"הונאה, שקרים והסתרת מידע בזדון": טבע תובעת את האחים אספינוסה-עבדאללה

האחים מכרו לטבע את רימסה המקסיקנית תמורת 2.3 מיליארד דולר ■ טבע טוענת כי התברר לה לאחר הרכישה שהחברה הונתה באופן שיטתי את הרשויות במקסיקו, והגישה להן מסמכים מזויפים הנוגעים לתרופות שפיתחה

אורי תומר
אורי תומר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי תומר
אורי תומר

"זוהי תביעה בגין תרמית והפרת חוזה ברכישת תאגיד. הנתבעים שיקרו בכוונה תחילה והסתירו הפרות משפטיות יוצאות דופן, כדי לגרוף 2.3 מיליארד דולר באמצעות מכירת יצרנית התרופות המקסיקנית והקניין הרוחני שלה. התובעים ספגו הפסדים משמעותיים כתוצאה מכך" - כך נפתח הסעיף הראשון בתביעה שהגישה הלילה לבית המשפט בניו יורק חברת טבע נגד האחים פרננדו וליאופולדו אספינוסה עבדאללה, שמכרו לה את חברת רימסה.

ארז ויגודמן, מנכ"ל טבע
ארז ויגודמן, מנכ"ל טבע לשעברצילום: ראובן קפוצ'ינסקי

"ההפרות המשפטיות מנעו מהיצרנית למכור את מוצריה, מה שפגע משמעותית בנכסים שרכשו התובעים בעסקה", מוסיפים נציגי טבע בכתב התביעה. התביעה הנוכחית הוגשה לאחר שהאחים עבדאללה עצמם הגישו בגין ניסיונותיה, לדבריהם, לבטל את העסקה.

העסקה בין לבין האחים עבדאללה התגבשה בשלהי 2015, והושלמה בפברואר השנה. בטבע טענו באחרונה כי רק לאחר השלמת העסקה התגלה כי המוכרים רימו את החברה והציגו לה מצגי שווא. המוכרים טענו מנגד כי לא הסתירו מטבע דבר, וכי הנהלת טבע הבינה בדיעבד שההנחות שלה בנוגע לשוק המקסיקני הן שגויות - וכעת היא מנסה לחזור בה.

בכתב התביעה שהגישה אתמול טבע נטען כי רימסה רקמה מזימה ממושכת, שטיבה הימנעות מהדרישות הרגולטוריות של רשות הפיקוח על התרופות במקסיקו. כך, טוענת טבע, רימסה הגישה לה מסמכים מזויפים שבהם דיווחה על ניסויים במוצרים שעדיין לא פותחו - מבלי שהיו לה כל ציפיות שהנתונים המוצגים במסמכים יתאימו למוצרים שיוצרו ונמכרו בהמשך.

טבע אף מצטטת מייל ששלחה לכאורה מנהלת האיכות בחברה לבכירים אחרים בה, שבו נאמר: "אני מודאגת באמת ובתמית, ואינני מעוניינת להתמודד עם ההשלכות המשפטיות של הפעולות הלא-חוקיות שאנחנו מבצעים".

בטבע טוענים כי הבעלים הקודמים של החברה לא רק החזיקו במניותיה אלא היו מעורבים בניהול היומיומי שלה, והכירו היטב את הפרקטיקות הלא חוקיות שהיו נהוגות בה - דבר שאושר לכאורה על ידי עובדים בחברה. עוד טוענים בטבע כי המוכרים שיקרו לה ביודעין בעניין חוקיות פעולותיה של רימסה, הן בפגישות בין הצדדים והן בפירוט שמופיע במסמכי העסקה.

מטבע נמסר: "אנו מחויבים להמשיך להשיק מוצרים בשוק המקסיקני ולהבטיח את צמיחתה של הפעילות העסקית במקסיקו. טבע כבר החלה ליישם צעדים מתקנים ותמשיך לעבוד ביחד עם העובדים, ובשיתוף פעולה מלא עם הרשויות במקסיקו, בכדי להגיע לפתרון המצב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker