לידר שוקי הון: הבנקים צפויים להגדיל את הדיווידנדים באופן משמעותי

האנליסט אלון גלזר סבור שהפועלים הוא הבנק שהכי זקוק להגדלת הדיווידנד בשל צורכיה של שרי אריסון והגברת האטרקטיביות של מניית הבנק גלזר מעריך כי לאומי ודיסקונט יחזרו לחלק דיווידנדים בשנה הבאה, וכי ייתכן שדיסקונט פיספס את ההזדמנות לחלק דיווידנד

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"אנחנו מניחים שבכל הבנקים נראה גידול משמעותי בדיווידנדים שישולמו, כשגם לאומי ודיסקונט יחזרו לחלק דיווידנדים" — כך כותב אלון גלזר, סמנכ"ל מחקר ואנליסט בנקים בלידר שוקי הון, בסקירה שפירסם. בשבוע שעבר אמרה המפקחת על הבנקים, חדוה בר, כי לאחר שהבנקים הגיעו אל יעדי הלימות ההון (יחס בין הון עצמי לנכסי סיכון), היקף הדיווידנדים שלהם צפוי לגדול החל ב–2017, כשהמפקחת צפויה להגדיר קריטריונים של יחסי הון ויחסים נוספים לחלוקת הדיווידנדים.

"נכחנו בהרצאה של המפקחת והדברים היו ברורים מאוד. בר אמרה כי לאחר שהבנקים הגיעו ליעדי ההון הגבוהים, ולאור מצב תיק האשראי שלהם — המפקחת על הבנקים מאמינה כי מצבם מאפשר להגדיל את הדיווידנדים שהם משלמים", כותב גלזר.

חדוה בר
חדוה בר, המפקחת על הבנקיםצילום: אייל טואג

גלזר מסביר כי "המשבר של 2008 והחשש ממצבם של הבנקים (תיקי ניירות הערך והאשראי) הביאו את בנק ישראל למסקנה, כי עד שיחסי ההון לא יעלו בהתאם לדרישות החדשות בעולם (באזל 2 ו–3), והתוספות הנדרשות על ידי בנק ישראל, חלוקת הדיווידנדים בבנקים תוגבל. הבנקים יכלו לחלק דיווידנדים רק עם אישור מראש מבנק ישראל, לעומת המצב הקודם שבו כל בנק פעל בהתאם למדיניות הדיווידנדים שלו — בלא אישור בנק המרכזי".

מבין חמשת הבנקים הגדולים רק הבינלאומי, שמציג מיחסי הון מהטובים במערכת, קיבל אישור מפיקוח על הבנקים לחלק דיווידנדים בשיעור של עד 50% מהרווח הנקי, ואילו הפועלים ומזרחי טפחות — המציגים בשנים אחרונות את הרווחיות ויחסי היעילות הטובים במערכת — קיבלו אישור לחלק דיווידנדים של 15% ו–20% מהרווח הנקי, בהתאמה. בנק דיסקונט לא חילק דיווידנדים מאז 2008 ולאומי מאז 2011.

"הפועלים מרוצה"

"נראה כי הבנק שהכי מרוצה מההחלטה הוא הפועלים — הן בשל הצורך של בעלת השליטה, שרי אריסון, בתשלומי דיווידנדים כדי לעמוד בהתחייבויותיה בחברת האחזקות, והן מאחר שהבנק במשך כל השנים מאמין (בצדק) שבנק המחלק דיווידנדים אטרקטיבי יותר עבור המשקיעים, ובפרט עבור המשקיעים הזרים. הבנק פעל בשנים האחרונות רבות לשכנע את הפיקוח על הבנקים להגדיל את תשלומי הדיווידנדים, ואף היה מוכן להתחייב להגיע ליחס הלימות הון גבוה של 10.75% בסוף 2017, כדי להגדיל את הדיווידנדים המאושרים לחלוקה מ–15% ל–20%.

חמשת הבנקים הגדולים: מי לחוץ יותר לדיווידנד?

"בנק ישראל צפוי לאפשר לבנק הפועלים להגדיל את הדיווידנדים, אם כי ייתכן שהוא יעדיף לחכות עד לסיום החקירה בארה"ב (חקירה הנמצאת בעיצומה של הרגולטורים האמריקאיים בכל הקשור למעורבות הפועלים בסיוע ללקוחות אמריקאים להעלים מסים — מ"ר), או שלאור החקירה יתיר בתחילה העלאה צנועה יחסית — אנחנו מניחים כי הבנק יפעל להגיע לדיווידנדים בשיעור הקרוב ל–50% מהרווח הנקי, וכי לצורך כך יעדיף לצמוח מעט פחות", מפרט גלזר את עמדתו.

"לאומי מתייעל"

לגבי בנק לאומי סבורים בלידר שוקי הון כי "הבנק צפוי לחזור לחלק דיווידנדים כבר בשנה הבאה. עם זאת, נראה שבלאומי לחוצים פחות על דיווידנדים — והרבה יותר חשוב להנהלת הבנק לצמוח ולהשקיע כספים בהתייעלות ובהשגת מובילות בתחום הטכנולוגי. החקירה בארה"ב כבר מאחורי לאומי, אבל לבנק יש חשיפה אקטוארית ותלות גבוהה בעקום התשואות, ובנוסף לאומי עדיין נזקק למהלכי התייעלות שעולים כסף".

לאור זאת כותב גלזר כי "אנחנו מניחים שלאומי ירצה לחזור לחלק דיווידנדים כדי להראות כי נעשה שיפור, אבל בשלב הראשון סביר שהבנק ירצה לשמור עודפי הון ויסתפק בדיווידנדים של עד 20% מהרווח הנקי".

בדיסקונט, לפי סקירתו של גלזר, "מצב ההון טוב מאוד, ובנוסף אין לבנק בעיות מהסוג של חקירות בארה"ב או השפעות אקטואריות דרמטיות, ולפיכך לדעתנו גם ברמת הרווחיות והיעילות הנוכחית הבנק כבר היה יכול לקבל אישור לחלק דיווידנדים — ואולי אף פיספס מעט במועד ההחלטה לחזור ולחלק דיווידנדים, מאחר שכעת זה ייראה שהוא עושה זאת בגלל הכרזת המפקחת ולא בשל השיפור במצבו.

"הבעיה העיקרית בדיסקונט היא הצורך בהוצאות נוספות לצורכי התייעלות, ולכן אנחנו מניחים שלא נראה בשלב הראשון דיווידנדים גדולים, כשהבנק יעדיף להתמקד בהשקעת כספים לצורך שיפור בתוצאות. להערכתנו, הדיווידנדים בבנק יוגבלו בשיעור של 20%, כשבעתיד הרחוק יותר, ובכפוף לשיפור במדדי היעילות, נראה עלייה בשיעור החלוקה", נכתב בסקירה.

גלזר ממשיך למזרחי טפחות, וכותב כי "התוצאות המצוינות של מזרחי איפשרו לו בשנים האחרונות להיות הבנק עם הצמיחה הגבוהה ביותר במערכת, ובמקביל לשלם דיווידנד בשיעור של 15% מהרווח הנקי. אנחנו מניחים שלבנק ישראל יש שתי בעיות עם העלאת הדיווידנד במזרחי: החקירה של הרשויות בארה"ב, והחשש מהחשיפה הגדולה לשוק הדיור".

לפיכך, בלידר שוקי הון כותבים: "לאור זאת, ולאור העדפת הבנק להמשיך ולצמוח (כפי שהדברים נראים), אנחנו מעריכים כי מזרחי 'יסתפק' בעלייה לרמה של 30%–35% מהרווח הנקי בטווח הקרוב — כשלהערכתנו, עלייה כזאת לא תיתקל בהתנגדות מצד בנק ישראל".

בקשר לבנק הבינלאומי, גלזר מעריך כי "לצד הלימות הון גבוהה, לבנק תיק אשראי שמרני מאוד ותיק ניירות ערך קטן ולא מסוכן, ולפיכך לבנק ישראל לא תהיה בעיה עם החלטת הבנק לחלק כ–50% מהרווח הנקי ואולי אף מעט יותר, גם אם הבנק צפוי להשקיע כספים בהתייעלות. בבינלאומי מדברים באחרונה על גידול צפוי בצמיחת האשראי, ולפיכך סביר כי בשלב זה שיעור הדיווידנדים המחולק יגיע לכ–50% מהרווח — גם אם אפשר היה לחלק גם יותר לאור יחסי ההון המצוינים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker