מנהלי קרנות הנאמנות נגד הבורסה: מעבר למסחר בימי שני עד שישי יוביל לחילול השבת - שוק ההון - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מנהלי קרנות הנאמנות נגד הבורסה: מעבר למסחר בימי שני עד שישי יוביל לחילול השבת

במסגרת אישור הפרטת הבורסה שעבר בממשלה ישונו ימי המסחר מהימים ראשון עד חמישי, לימים שני עד שישי ■ נקודה נוספת של מנהלי הקרנות היא שביטול המסחר יוביל למצב בו לא תהיה הבחנה בין קרן נאמנות שמשקיעה את רוב נכסיה בחו"ל לבין קרן רגילה

3תגובות

בתחילת יולי 2016 אושרה בממשלה הצעת חוק ממשלתית להפרטת הבורסה לניירות ערך בתל אביב. במסגרת ההצעה אושר בין היתר מעבר למסחר בימים ב'-ו'. במכתב חריף למנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד ויו"ר רשות ני"ע פרופ' שמואל האוזר, מסביר יו"ר איגוד קרנות הנאמנות אלי בבלי מדוע מדובר במהלך פסול.

"לעמדת האיגוד, המסחר הצפוי בבורסה בימי ו' בשבוע יהיה נמוך באופן משמעותי מזה שחל בה כיום בימי א', שכן נוכחותם של העובדים בשוק ההון בימי ו' צפויה להיות דלילה. למעשה, מרבית ה"שחקנים" הישראליים בבורסה אינם צפויים לקחת חלק משמעותי במסחר בימי ו', ותחת זאת צפויים לעבוד במתכונת של תורנות/"מנהלה" בלבד. על פי בירורים שנערכו על ידי חברים באיגוד עם שאר השחקנים בשוק ההון, חלק מהשחקנים בשוק תומכים בשינוי בשל המעבר לארבעה ימי עבודה בפועל עבורם (בימי ראשון אין מסחר, ובימי שישי יעבדו תורנים)", כותבים באיגוד.

שמואל האוזר
אייל טואג

נקודה נוספת היא שביטול המסחר יוביל למצב בו לא תהיה הבחנה בין קרן נאמנות שמשקיעה את רוב נכסיה בחו"ל, מה שמכונה קרן ניירות ערך זרים לבין קרן רגילה. הראשונה נסחרת בימים ב'-ה' ואילו השנייה נסחרת בימים א'-ה'. עם החלת ימי המסחר ב'-ו' שתי סוגי הקרנות ייסחרו בימים ב'-ו' ולא יהיה הבדל ביניהן.

"משמעות הדבר היא פוטנציאל להגדלה משמעותית של החשיפה של קרנות הנאמנות בארץ לנכסים הנסחרים בחו"ל, וזאת על חשבון החשיפה לנכסים הנסחרים בארץ. כיום, כ-85% מסך הנכסים המנוהלים בקרנות הנאמנות מוגבלים בהיבטים של חשיפה לנכסים בחו"ל, בהיותן של מרבית הקרנות בארץ קרנות מוגבלות בני"ע חוץ, דבר שמחייב אותן להציע ולפדות יחידות בימי א', מה שגורר אחריו צורך להחזיק בנכסים שיהיו נזילים בימי א'", מציינים באיגוד.

לבסוף שולפים באיגוד את נשק השבת: "החלת מסחר בבורסה בימי ו' עלולה להביא את מנהלי הקרנות לכדי חילול שבת", ומסבירים כי "ימי ו' יהפכו לימי מסחר וחישוב מחירים בקרנות הנאמנות, דבר שייאלץ את מנהלי הקרנות לבצע פעולות בניירות ערך לאחר כניסת השבת על מנת לעמוד בהוראות הדין ומדיניות ההשקעות החלות על הקרנות. הדבר אף ייאלץ אותם לחשב מחירים עבור יחידותיהן של הקרנות, על בסיס הפעולות שבוצעו כאמור, על מנת לבצע יצירות/פדיונות של יחידות גם בימי ו'. כך, עלולים מנהלי הקרנות להיגרר לכדי חילול שבת לצורך עמידה בהוראות הדין החלות עליהם".

"חשוב לזכור כי, ככלל, עבודה בשבת אסורה בישראל מכוח חוק שעות עבודה ומנוחה, התשי"א-1951, וממילא חל איסור על מנהלי הקרנות להעסיק עובדים בשבת על מנת לבצע את הפעולות בניירות ערך וחישוב המחירים הנדרשים על מנת לבצע יצירות ופדיונות בקרנות שבניהולם כמתואר לעיל".

עוד מציינים במכתב כי "למיטב ידיעת האיגוד, שינוי ימי המסחר לא אושר בדירקטוריון הבורסה, ויש לו מתנגדים רבים מקרב הדירקטורים. למעשה, תמוה שעובדי הבורסה עוסקים בקידום השינוי האמור ללא הסמכה מאת הדירקטוריון ובניגוד לעמדת הדירקטורים וחברי הבורסה".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם