הריבית ללא שינוי - בפעם ה-17 ברציפות

בנק ישראל מותיר את הריבית לחודש אוקטובר ללא שינוי, בשיעור של 0.1%. חטיבת המחקר: הריבית לא תעלה לפני סוף 2017

גיא ארז
גיא ארז
קרנית פלוג
נגידת בנק ישראל, קרנית פלוגצילום: אמיל סלמן
גיא ארז
גיא ארז

בפעם ה-17 ברציפות, ריבית בנק ישראל הותיר את הריבית ללא שינוי, וזו תעמוד גם בחודש אוקטובר בשיעור של 0.1%: כך החליטה הוועדה המוניטרית בראשות קרנית פלוג.  לפי התחזיות הקודמות של חטיבת המחקר בבנק ישראל, שיעור הריבית לא צפוי לטפס לפני הרבעון האחרון של 2017.

נזכיר כי שיעור הריבית ירד לראשונה ל-0.1% (שפל היסטורי) בחודש פברואר 2015, ומאז לא השתנה.

בשעה 16:15 תחל מסיבת העיתונאים, אז תפרוש נגיד בנק ישראל את הסיבות להותרת הריבית על כנה - ותספק תחזיות לעתיד.

בהודעה מסרה הוועדה המוניטרית כי היא סבורה שהסיכונים להשגת יעד האינפלציה נותרו גבוהים: "בנק ישראל ימשיך לעקוב אחר ההתפתחויות הכלכליות בישראל ובעולם, ובשווקים הפיננסיים. בנק ישראל ישתמש בכלים העומדים לרשותו, ויבחן את הצורך בשימוש בכלים שונים, על מנת להשיג את מטרותיו - יציבות מחירים, עידוד התעסוקה והצמיחה, ותמיכה ביציבות המערכת הפיננסית – ובהיבט הזה, ימשיך לעקוב אחר ההתפתחויות בשוקי הנכסים ובכלל זה שוק הדיור".

לפי בנק ישראל, ההחלטה להותיר את הריבית לחודש אוקטובר ללא שינוי עקבית עם מדיניות מוניטרית שנועדה להחזיר את האינפלציה אל תוך יעד יציבות המחירים של 1% עד 3% ולתמוך בצמיחה תוך שמירה על היציבות הפיננסית. לפי הוועדה המוניטרית, היא ממשיכה להעריך שלאור סביבת האינפלציה, ההתפתחויות בכלכלה העולמית, בשער החליפין, וכן במדיניות המוניטרית של הבנקים המרכזיים העיקריים, המדיניות המוניטרית תיוותר מרחיבה למשך זמן רב.

משיקולי החלטת הריבית: לאחר שבחודשים מאי-יולי עלה מדד המחירים לצרכן בשיעור שעקבי עם התוואי העונתי של יעד האינפלציה, מדד אוגוסט היה נמוך משמעותית מהתוואי. האינפלציה בהסתכלות ל-12 החודשים האחרונים ממשיכה להיות שלילית, והציפיות לאינפלציה לטווחים הקצרים עדיין מצויות מתחת לגבול התחתון של היעד. הציפיות לטווחים הבינוניים והארוכים ממשיכות להיות מעוגנות בתוך תחום היעד.

כמו כן, המשק העולמי ממשיך לצמוח בקצב איטי, וקצב הגידול של הסחר העולמי ממשיך לרדת; הבנקים המרכזיים ממשיכים להנהיג מדיניות מוניטרית מאוד מרחיבה; ההערכות הן שישנה הסתברות גבוהה יחסית לכך שהריבית בארה"ב תעלה עד סוף השנה, אולם תוואי העלאת הריבית הצפוי לשנים הבאות נמוך משהוערך קודם לכן.

בבחינת התנודות במט"ח, מאז הדיון המוניטרי בחודש שעבר, התחזק השקל מול הדולר ב-0.2%. בשער החליפין הנומינלי האפקטיבי נרשם ייסוף של 0.3%, וב-12 החודשים האחרונים נרשם ייסוף של 4.9%. רמתו של שער החליפין האפקטיבי ממשיכה להקשות על צמיחת היצוא והמגזר הסחיר.

בהסתכלות על מחירי הנדל"ן, הוועדה המוניטרית מוסרת כי בחודשיים האחרונים מחירי הדירות התייצבו. ברבעון השני נרשם גידול במספר התחלות הבניה. קצב המשכנתאות החודשי מתייצב, תוך המשך עלייה בריבית המשכנתאות.

בארבעת הרבעונים הקרובים צפויה אינפלציה של 1% (לעומת 1.1% בתחזית הקודמת), והאינפלציה צפויה לחזור לתוך תחום היעד ברבעון השלישי של 2017. ריבית בנק ישראל צפויה, על פי תחזית חטיבת המחקר, להיוותר ברמה של 0.1% במהלך השנה הקרובה, ולעלות ל-0.25% לקראת סוף 2017. התוצר ב-2016 צפוי לצמוח ב-2.8% (לעומת 2.4% בתחזית הקודמת) מפני שנתוני הצמיחה עודכנו כלפי מעלה, וב-2017 הוא צפוי לצמוח ב-3.1% (2.9% בתחזית הקודמת).

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ