הראל ויזל מחפש מנועי צמיחה: פוקס במו"מ לקבלת זיכיון לרשת ההנעלה Foot Locker

פוט לוקר (Foot Locker) היא קמעונאית ענק של נעלי ובגדי ספורט, הנסחרת בוול סטריט לפי שווי של 8.7 מיליארד דולר

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אופנת פוקס
פרסומת של פוקסצילום: גיא כושי ויריב פיין

הראל ויזל, בעל השליטה בפוקס, מחפש מנועי צמיחה חדשים לרשת האופנה. פוקס במו"מ לקבלת זיכיון לרשת ההנעלה Foot Locker בישראל, כך דיווחה היום (ג') החברה לבורסה. בעבר כבר ניסתה פוקס לקבל זיכיון לרשת ההנעלה, אך המגעים לא הבשילו לכדי הסכם מחייב בין החברות. פוקס טרם חתמה על הסכם מחייב, ובדיווח ציינה כי החתימה כפופה להשלמת משא ומתן, גיבוש ההסכמות המסחריות ואישור דירקטוריון.

פוט לוקר (Foot Locker) היא קמעונאית ענק של נעלי ובגדי ספורט. את החברה ייסד ב-1879 בארה"ב פרנק וינפילד וולוורט, והיא נקראה במשך עשרות שנים על שמו.  החברה מפעילה 3,500 סניפים, שמעסיקים 45 אלף עובדים. החנויות מתפרשות על פני 30 מדינות, כאשר 30% מהן נמצאות בארה"ב. ברשת נמכרים המותגים נייקי, פומה, ריבוק, אדידס, ניו באלאנס ועוד.

סיפור ההקמה של פוט לוקר הוא יוצא דופן: בחנויות הראשונות שפתח וולוורט בניו יורק נמכרו מגוון מוצרים, כולם במחיר של 5 או 10 סנט. לאחר הצלחת שתי החנויות הראשונות נפתחו חנויות נוספות שנוהלו על ידי קרובי משפחה וחברים של וולוורט, שגם החזיקו ב-50% מהבעלות עליהן. החידוש בחנויות של וולוורט היה הצגת המוצרים באופן שיחסוך את הצורך להיעזר במוכר. ב-1905 כבר הסתכמו הכנסות החברה ב-10 מיליון דולר, והיו לה 120 סניפים בארה"ב. ארבע שנים לאחר מכן פתחה הרשת סניף בבריטניה. עד 1929 היו לחברה כבר כ-2,250 סניפים, שמכרו מוצרים בסכום כולל של 273 מיליון דולר.

מניית פוט לוקר, שנסחרת בוול סטריט, הניבה בחמש השנים האחרונות תשואה של 200%, שהעלתה את שווי השוק של החברה לכ-8.7 מיליארד דולר. החברה דיווחה על הכנסות של 1.7 מיליארד דולר ברבעון השני של 2016, ורווח נקי של 127 מיליון דולר. ההכנסות ב-2015 עמדו על 7.4 מיליארד דולר, גידול של 4% ביחס לשנה שלפני, והרווח הנקי השנתי הסתכם בכ-541 מיליון דולר, גידול של 4%.

בדומה ליתר חברות האופנה, פוקס מתמודדת ברבעונים האחרונים עם התחרות העזה בענף - הן מול מתחרות ישראליות כמו הודיס, קסטרו או גולף, והן מצד רשתות ענק בינלאומיות כמו זארה, H&M ופוראבר 21. התחרות שוחקת את הרווחיות הגולמית של פוקס, שמנסה לאתר מנועי צמיחה חלופיים. מניית פוקס עלתה אתמול ב-2.6%, אך בשנה האחרונה איבדה המניה 15%. שווי החברה עומד על כ-830 מיליון שקל, לאחר שכבר חצה לפני מספר חודשים שווי של כ-1.1 מיליארד שקל.

מלבד רשת האופנה, פוקס מחזיקה בין היתר במותגים FOX HOME, אמריקן איגל, The Children's Place, מנגו וללין. את המחצית הראשונה של 2016 סיימה החברה במחזור הכנסות של 680 מיליון שקל, וברווח נקי של 20.6 מיליון שקל. זאת, בהשוואה למחזור הכנסות של 640 מיליון שקל, ורווח נקי (מיוחס לבעלי המניות) של 16.2 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד. נכון לסוף יוני 2016, בקופת החברה היו יתרות נזילות גדושות של כ-275 מיליון שקל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker