. לחברות יש חובות של יותר מ-3 מיליארד שקל לבנקים וגופים מוסדיים. אריסון שולטת בארבע חברות: בנק הפועלים (20.09%), שיכון ובינוי (47.35%), מלח הארץ (לשעבר תעשיות מלח - 100%) וחברת המים מיה (100%).

אריסון החזקות היא חברה ייעודית, שדרכה מחזיקה אריסון במניות גרעין השליטה בבנק הפועלים (20.09%). לאחר עלייה של 9.5% מתחילת השנה הפועלים נסחר לפי שווי שוק של 28.8 מיליארד שקל. הדבר גוזר לבנק מכפיל הון של 0.84, ולמניות שבידי אריסון שווי שוק (לא כולל פרמיית שליטה) של 5.78 מיליארד שקל.

בהנפקתה של סדרת אג"ח פרטית של אריסון החזקות בתחילת 2013 נקבע כי המח"מ של האג"ח יהיה 6.3 שנים, וכי הסדרה תישא ריבית שנתית צמודת מדד של 5.2%. בנוסף נקבע אז כי תשלומי הקרן של אג"ח זו יתחילו להיפרע החל בסוף 2013. בתחילה דובר כי התשלומים יהיו בהיקפים נמוכים יותר יחסית, והם יגדלו עם הגידול בדיווידנד שיחלק הפועלים. נקבע גם כי הסדרה תיפרע סופית ב-2022 עם תשלום בולט יחסית גדול.

מאז הנפקתה של סדרה זו, בעלת דירוג גבוה של AA, אריסון החזקות פרעה תשלומי קרן של 200 מיליון שקל. היקף החוב (במונחי קרן) שלה מוערך ב-2.3 מיליארד שקל. במסגרת העסקה החדשה מציעה אריסון החזקות לנושיה לפרוע בפירעון מוקדם 500 מיליון שקל (22% מיתרת החוב שמגיע), וכן להקטין את הריבית השנתית בגין יתרת החוב שיהיה בעל מח"מ של חמש שנים, לכ-3.5%. אם עסקה זו תושלם, היא תאפשר לחברה לחסוך בהוצאות ריבית מצטברות של 150 מיליון שקל. זה הפער בין הריבית הנוכחית של כ-5.2% ל-3.5% כפול גובה יתרת החוב של 1.8 מיליארד שקל, כפול מח"מ של כחמש שנים.

זאת בזמן שאריסון גם תשלם לנושים עמלת פירעון מוקדם בגין פירעון של 500 מיליון שקל. גובה הקנס הסופי עדיין לא נקבע, והוא יהיה תלוי איזו רצועה של החוב, מתוך החוב הכולל שהנפיקה אריסון החזקות, תיפרע כעת.

המקורות של אריסון החזקות והשקעות

הקונסורציום שהעמיד לאריסון את האשראי של 2.5 מיליארד שקל כלל את הבנקים מזרחי טפחות, דיסקונט, הבינלאומי; גופים מוסדיים גדולים, כמו הראל, מגדל, פסגות, אקסלנס, הפניקס, מנורה מבטחים ועמיתים; וכן קרנות הפנסיה הוותיקות עמיתים. כל אחד מהם העניק לאריסון החזקות אשראי של עד כמה מאות מיליוני שקלים. אריסון החזקות אינה מעוניינת לשנות את הרכב הקונסורציום, ובימים אלה מנהלת מגעים עם המממנים כדי לסכם אתם, לגבי הנתח של כל אחד מהם ואת התנאים הסופיים של העסקה.

בהתאם לכללי בנק ישראל, אריסון החזקות אינה יכולה לשעבד את מניות גרעין השליטה בהפועלים, אך היא תמשיך לתת למחזיקי האג"ח האלה שעבוד שלילי על המניות, כלומר התחייבות לא לשעבד אותן לגורמים אחרים. עד עכשיו שרי אריסון גם העניקה למחזיקי סדרה זו ערבות אישית של 500 מיליון שקל, אך כעת, לאחר פירעון מוקדם של 500 מיליון שקל, ערבות זו תתבטל.

"נכון שהיינו מעדיפים לקבל ריבית גבוהה של 5.2% עד סוף חיי האג"ח, אך מדובר בעסקה הוגנת שגם מקטינה סיכונים עבורנו. בעסקות מסוג זה אנחנו לא מנתחים את כדאיותן בהתאם לריביות המוחלטות, אלא לפי מרווח הריבית (הפער שבין עלות גיוס הכסף לגוף המממן לריבית, שהוא גובה בגין ההלוואה, מ"ר), שלא אמור להשתנות בצורה דרמטית", ציין גורם המשתתף בקונסורציום המממנים של אריסון.

מאז תחילת 2013 קיבלה אריסון החזקות דיווידנדים מהפועלים בסכום של 354 מיליון שקל, ואריסון השקעות מכרה מניות של הבנק (מניות חופשיות שהוחזקו בידי מלח הארץ) ב-588 מיליון שקל. החברה גם קיבלה דיווידנדים של 320 מיליון שקל משיכון ובינוי. מדובר בתמורה מצטברת של 1.26 מיליארד שקל, ששימשה את אריסון החזקות ואריסון השקעות לתשלומי ריבית וקרן בגין חובותיהן, ולפירעון החוב הבנקאי של מלח הארץ.

בקבוצת אריסון סומכים על כך שלאחר שתסתיים חקירת המס בידי הרגולטורים בארה"ב, שעלתה לבנק עד כה כ-600 מיליון שקל ועלולה לעלות יותר ממיליארד שקל, הפועלים יגדיל את שיעור הדיווידנד השנתי שהוא מחלק לבעלי מניותיו - מ-20% לכ-30%-50%. בקבוצה גם מעריכים כי אטרקטיביות ההשקעה בבנק תגדל גם בעקבות אישור בנק ישראל לגופים מוסדיים להגדיל את האחזקה מ-5% ל-7.5%. במקביל, אריסון ממשיכה לחפש בינתיים ללא הצלחה שותף לגרעין השליטה או קונה למלוא מניותיה בהפועלים.

להבדיל מהפועלים, המפגין תוצאות טובות ויציבות, שיכון ובינוי נמצאת במחזור עסקי מאתגר, בעיקר בשל ירידה ברווחיות בתשתיות ובנייה בניגריה. הדבר הוריד את שווי שוק שלה ל-2.76 מיליארד שקל, וגרם לכך שבראשונה מאז שהונפקה בדצמבר 2014 בבורסה בתל אביב, מתחרתה הגדולה בתחום התשתיות - שפיר הנדסה - הגיעה לשווי שוק גבוה יותר.

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: עדכונים שוטפים משוק ההון בישראל ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם