דו"ח ביקורת חושף: האנשים שמקבלים 40 אלף שקל בחודש מלשכת סוכני הביטוח

מביקורת פנימית שנערכה בלשכה עולה כי 150 אלף שקל הוצאו במחצית הראשונה של 2016 שלא במסגרת התקציב המאושר, רובם עבור התקשרויות עם גדעון סער ואליעוז רבין ■ שכרו של סער הסתכם ב-23 אלף שקל בחודש

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גדעון סערצילום: אורן שלו

"תחת סעיף תדמית הסוכן הוצאו 150 אלף שקל במחצית הראשונה של 2016, שלא נכללו בתקציב המאושר ל-2016. מבדיקתנו נמצא כי מדובר בעיקר בשתי התקשרויות עם השר לשעבר גדעון סער (יו"ר הוועדה הציבורית לבחינת עתיד ענף הביטוח) ועם סוכן הביטוח לשעבר אליעוז רבין, שעלותן היא 40 אלף שקל בחודש החל מאפריל 2016" - כך עולה מדו"ח ביקורת פנימית שבוצע בידי משרד רואי החשבון וקסלר, קודנצ'יק, אנוך ושות', שבחן את ההתנהלות התקציבית של לשכת סוכני הביטוח והגיע לידי TheMarker. "מתוך הסכום שצוין, שכרו של סער הוא 23 אלף שקל בחודש", ציין מקור בכיר המקורב ללשכה.

לשכת סוכני ביטוח היא למעשה הגוף המקצועי שמאגד את סוכני הביטוח העצמאיים. הלשכה נוסדה בתל אביב לפני 72 שנה כמלכ"ר, ומונה כיום כ-4,500 חברים, סוכני ביטוח עצמאיים. לפי אתר הלשכה, בין מטרותיה העיקריות היא עמידה על האינטרסים הכלכליים ועל משמר המקצוע ורמתו למען הגנת ענייניו של המבוטח. בנוסף מצוין באתר כי "הלשכה מובילה את המאבק ביוזמות שלטוניות הפוגעות בענף הביטוח, מופיעה בפני ועדות הכנסת, בהן ועדת כספים וועדת הכלכלה, וכן מקיימת דו־שיח מתמשך עם הממונה על הביטוח בנושאים מרכזיים שבענף. מפעילה לובי של סוכנים מול חברי הכנסת בסוגיות חברתיות מרכזיות ופועלת לקידום דיון וחקיקה בנושאים מרכזיים בתחומי הביטוח". כיום משמש כנשיא לשכת סוכני הביטוח אריה אברמוביץ'.

עוד עולה מדו"ח הביקורת כי קיימות חריגות מהותיות בכמה סעיפים, כשהמהותי בהם הוא סעיף הוצאות פרסום ויחסי ציבור. בסעיף זה קיימת חריגה של כחצי מיליון שקל (53%) נכון למחיצת הראשונה של השנה. החריגה נובעת בעיקר מהתקשרות עם אתר "וואלה ניוז" לקידום תוכני ביטוח ופנסיה.

עוד מציינים המבקרים כי מצאו חריגות בפעילות בימי העיון בסניפים בסכום כולל של 220 אלף שקל, חריגה של 110 אלף שקל לעומת התכנון, וכן חריגה בהוצאות שכר בסך 80 אלף שקל. בדו"ח מצוין כי קיים גידול בהוצאות השכר במחצית הראשונה של השנה לעומת המחצית הראשונה של 2015 בסכום של 200 אלף שקל. את המחצית הראשונה של השנה סיימה הלשכה עם גירעון של 1.3 מיליון שקל, לעומת התכנון לסיים את מחצית השנה הראשונה בגירעון של כחצי מיליון שקל. כלומר, חריגה של כ–800 אלף שקל.

בנוסף מציינים המבקרים כי "מתכונת הדיווחים הכספיים שמוגשת לוועדת הכספים אינה מתכונת מספקת המאפשרת לקוראי הדו"חות ניתוח ויכולת הבנת הנתונים בצורה סבירה". המבקרים מציינים כי הדו"חות אינם כוללים את נתוני התקציב וביצוע שנה קודמת באופן מפורט כפי שמוצג בהצעת התקציב, לא מיתוספים לדו"חות ביאורים כפי שמוצגים בהצעת התקציב, לא מוצג שיעור ביצוע היקף חריגה כספית בכל סעיף, ולא נכללים הסברים לחריגות מהתקציב.

עוד כותבים המבקרים: "אין ללשכה נהלים בסיסיים לתהליכי העבודה המרכזיים המתקיימים בה, החתימות מבוצעות רק בידי מורשה חתימה אחד, בניגוד לתקנון הלשכה ולהוראות ניהול תקין של רשם העמותות, תשלומים מאושרים לספקים בידי מורשי חתימה, אף שההסכמים שבגינם משולמים התשלומים לא אושרו בידי שני מורשי חתימה".

הדו"ח עורר זעם רב בקרב סוכני הביטוח, ובעקבות זאת יו"ר ועדת הביקורת של הלשכה, זאב לנגזם, התפטר בטענה להתנהלות לקויה של הלשכה. בתכתובות מייל שהגיעו לידי TheMarker נכתב: "הודעת אזהרה: בישיבת המועצה האחרונה הצבעתי על ירידה תלולה ומסוכנת ביתרות הלשכה של 5 מיליון שקל - מקרוב ל-9 מיליון שקל ב-2013 לפחות מ-4 מיליון שקל בתוך שלוש שנים. אם מ-2009 הלשכה בכל שנה ייצרה ממוצע עודף של כמיליון שקל, מהנתונים עולה כי הירידה הריאלית היא כ–7 מיליון שקל, שירדו בתוך שלוש שנים".

כספי הלשכה של סוכני הביטוח מגיעים משני מקורות. הראשון הוא תשלום דמי חבר בסך 1,260 שקל בשנה, ובהתחשב במספר החברים מדובר בהכנסה של 5.6 מיליון שקל בשנה. המקור השני הוא הכינוסים שעורכת הלשכה. הכינוס האחרון, של ביטוח אלמנטרי, נערך באמצע ספטמבר באילת.

לכינוס הזה הגיע שר החקלאות, אורי אריאל (הבית היהודי), וגם לא מעט חברי הכנסת, ובהם משה גפני (יהדות התורה), איתן ברושי (המחנה הציוני), מיקי מכלוף זהר (הליכוד), אלי כהן (כולנו), יעקב אשר (יהדות התורה), בצלאל סמוטריץ (הבית היהודי), איציק שמולי (המחנה הציוני), אורן חזן (הליכוד), ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) וסגן שר הביטחון, אליהו בן דהן (הבית היהודי) אומנם הוזמן אך לא הגיע. לחלקם הגדול של חברי הכנסת האלה אין לרוב נגיעה לעניינים הקשורים לביטוח.

בתגובה מסרה לשכת סוכני הביטוח: "בראשונה מאז היווסדה, הנהלת לשכת סוכני ביטוח יזמה ופעלה למינוי מבקר פנים שילווה ויבחן את פעילותה, במטרה ללמוד ולהתייעל, וכן לייצר ללשכה נהלים ברורים ומסודרים. דו"ח הביקורת הפנימי הוא טיוטה חלקית בלבד, שחלק מפרטיו שגויים בשל בוסריותו. לשכת סוכני ביטוח תמשיך לפעול בצורה שקופה ומקצועית בהתאם לנוהלי רשם העמותות ולטובת חבריה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker