סוכנות התרופות האירופית ממליצה להרחיב את השימוש בתרופה נגד סרטן הדם של טבע

הוועדה המליצה על שימוש בתרופה Trisenox של טבע בשילוב עם חומצה רטינואית כאופציה טיפולית ראשונה בסוג נדיר של לוקמיה שעלול לגרום למוות בתוך שעות עד ימים ■ אישור ההמלצה יהפוך את הטיפול המשולב לאופציה הטיפולית הראשונה שאינה כוללת כימותרפיה

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
תרופות. אילוסטרציה
תרופות. אילוסטרציהצילום: בלומברג

ועדה של סוכנות התרופות האירופית (EMA) למוצרים רפואיים המליצה להרחיב את ההתוויה של התרופה Trisenox של טבע ששווקה עד היום כאופציה טיפולית שנייה בחולי לוקמיה מסוג APL שלא הגיבו לטיפול באמצעות רטינואידים וכימותרפיה או במקרים של הישנות המחלה לאחר טיפול מסוג זה.

הוועדה ממליצה על שימוש בתרופה במקרים שבהם חולה אובחן במחלת לוקמיה מסוג APL בדרגת סיכון נמוכה עד בינונית ובשילוב עם חומצה רטינואית. ההמלצה ניתנה לאחר שטיפול משולב באמצעות Trisenox וחומצה רטינואית הראה שיעור הישרדות כולל גבוה מאוד (99%) כמעט ללא מקרים של הישנות המחלה עד לאחר 50 חודשים מתחילת המעקב שהחל באמצע הטיפול.

חוות הדעת החיובית של הוועדה היא המלצה רשמית לאישור שיווק של Trisenox עם התוויה מורחבת כאופציה טיפולית ראשונה. ההמלצה תיבדק על ידי ועדה של האיחוד האירופי שבסמכותה לאשר תרופות לשימוש ב-28 מדינות האיחוד האירופי ובנוורווגיה, ליכטנשטיין ואיסלנד.

החלטתה הסופית של הוועדה של האיחוד האירופי צפויה להתקבל עד סוף 2016. אם סוכנות התרופות האירופית תאמץ את ההמלצה תהיה זו הפעם הראשונה שטיפול שאינו כולל כימותרפיה יוצע לחולי לוקמיה פרומיאלוציטית חריפה (APL) שעלולה לגרום לדימום בלתי נשלט ולמותו של החולה בתוך שעות או ימים ספורים ללא קבלת טיפול.

1,500-2,000 אנשים מאובחנים מדי שנה כחולים ב-APL באירופה. אבחון מדויק של המחלה עלול להיות בעייתי משום שמדובר במחלה נדירה. ההתקדמות המהירה של המחלה שגורמת למוות מוקדם משפיעה על 30% מהחולים המאובחנים במחלה ולכן אבחון והתחלת טיפול מהירים וללא דיחוי חיוניים למניעת מוות מוקדם.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker