בג"צ נותן למדינה 5 חודשים להסביר את האפלייה בהקצאת אג"ח מיועדות

בתשובה לעתירה של איגוד בתי ההשקעות, שדרשו להקצות אג"ח מיועדות גם לקופות הגמל וביטוחי המנהלים, השופטים הקציבו למדינה חמישה חודשים למתן תשובות ■ עו"ד ארנון שגב: "ניכר שבג"צ מכיר בחשיבות הרת הגורל שיש להקצאת אג"ח מיועדות"

אסא ששון
בית המשפט העליון. שמגר פיקח על בנייתו
צילום: מיכל פתאל

שופטי בג"ץ השיבו ביום שלישי האחרון לעתירת איגוד בתי ההשקעות, שדרשו להקצות אג"ח מיועדות גם לקופות הגמל וביטוחי המנהלים, והקציבו למדינה חמישה חודשים למתן תשובות. בפתיחת דבריהם כתבו השופטים: "אל הנושא דנא אנו ניגשים בדחילו ורחימו, מתוך הכרת חיוניותו של הביטחון הכלכלי לעת זקנה בו נוגעת העתירה, המבקשת כי אגרות חוב מיועדות המוקצות לקרנות הפנסיה יוקצו גם לקופות הגמל ולביטוחי המנהלים. רשת הביטחון הסוציאלית של 'אל-תשליכני לעת זקנה בישראל', נושא המדיר שינה מעינינו ובודאי כך מעיניהם. עם זאת, בשל כובד הנושא והרצון להגינות מירבית כלפי כולי עלמא, נותיר את העתירה פתוחה בשלב זה, כדי לעקוב בתקופה הקרובה אחר ההתפתחויות".

כיום, 30% מנכסי קרנות הפנסיה מושקעות באג"ח מיועדות המעניקות להן תשואה שנתית צמודה למדד של 4.86%. מדובר בתשואה הגבוהה פי ארבעה בערך מתשואות של אג"ח ממשלתיות מקבילות. כך נהנים המשקיעים בקרנות הפנסיה מתוספת תשואה, אשר המשקיעים בקופת הגמל וביטוחי המנהלים לא נהנים ממנה. מנתונים שהציגו העותרים בעת הגשת העתירה עולה כי בשל האג"ח המיועדות, קרנות הפנסיה השיגו תשואה טובה יותר עם סטיית תקן נמוכה יותר בכל תקופת זמן של שלוש, חמש, עשר ו-15 שנים ב-15 השנים האחרונות, מה שמצביע על חשיבותן של האג"ח המיועדות ליציבות החיסכון הפנסיוני.

עוד מציינים שופטי בג"צ כי :"המדינה מסבירה את עמדתה המייחדת אגרות חוב אלה לקרנות הפנסיה במדיניותה, המכוונת להפניית יותר ויותר חוסכים לעת זקנה לקרנות הפנסיה. העותרים מנגד סבורים כי ההבדלים בין שלושת ה"מכשירים" אינם מצדיקים את ההבחנות שבעמדת המדינה. הגם שעל פני הדברים קשה מאוד להתערב בכגון דא, כהכרעה של מדיניות כלכלית ביסודה, אשר נוטלים עליהם המופקדים באוצר על לא למותר להוסיף, כי - כפי שכבר נכתב בעבר - יש צורך חיוני מאין כמוהו בהנגשת המודעות לנושא הביטחון לעת זקנה לציבור רחב, של "האדם מן היישוב", שרובו הגדול - דומה שעל כך אין מחלוקת - אינו בקי ברזי הדברים, ועלול למצוא עצמו חלילה בפני שוקת שבורה. יתנו הנוגעים בדבר את לבם לכך ביתר שאת".

עו"ד ארנון שגב, שותף מנהל במשרד ארנון שגב ושות', המייצג את אגוד בתי ההשקעות בעתירה, אמר בעקבות ההחלטה: "ניכר שבג"צ מכיר בחשיבות הרת הגורל שיש להקצאת אג"ח מיועדות לציבור החוסכים בקרנות הפנסיה לעומת החוסכים בקופות הגמל. אנו מלאי תקווה שהמדינה תנצל את הזמן שקצב לה בג"צ על מנת לשקול הקצאת אג"ח שוויונית ולא מפלה, לטובת הפנסיה של כלל הציבור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker