צים ממשיכה לשקוע: הפסידה 75 מיליון דולר ברבעון השני

החברה שבשליטת קנון הולדינגס של עידן עופר דחתה את פרסום הדו"חות עד כה כחלק מהסכם עם בעלי האג"ח - שכולל דחיית תשלומים בסך 115 מיליון דולר ■ הפסד המחצית מסתכם ב-130 מיליון דולר

אורי תומר
אורי תומר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אניית צים בנמל חיפה
אניית צים בנמל חיפהצילום: רמי שלוש

חברת ההובלה הימית צים, שבשליטת קנון של עידן עופר, הציגה סוף סוף את דו"חותיה לרבעון השני של 2016 - שפרסומם נדחה כדי לכלול את תוצאות המו"מ עם נושיה, דחיה שנעשתה בהסכמת הנושים. הדו"חות מעידים על הרעה משמעותית בתוצאות הכספיות של החברה, על רקע המשבר הנמשך בענף ההובלה הימית.

לפי הדו"חות, החברה הפסידה 75 מיליון דולר ברבעון השני, לעומת רווח של 10 מיליון דולר ברבעון המקביל ב-2015. במחצית הראשונה של 2016 הפסידה צים 130 מיליון דולר, לעומת רווח של 21 מיליון דולר בתקופה המקבילה.

הפעילות של צים ברבעון השני רשמה הפסדים כבר ברמת הרווח הגולמי, לאחר שירידה של כ-20% בהכנסות הרבעוניות של החברה מהובלות ושירותים נלווים, ל-612 מיליון דולר, גרמה לכך שאלו יהיו נמוכות מהצירוף של הוצאות התפעול ושל ההפחתות. לאור זאת, הסתכם ההפסד הגולמי של החברה בכ-12 מיליון דולר, לעומת רווח גולמי של 76 מיליון דולר ברבעון המקביל.

הוצאות ההנהלה והכלליות הרבעוניות של צים נותרו דומות להוצאות ברבעון המקביל, כ-36 מיליון דולר, והוצאות המימון הצטמצמו מעט - מ-28 מיליון דולר ל-24 מיליון דולר.

צים מציינת בדו"חות כי התוצאות מושפעות מהחולשה בביקוש ומעודף ההיצע בענף התובלה הימית, שהובילו לצניחה בתעריפים בתחום מאז המחצית השנייה של 2015, חולשה שנמשכה גם במחצית הראשונה של 2016. בחברה מציינים כי בחלק מתחומי ההובלה נרשמה התאוששות מסוימת בספטמבר - אך לא בכולם.

מנכ"ל צים רפי דניאלי
מנכ"ל צים רפי דניאליצילום: שלמה שוהם

בצים מציינים כי אף שהנהלת החברה נוקטת צעדים כדי להתמודד עם המגמות האלו, עסקיה ותזרים המוזמנים שלה עשויים להיות מושפעים לרעה אם החולשה בענף תימשך. לפי הדו"חות, על הרקע הזה, ההון העצמי של החברה הוא כעת מינוס 63 מיליון דולר - לעומת הון עצמי חיובי של 78 מיליון דולר בדצמבר 2015.

הדו"ח כולל כאמור גם את פרטי ההסכם של החברה עם נושיה, שבמרכזו דחייה של תשלומי חוב בסך 115 מיליון דולר שאמורים היו להתבצע בשנה הקרובה, ויתבצעו במקום זאת החל ב-1 בינואר 2018. סך ההתחייבויות הפיננסיות של צים מגיע כעת לכ-1.7 מיליארד דולר. החוב של החברה לגופים המוסדיים בישראל מסתכם בכ-400 מיליון שקל.

בצים מציינים כי מצבה העסקי של החברה תלוי באפשרות של התאוששות בענף התובלה הימית, וכי בשל כך קשה לה לספק תחזיות. בדו"ח נטען כי להערכת ההנהלה והדירקטוריון של צים היא צפויה כעת להיות מסוגלת לעמוד באמות המידה הפיננסיות של חובותיה ב-12 החודשים הקרובים לפחות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker