אישום: בכירים ב-RGR ביצעו הרצת מניות וגרפו מיליוני שקלים

מנכ"ל RGR והסוחרים ניצלו, לפי כתב האישום, עדכון מדדים וביצעו פעולות קנייה ומכירה מתואמות בשביל לגרוף לעצמם רווחים אסורים

שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוחר בבית השקעותצילום: RUSSELL BOYCE/רויטרס
שלי אפלברג

הפרקליטות הגישה היום (ג') כתב אישום נגד חברת RGR ובכירים בה בגין תרמית והרצת מניות וגרפו מיליוני שקלים. לפי כתב האישום ביצעו המנכ"ל, גיא בן דוד, והסוחרים, ערן גרינפלד, גד אוסופסקי וגבריאל קלימי במאות עסקות מתואמות ועצמיות במטרה להשפיע על השער של המניות שהוחזקו בחשבונות RGR.

לפי כתב האישום, בנו אנשי RGR בתחילת שנת 2011, שבועות אחדים לפני עדכון המדדים, פוזיציית מסחר לגבי המניות שצפויות להיכנס למדד ת"א 100 ולצאת ממנו. ביחס למניות הצפויות להיכנס למדד, בנו הנאשמים פוזיציית "לונג". בסמוך לעדכון המדד הם מכרו את המניות הללו תוך הפקת רווח מעליית השער שנגרמה עקב הזרמת הביקושים הגדולים על ידי התעודות והקרנות ועל ידי השוק.

ביחס למניות הצפויות לצאת מהמדד, בנו הנאשמים פוזיציית "שורט", ומכרו בחסר מניות בסמוך לעדכון המדד, "התכסו" הנאשמים כנגד המניות ששאלו, בין היתר באמצעות רכישת המניות מתעודות הסל והקרנות המחויבות למכור את המניות. רכישת המניות בעיתוי זה אפשרה לנאשמים להפיק רווח כתוצאה מהפער שבין מחיר המניה בעת שאילתה מהבנק לבין מחירה הנמוך יותר, במועד שבו נרכשה לשם כיסוי ההשאלה וסגירת הפוזיציה.

הפרקליטות טוענת בכתב האישום כי במועד שאינו ידוע לה במהלך שנת 2011, החלו הנאשמים לפעול בהתאם לתוכנית תרמית שנתגבשה, שלפיה ינצלו את מאפייני שיטת המסחר בבורסה, לשם הפקת רווחים לחשבונות RGR.

בהתאם לתוכנית הזרימו הוראות אשר השפיעו במצטבר לאורך תקופה על שערי המניות אשר היו צפויות להיכנס או לצאת מרשימת המניות שבמדד בעת עדכונו. הנאשמים  הזרימו  הוראות שהעלו את שערי המניות שהוחזקו בחשבונות RGR בפוזיציית לונג, והורידו את שערי המניות שהוחזקו בחשבונות RGR בפוזיציית שורט. באמצעות עסקות אמיתיות שכוונתם היתה  להשפיע על השער השער, וכן באמצעות עסקות מלאכותיות - מתואמות ועצמיות.

עוד טוענת הרשות כי מטרת ההוראות  היתה להניע סוחרים ומשקיעים לפעול במגמה הרצויה לנאשמים בהתאם לפוזיצייה שבה היו, או להניעם להימנע מלפעול במגמה הנוגדת את זו הרצויה להם בהתאם לאותה פוזיציה. הפרקליטות מאשימה כי אנשי החברה וסוחר אחר פעלו בדרך זו בבמרמה במשך השנים 2011-2012. במסגרת אותה התוכנית הוזרמו אלפי עסקות אמיתיות עצמיות ומתואמות בחשבונות RGR, באופן כמעט יומיומי, בהיקפים גדולים המצטברים יחד למאות מיליוני שקלים.

הפרקילטות מציינת כי פוזציית לונג התקיימו במניית מבטח שמיר, אבוג'ן וקמהדע. פוזציית שורט התקיימו במניות נכסים ובניין, הכשרת היישוב, סקיילקס, ומבני תעשייה. לטענת הפרקליטות, היקף הפעילות הרכיבה אחוז משמעותי ביותר מהקפי המסחר באותם המניות.

בכתב האישום מדגישה הפרקליטות כי בן דוד נהנה מגישה לחשבונות הבנק השונים שמהם בוצעה פעילות המסחר ב-RGR, ןנהג לערוך בקרה יום יומית אחר חשבונות הבנק שמהם בוצע ואחר הרווחים וההפסדים שנצברו בחשבונות, לרבות אלו שהושגו כתוצאה מהפעילות.  בן דוד קיבל דו"ח יומי שריכז את נתוני החשבונות ופירט את ניירות הערך ושווי הפוזיציות המוחזקות בחשבונות RGR. כמו כן נהגו הנאשמים לעדכן את בן דוד מדי יום על הפעילות בחשבונות שבהם סחרו באמצעות דואר אלקטרוני. בהתאם למידע שקיבל, הורה בן דוד לנאשמים ולאחר על אודות מדיניות ההשקעה.

כדוגמא הפרקליטות מתארת איך בשלב המסחר הרציף ובסמוך לשלב הנעילה החלו הנאשמים באמצעות פעילות יום יומית לבצע עסקאות מתואמות בין חשבונות RGR במטרה להשפיע על המניות בפוזציות שבהם החזיקו. לטענת הפרקליטות, הנאשמים פעלו בזוגות במטרה ששתי הפקודות המוזרמות של הקנייה והמכירה ייפגשו בעסקה מתואמת במסחר.

הפרקילטות מציינת כי נערכה רשימה של התחשבנות בין הסוחרים בגין הפרשי העמלות של הקנייה והמכירה שנותרו, ובהתאם הועברו סכומים בין חשבונות הסוחרים אשר קיזזו את אותם הפרשים. עוד טוענת הפרקליטות שבן דוד הנחה את הסוחרים להסביר במקרה של חקירה כי "הם אספו סחורה במהלך היום בעבור סוחר אחר בשותפות והעבירו לו אותה בסוף היום".

עו"ד נוית נגב ממשרד שינמן נגב ניב, המייצגת את גיא בן דוד ואת חברת RGR: "כל פעולותיו של גיא בן דוד בוצעו כדין, כמקובל ובתום לב. יש לנו טענות הגנה כבדות משקל אותן נציג בפני בית המשפט".

עוה״ד אסף ברם ואורי בר משה, ממשרד ברם, סלוקי ושות, המייצגים את גבריאל קלימי, מסרו:
״מר קלימי עבד בחברה תקופה קצרה ואין לו קשר לפרשה. אנו משוכנעים שחפותו תוכח בבית המשפט״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker