באמת דואגים ללקוחות? הפועלים נגד ועדת שטרום: "פגיעה חמורה בחופש הבחירה של הציבור"

לקראת יישום בחקיקה של המלצות הוועדה, מגבירים הבנקים את הלחץ; בנק הפועלים צפוי להיות הנפגע העיקרי מהפרדת הבעלות על חברות האשראי מהבנקים שכן הוא מחזיק בישראכרט - התורמת לרווחיו כ-300 מיליון שקל בשנה

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים6
מיכאל רוכוורגר

"תקופת המכירה הקבועה בסעיף אינה סבירה. מדובר בנכס משמעותי, וכאשר היצע הרוכשים הפוטנציאליים המוגבל ממילא בשל החוק לקידום התחרות ולצמצום הריכוזיות, הדבר צפוי להביא לפגיעה בלתי מידתית בערך הנכס". כך נכתב בנייר עמדה שהגיש בנק הפועלים לוועדת הרפורמות בכנסת לקראת יישום החקיקה המבוססת על המלצות של להגברת התחרות במערכת הבנקאות. ועדת שטרום קבעה כי הפועלים ולאומי יחויבו למכור את חברות כרטיסי האשראי ישראכרט ולאומי קארד בתוך 4-3 שנים.

לטענת בנק הפועלים, "נקודה זו מתחדדת כאשר מביאים בחשבון את ההיבט הציבורי שבעניין. הבנק הוא חברה ציבורית אשר הציבור מחזיק בכ-80% ממניותיה. הדעת נותנת, אם כך, כי פגיעה בשווי הנכסים תהא בעלת משמעות דרמטית לציבור, אשר עלול להפסיד כספים רבים כתוצאה מכך, בייחוד לאור הגבלת היקף הרוכשים הפוטנציאליים". הפועלים צפוי להיות הנפגע העיקרי מוועדת שטרום מאחר שהוא מחזיק בישראכרט - חברת כרטיסי האשראי הגדולה בענף התורמת לרווחי הבנק כ-300 מיליון שקל בשנה.

בנייר העמדה שעליו חתום ארז יוסף, המשנה למנכ"ל הבנק, נכתב כי "יש להאריך את תקופת המכירה לשש שנים, כמו שנעשה בעבר במקרים של מכירת נכסים משמעותיים, לדוגמא בחוק הריכוזיות".

הפועלים הביע את התנגדותו גם להחלטת הוועדה לפיה (שהתקבלה בעקבות לחץ מאסיבי שהפעיל בנק ישראל) כי חברת כרטיסי האשראי השלישית בענף, כאל, לא תופרד מהבנקים דיסקונט (כ-72% ) והבינלאומי (כ-28%). כאל מהווה יותר משליש מהאשראי הקמעונאי שמספקות החברות כיום - וזו החברה השנייה בגודלה מבחינת היקף האשראי הקמעונאי.

מנכ"ל בנק הפועלים, אריק פינטו
מנכ"ל בנק הפועלים, אריק פינטו

"ככל שקיימת סברה לפיה חברות כרטיסי האשראי יכולות לקדם תחרות בשוק האשראי הקמעונאי, אין הצדקה שלא להכניס את כלל החברות כשחקניות חדשות ועצמאיות לשוק. הותרת חברת כרטיסי אשראי אחת בבעלות הבנק השלישי בגודלו, עשויה להביא ליתרון בלתי הוגן של אותה חברה על-פני מתחריה – שהם השחקנים החדשים שאמורים לקום בעקבות החוק – ובכך לפגוע בהגנת הינוקא שהצעת החוק מבקשת לקדם", טוענים בהפועלים.

השפעה רעה על המשק כולו

הפועלים התייחס גם לסעיף בהצעת החוק הקובע כי בתום שנתיים מיום פרסום החוק ועד תום תקופת המעבר, לא ינפיק הבנק כרטיסי חיוב, אלא בתנאי שסך המסגרות בכרטיסי אשראי שינפיק הבנק ללקוחותיו בכל שנה לא יעלה על 50% מסך המסגרות שהנפיק בשנת 2015.

בהקשר זה טוענים בהפועלים כי "צמצום מסגרות האשראי יביא לפגיעה ישירה בלקוחות. הבנק יהיה מוגבל ביכולת להציע ללקוחותיו כרטיסי חיוב עם מסגרת אשראי זהה לזו שהייתה להם בעבר. בכדי שאותם לקוחות יוכלו לקבל את אותה מסגרת בכרטיס האשראי, יהא עליהם לפנות לקבל מסגרות אשראי ממקורות אחרים, שלא ברור אם ומתי יקומו. הוראת הסעיף תביא לפגיעה בצרכנים ולהקטנת היקף האשראי במשק.

"לדוגמא, צרכנים המסתמכים היום על מסגרות כרטיסי אשראי בביצוע תשלום בתשלומים, ייוותרו בלא מסגרת שמישה לצריכה היומיומית שלהם. תוצאה חמורה העשויה להיגרם מכך היא הקטנת כוח הקנייה של צרכנים רבים בישראל, דבר שעלול להשפיע לרעה על המשק כולו, ובעיקר על העסקים הקטנים".

עוד טוענים בהפועלים כי "בשל ההכרח להתקשר עם כלל חברות כרטיסי החיוב, יימנע מן הבנק להציע את המוצר הטוב והמתאים ביותר ללקוחותיו. לקוח שירצה לקבל כרטיס אשראי של חברה מסוימת, עשוי בניגוד לרצונו להצטרך לקחת כרטיס אחר. מדובר בפגיעה חמורה בחופש הבחירה של הלקוחות. יצירת מצב בו שני הבנקים הגדולים נדרשים להתקשר עם כלל חברות כרטיסי האשראי יתמרץ חוסר יעילות של חברות כרטיסי האשראי – בשל הידיעה כי ללא תלות ביעילות ואיכות השירות, הבנקים יידרשו לרכוש שירותי תפעול מכלל החברות בכל מקרה.

ועדת שטרום עצמה הכירה בבעיית התחרותיות שעשויה להיווצר אם הבנק יידרש לעבוד עם כלל חברות כרטיסי האשראי הפועלות בשוק. לכן, קבעה הועדה כי ככל שיימצאו בשוק שלוש חברות תפעול הנפקה, תועלה תקרת תפעול ההנפקה ל-50%.

בעקבות כך טוענים בהפועלים כי :"אם על אף האמור תתקבל הוראה זו, יש להעמיד את תקרת תפעול ההנפקה בשיעור שלא יחייב תלות מוחלטת של הבנק בשלוש החברות, ולכל הפחות בשיעור של 52% מסך כרטיסי האשראי המונפקים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker