פורסייט יצאה לדרך מאוחר, אבל מקווה לתפוס טרמפ על יצרניות הרכב הסיניות

עם 11 מהנדסים בלבד, מערכת עזר לנהג שעדיין בפיתוח והצהרות יומרניות - פורסייט שואפת להתחרות במובילאיי ■ בינתיים החברה מנסה לטוות קשרים בשוק הרכב העולמי, ובונה על פיילוט עם יצרנית רכב סינית ■ והכנסות של ממש? לא לפני 2019

עמרי זרחוביץ'

אחד התחומים החמים בעולם הטכנולוגיה הוא מערכות עזר לנהג, שמסייעות למנוע תאונות דרכים, ועל בסיסן מפתחות יצרניות הרכב וחברות הטכנולוגיה רכב אוטונומי. אחת השחקניות הבולטות בעולם היא חברת מובילאיי הישראלית, שנסחרת בנאסד"ק לפי שווי של כ–9.5 מיליארד דולר. חברה ישראלית נוספת שמנסה להשיג דריסת רגל בשוק זה היא פורסייט הקטנה, שאמנם מציתה את הדמיון של משקיעים נלהבים, אבל עדיין לא השלימה את פיתוח המוצר שלה.

פורסייט, שנסחרת בתל אביב, חתמה לפני כשבועיים על מזכר הבנות עם אחת מיצרניות הרכב הגדולות בסין, לצורך קיום פיילוט שיבחן את ביצועיה של המערכת שפיתחה. פורסייט והחברה הסינית, ששמה לא נחשף, אמורות להחליט עד סוף השנה אם להשלים ביחד את הפיתוח, הייצור והמסחור של המערכת, בהתאם לתוצאות הפיילוט.

הסכם כזה יהיה אשרור ראשון מצד חברה חיצונית לגבי יכולותיה הטכנולוגיות של פורסייט. מאז החתימה על ההסכם עלתה מניית החברה ב–16%, והחברה נסחרת לפי שווי של 142 מיליון שקל. מאז הצטרפה לבורסה באמצעות כניסה לשלד בורסאי לפני שמונה חודשים, עלתה מניית פורסייט ב–12%.

בשוק הרכב יש שתי דרכים למכור מערכות עזר לנהג: דרך יצרניות הרכב, כלומר הטמעה של המערכות במכוניות חדשות, ומכירה ישירות לנהגים. מובילאיי מוכרת לשני השווקים, אם כי פוטנציאל הצמיחה הוא בשיווק ליצרניות משום שבתוך כמה שנים מרבית המכוניות החדשות יכללו מערכות עזר לנהג, והשוק למכוניות המשומשות יתכווץ.

כמתואר בכתבה

עם זאת, בשנים הקרובות עדיין צפויים ביקושים בשוק זה, ולכן גם פורסייט שוקלת להיכנס אליו — כולל בנייה של מערך מכירות והפצה. אפשרות נוספת בשוק הזה היא מכירת מערכות לציי רכב של חברות גדולות.

בשורה התחתונה, מפתחות מערכות העזר לנהג מתמקדות בשיתוף פעולה עם יצרניות רכב — כשהיצרניות חושבות כמה שנים קדימה, על הרכב האוטונומי. ההערכה בשוק היא שהרכב האוטונומי יושק בעוד חמש שנים.

שיתוף הפעולה של פורסייט עם היצרן הסיני עשוי לתת לה דריסת רגל בשוק גדול, אם כי השוק הסיני לא הופקר — מובילאיי, למשל, ביצעה פיילוט באוטובוסים ומשאיות בסין, שנסעו כ–15 מיליון ק"מ עם המערכות של החברה. חבירה ליצרניות מהמזרח הרחוק נחשבת קלה יחסית, ופורסייט מנסה למסד שיתופי פעולה גם עם יצרניות אירופיות ואמריקאיות.

זהו למעשה אחד האתגרים הגדולים שעומדים בפני פורסייט, מלבד האתגר הטכנולוגי — חדירה לשוק הרכב מחייבת טוויית קשרים ויחסי אמון עם היצרניות, וכניסה מאוחרת לשוק עלולה להקשות בכך. היתרון שלה עשוי להגיע ממודל פעילותה: בעוד שמובילאיי מספקת פתרון כולל, שמוטמע על שבב שמפתחת החברה, פורסייט מספקת רק את התוכנה, שכרגע מתמקדת בזיהוי עצמים.

כדי להגיע לרכב אוטונומי, פורסייט תצטרך לספק פיצ'רים נוספים, או להתלבש על פתרונות שמפתחים בחברות אחרות. חלק מיצרניות הרכב שואפות לפתח שבבים בתוך החברה, ולכן התוכנה מאפשרת להם גמישות שלא קיימת במוצר של מובילאיי — וכאן טמון היתרון של פורסייט.

הדמיית המערכת של פורסייט
הדמיית המערכת של פורסייט. החברה תספק תוכנה בלבדצילום: צילום מסך מתוך את?

בדרך לנאסד"ק

פורסייט הוקמה לפני כשנה, אבל הידע הטכנולוגי שלה נגזר מפיתוחים של חברת מגנ"א, בעלת השליטה בה, שהוקמה לפני כ–15 שנה על ידי המנכ"ל חיים סיבוני ולוי צרויה. פורסייט מאזרחת את הפיתוח של מגנ"א — מכ"מ אלקטרו־אופטי פאסיבי — שמבוסס על טכנולוגיית תלת־ממד, ומשמש בין השאר לאבטחת גבולות ומתקנים רגישים בישראל ובעולם. במגנ"א הושקעו 40 מיליון שקל, בין השאר על ידי חברת ארונאטיקס ובתי ההשקעות פסגות ואקסלנס.

פורסייט גייסה עד כה 27 מיליון שקל בהנפקת מניות פרטיות, ובין השאר השקיעו בה שחקנים בשוק הרכב, בהם קבוצת לובינסקי, יבואנית פיג'ו וסיטרואן; בעלי נציגות פורשה באירופה ובישראל; יצחק סוארי, יו"ר אלייד, המחזיקה בצ'מפיון מוטורס — יבואנית אאודי, סיאט, פולקסווגן וסקודה; וכן נציגים מורשים של טויוטה בישראל. הכסף שבקופתה צפוי להספיק לכשנה וחצי, ולכן היא מתכננת להירשם למסחר בנאסד"ק עוד השנה, ולגייס שם 10 מיליון דולר.

הדמיית המערכת של פורסייט
הדמיית המערכת של פורסייטצילום: צילום מסך מתוך את�

פורסייט שוקדת על פיתוח של מוצר בטא, ולפני כחודש הודיעה על סיום שלב מהותי בהוכחת ההיתכנות של הטכנולוגה שפיתחה. המערכת מורכבת משתי מצלמות שמותקנות בקדמת הרכב ומטרתן לספק ראייה תלת־ממדית, ומתוכנה שמותקנת ברכב ותפקידה לעבד ולנתח את הווידאו באמצעות אלגוריתמים — ולהתריע בהתאם.

מהמורה נוספת שעל פורסייט לעבור היא שיתוף פעולה עם יצרנית שבבים, שתפתח שבב מתאים שיותקן בכלי הרכב. פיתוח שבב כזה יימשך יותר מחצי שנה. מי שמסייעת לה במציאת יצרנית שבבים היא חברת סיוה, שעוסקת בטכנולוגיות לתכנון שבבים, ופיתחה טכנולוגיה לעיבוד תמונה שמתאימה לשוק הרכב.

בכנס משקיעים שערכה פורסייט באחרונה אמר מנכ"ל החברה, חיים סיבוני, כי ביצועי המערכת שלה טובים מביצועי מערכת של יצרן אחר. סיבוני לא נקב בשם היצרן האחר — אבל לפי הערכות בשוק, מדובר במובילאיי. ההצהרה הזאת לא חמקה מעיני המשקיעים, אם כי קשה להסיק ממנה לגבי עתידה של החברה. כך, בהודעה לבורסה נכתב כי ביצועיה היו טובים רק בחלק מהסכנות שעליהן המערכת אמורה להתריע בעתיד — ולא צוין בהתמודדות עם אילו סכנות ביצועיה היו טובים יותר.

יתרה מזאת, המערכת של פורסייט, שפיתוחה עדיין לא הושלם, טובה יותר לדברי מנהליה מהמערכות הקיימות בשוק, ולא מאלו שעליהן שוקדות כעת מובילאיי ואחרות. בהקשר זה, חשוב לשים לב למספר המהנדסים של פורסייט — 11 בלבד — לעומת יותר מ–500 אצל מובילאיי. עם זאת, אצל מובילאיי רבים מהמהנדסים עובדים על פרויקטים אחרים.

פורסייט, אם אכן הטכנולוגיה שלה אינה נופלת מזו של מובילאיי, יכולה להתחרות בה באמצעות הצעת מחיר אטרקטיבי ליצרניות הרכב, אבל לא נראה שבכוונתה לעשות זאת. החברה מתכננת לגבות מהיצרניות 80–50 דולר עבור כל מערכת — לעומת 45 דולר בממוצע שמקבלת מובילאיי.

אם אחת היצרניות תטמיע את המערכת בכלי הרכב שלה, ההערכה היא שפורסייט תראה הכנסות מהותיות רק לקראת סוף 2019. תהליך ההטמעה כולל התאמה לדרישות ספציפיות של היצרנית — למשל, התרעה באמצעות קול או ברטט של ההגה, וכן התאמה לאופי הרכב והנהיגה (נהיגה ברכב ספורט לעומת מכונית משפחתית).

פורסייט נכנסה מאוחר יחסית לשוק ולכן מחפשת דרכים יצירתיות למנף את הטכנולוגיה שלה ואת יתרונותיה היחסיים. בין השאר היא שוקדת על פיתוח מערכת לנהג מבוססת תקשורת סלולרית, אבל פרטים על הפיתוח עדיין לא נחשפו. כיוון נוסף הוא ההשקעה בחברת רייל ויז'ן, שמפתחת מערכות דומות לרכבות, כשפורסייט מקווה שתוכל לתרום לה מהידע הטכנולוגי שברשותה.

פורסייט מחזיקה ב–13.5% מרייל ויז'ן, ובאפשרותה להגדיל את אחזקתה ל–54%. לפי נתונים שהציגה פורסייט למשקיעים, השוק של רייל ויז'ן באירופה מגיע ל–10 מיליארד דולר. החברה משתפת פעולה עם רכבת ישראל, כדי להוכיח את יכולותיה הטכנולוגיות.

האפסייד תלוי בסינים

בשלב זה קשה מאוד להעריך את שוויה של החברה. לפורסייט מצפה עוד דרך ארוכה בשוק הרכב, אבל זה לא פוסל את האפשרות שהשקעה במניה תניב תשואה יפה. נכון לעכשיו, שוויה משקף בעיקר סיכוי נמוך להתגשמותו של חלום. מה שעשוי לעורר עניין במניה הוא הסכמים עם יצרניות רכב נוספות, ויותר מכל — מה תהיה תוצאת הפיילוט עם יצרנית הרכב הסינית.

בחברת הייעוץ אדיסון, שהכינה אנליזה על פורסייט כחלק מפרויקט האנליזות של הבורסה, מעריכים את מחיר המניה ב–3.15 שקלים — הגבוה ב–52% ממחירה אתמול. לפי הערכת אדיסון, פורסייט תציג EBITDA חיובי ב–2020. אדיסון מניחה שפורסייט תוכיח עליונות טכנולוגית ובטיחותית בזיהוי 100% מהעצמים בדרך, כשבפורסייט מציינים שהסטנדרט בשוק הוא זיהוי של 85% מהעצמים.

באדיסון סבורים שהחברה יכולה להשתלט על 3% מהשוק העולמי (מערכות עזר לנהג ולרכב אוטונומי), ועל 6% מהשוק הסיני עד 2025. חלק מהפוטנציאל במניה טמון באפשרות שהטכנולוגיה של פורסייט תימכר לחברה גדולה שרוצה להיכנס לתחום או להשיג יכולות משלימות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker