התשואות ברצפה: תשואה שלילית לקופות הגמל וקרנות ההשתלמות בספטמבר

במיטב דש צופים כי קופות הגמל ירשמו תשואה שלילית של כ-0.4% בספטמבר, בהשוואה לתשואה חיובית של 0.3% באוגוסט ■ התשואה מתחילת 2016 - כ-2.4% בלבד

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים5
ערן אזרן

תשואה שלילית של כ-0.4% לקופות הגמל ולקרנות ההשתלמות בחודש ספטמבר - כך עולה מאומדן ראשוני שהכינו בבית ההשקעות מיטב-דש. באוגוסט רשמו הקופות תשואה חיובית של 0.3%. מתחילת השנה השיגו קופות הגמל תשואה ממוצעת חיובית של כ-2.4% - שהינה תשואה נמוכה ביחס לשנים הקודמות.

לפי מיטב דש, התשואה של קופות הגמל הגדולות צפויה לנוע בין תשואה שלילית של 0.2% לבין תשואה שלילית של 0.6%. תשואות קופות הגמל בתעשייה כולה צפויות לנוע בטווח מעט רחב יותר שבין תשואה אפסית לבין תשואה שלילית של 0.8%.

תמרור אזהרה מפולת
"גל הירידות השני יהיה קשה מהראשון"

"ירידות השערים בשוקי המניות בחו"ל ובשוק האג"ח הקונצרני והממשלתי הצמוד, פעלו כגורם שלילי לתשואות הקופות החודש. מנגד, עליות השערים בשוק האג"ח הממשלתי השקלי פעלו כגורם ממתן", הסביר אבי ברקוביץ, מנהל מערך אשראי מיטב דש גמל ופנסיה.

בשוקי המניות בעולם נרשמה, כאמור, מגמה שלילית במרבית המדדים: בארה"ב נרשמה מגמה מעורבת: מדד ה-S&P נותר ללא שינוי, מדד הדאו ג'ונס ירד ב-0.3% ואילו מדד הנאסד"ק עלה ב-2.0%. באירופה נרשמה מגמה שלילית: ה-DAX הגרמני ירד ב-1.5%, ה-Eurostoxx 50 ירד ב-1.1%, וה-CAC הצרפתי ירד ב-0.1%. ביפן נרשמה מגמה שלילית והניקיי ירד בשיעור של 2.5%. כל אלו במונחי מטבע של אותן מדינות.

בשוק המניות בארץ נרשמה מגמה מעורבת: מדד ת"א 25 עלה ב-0.3%, מדד ת"א 100 ירד ב-0.1%, מדד ת"א 75 ירד ב-1.1% ואילו מדד יתר 50 עלה ב-5.7%. באג"ח הקונצרני המקומי נרשמה מגמה שלילית. מדד התל בונד 20 ירד ב-1.1%, מדד התל בונד 40  ירד ב-0.8% ומדד התל בונד 60 ירד ב-1.0%. איגרות החוב הלא מדורגות ירדו בכ-0.3%.

מדד איגרות החוב הממשלתיות הצמודות למדד ירד בשיעור של 0.9% (מדד המחירים שפורסם: 0.3%-, היה נמוך מהצפי). בחינת תשואותיהן על פי התפלגות טווחי הפדיון שלהן מצביעה על מגמה שלילית, כאשר אגרות החוב לטווח של 2–0 שנים ירדו ב-0.6%, האג"חים לטווח של 2-5 שנים ירדו ב-0.8% והאג"חים לטווח של 10–5 שנים ירדו ב-0.7%. 

מדד איגרות החוב הממשלתיות השקליות הלא-צמודות (שחרים) עלה בשיעור של 0.4%. בחינת תשואותיהן על פי התפלגות טווחי הפדיון שלהן מצביעה על עליות שערים, כאשר השחרים הקצרים לטווח של 2–0 שנים נותרו ללא שינוי, השחרים הבינוניים לטווח של 5-2 שנים עלו ב-0.2%, והשחרים הארוכים לטווח של 5 שנים ויותר עלו ב-0.6%. המק"מים והגילונים נותרו ללא שינוי. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום