דורית סלינגר דחתה את הצעת בית המשפט לפשרה בעניין מכירת מניות כלל של אי.די.בי

המאבק בין דורית סלינגר, הממונה על אגף שוק ההון, ביטוח וחיסכון במשרד האוצר לבין אי.די.בי פיתוח - בנוגע למכירת מניות כלל ביטוח של אי.די. בי, נמשך היום בין כותלי בית המשפט ■ הדיון הסתיים ללא הכרעה

שלי אפלברג
שלי אפלברג
דורית סלינגר
דורית סלינגר, הממונה על אגף שוק ההון, ביטוח וחיסכון במשרד האוצרצילום: אמיל סלמן

פרשת מכירת 55% ממניות השליטה של אי.די.בי פיתוח בכלל ביטוח המשיכה היום (ד') בחדר בית המשפט של השופטת רות רונן. הדיון התמקד בדרישתה של דורית סלינגר, הממונה על אגף שוק ההון, הביטוח והחיסכון במשרד האוצר, מהנאמן למניות כלל של אי.די. בי., משה טרי, להתחיל את המכירה הכפויה של 5% ממניות כלל אחת לרבעון.

המשקיעים באי.די.בי ציפו בעניין רב לדיון בבית המשפט המחוזי בתל אביב היום, שנוגעת לוויכוח המתנהל מזה זמן מה בין סלינגר לבין בעל השליטה באי.די.בי - אדוארדו אלשטיין.

כאמור, כיום מחזיקה אי.די.בי ב-55% ממניות חברת הביטוח כלל. המניות מצויות אצל הנאמן משה טרי עוד מהימים בהם שלט בחברה נוחי דנקנר. סלינגר מתעקשת כי על אי.די.בי  להתחיל למכור את מניות השליטה בכלל ביטוח ללא שיהוי.

מנגד טוענת אי.די.בי פיתוח בפני הנאמן, כי המכירה תגרום לה נזק עצום, וכי הוא ישא באחריות הנזקים כלפיה. טענות החברה כנגד הליך המכירה, הובילו את הנאמן לפנות לבית המשפט בבקשה לקבל הוראות בנוגע להתנהלות הראויה בכל הנוגע למכירת המניות.

בתחילת הדיון הבהיר עו"ד שוני אלבק, המייצג את טרי: "לא נבצע כל מכירה עד להכרעת בית המשפט". את השופטת עניין האם לממונה על שוק ההון יש מחיר מינימאלי שמתחתיו היא לא תאשר את המכירה? " אין לנו מחיר מינימום " השיב עו"ד ליאב וינבאום אשר ייצג את עמדתה של סלינגר בדיון.

השופטת ניסתה, ללא הצלחה, להביא את הצדדים להסכמה על לפשרה. "תעבירו את שרביט המכירה לנאמן. ככה תפתרו את כל בעיות חוסר האמון שקיימות בינכם", הציעה.

לכך השיב וינבאום כי סלינגר מנתגדת לפשרה בכל תוקף, ודרש לקיים את הדיון. "אם היה נראה באופק שיש סיכוי סביר למכירה אז היה טעם בדחייה", הסביר את התנגדות הממונה, וציין כי דחייה בהליך המכירה יכולה לגרום נזק לבעלי המניות והאג"ח, שכן אף אחד לא יודע מה יהיה מחיר מניית כלל בהמשך. " יש קיר שעליו עומדים להתרסק ב-2019, לכן לא מדובר בהצעה אחראית", ציין.

עורך הדין פיני רובין, המייצג את אי.די.בי בדיון יחד עם כפיר ידגר ויאיר שילוני ממשרד גורניצקי ושות', ניסה להסביר למה החברה מתנגדת נחרצות למכירה. רובין אמר כי "הזמן הוא פקטור חשוב, כולם רוצים להשביח את המחיר. אך טרי חושב שהוא אנוס על פי הכתוב למכור. הממונה אכן חיכתה והלכה לקראתנו .אם אנחנו נשחרר את רסן המכירה והוא ימכור בשפל העגום הזה יגרם לנו נזק חמור".

השופטת חזרה על הצעתה לפשרה, "ההצעה שלי, שלא התקבלה על ידי הממונה, שהממונה תוותר על הזמן ואתם תוותרו על השליטה במכירה. המכירה תתבצע על ידי צד שלישי נטרלי שיש לו שיקול דעת מלא למכירה, ואם לא ייסגור תוך שנה מהיום יהיה מוסכם על פתרון מתאים".

רובין התעקש להותיר בידי החברה את הסמכות להסכים למחיר, אך השופטת הבהירה, כי "הסמכות באיזה מחיר למכור תילקח ממכם ותועבר לנאמן".

לאור התעקשותה של הממונה ליישם את המתווה תחת הטענה כי את גרעין השליטה ניתן למכור במקביל, הסתיים הדיון ללא תוצאה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker