לפני ההנפקה בלונדון: מיזם ההלוואות החברתיות בלנדר מתרחב לאיטליה וליטא

לדברי החברה, היא מעוניינת לפעול במדינות שבהן היצע האשראי הצרכני אינו מספיק לצרכי האוכלוסייה ומחירו גבוה, או במדינות בהן אפיקי החיסכון נושאים תשואה אפסית או שלילית

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
ד"ר גל אביב, בועז אביב, וברק גור
מימין: ד"ר גל אביב, בועז אביב, וברק גורצילום: סיון פרג'

מיזם ההלוואות החברתיות בלנדר מנסה להתרחב לחו"ל: החברה תפתח משרדים חדשים בוילנה, בירת ליטא ובמילאנו. בלנדר מעוניינת לפתוח בשנה הבאה משרדים גם באפריקה, אמריקה הלטינית ומדינות נוספות באירופה.

פלטפורמות ההלוואות החברתיות הלוואות עמית לעמית, או בקיצור - p2p - מנסה  אט אט להפוך לטרנד הלוהט של התעשייה הפיננסית. האווירה האנטי בנקאית אנטי בורסאית והקריצה לאנשים לשחק במשחק של "הטייקונים" – להפוך למעין " בנק" המעמיד לאנשים פרטיים את כספם ובאמצעות כך לייצר הכנסה פסיבית הוביל לכך שיותר ויותר גופים מעוניינים לנגוס נתח מהשוק המגלגל בישראל 150 מיליארד שקל.

לבלנדר שאיפות להנפיק את עצמה בבורסה בלונדון. החברה נבחרה להשתתף בתוכנית ELITE של הבורסה בלונדון, המטפחת חברות בטרם הנפקה. בנוסף החברה נבחרה על ידי משרד רואי החשבון KPMG וכן על ידי לשכת המסחר. החברה נתנה עד היום הלוואות בסך 45 מיליון שקל ל- 2,500 לווים ורשומים אצלה 10,000 מלווים פוטנציאלים.

ד"ר גל אביב, מנכ"ל בלנדר, הסביר כי "מאז ההשקה בישראל ב-2014, עסקנו  בהיערכות ובניית תשתיות, שמטרתן להכשיר את בלנדר לפעילות בשוק העולמי ולהעניק לה את היכולות להתמודד עם מורכבויות תפעוליות, תרבותיות, טכנולוגיות, רגולטוריות ומסוייות. ההתרחבות הבינלאומית הופכת את הגבולות הפיננסיים הגאוגרפיים לנחלת העבר, ובכך אנו מאפשרים  גלובליזציה של מעבר כסף בין מדינות ושווקים שונים בעולם. מלווים ממדינות מפותחות, ייהנו מהזדמנויות חסכון אמין, נזיל ונושא תשואה גבוהה. הלווים במדינות היעד ייהנו מאשראי צרכני אטרקטיבי, נוח, ידידותי וזמין".

דיוויד בלמברג, מייסד ושותף בקרן ההון סיכון בלמברג קפיטל מסן פרנסיסקו, אשר הובילה את הגיוס האחרון של החברה הוסיף כי: "בלנדר זיהתה שקיים פער אשראי שמקורו מצד אחד ממדינות שבהן היצע האשראי הצרכני אינו מספיק לצרכי האוכלוסייה ומחירו גבוה, לבין מדינות אחרות שבהן אפיקי החיסכון נושאים תשואה אפסית ואף שלילית. הפעילות הבינלאומית של בלנדר מגשרת על פער זה באמצעות  יצירת מקום מפגש בין לווים ממדינות עם מחסור באשראי צרכני, לבין מלווים ממדינות בהן התשואה על חסכונותיהם אינה מספקת. אנו תומכים ומאמינים בחזון, ביכולות הניהול ובפוטנציאל העסקי של צוות בלנדר".

לפי החברה, המשקיעים מקבלים הזדמנות לקבל על כספם הפנוי ריבית גבוהה משמעותית מהריבית שהיו מקבלים על הפיקדון הבנקאי. הלווים נהנים מריבית יותר נמוכה מהריבית אותו היה נותן להם הבנק על ההלוואה. חברת ה p2p גוזרת לעצמה עמלה מכל החזר חודשי.

בישראל לא קיים גוף בלתי תלוי שאמון על ריכוז נתוני אשראי ההיסטוריים של אזרחי המדינה, כך שלחברות הפועלות בתחום אין כל כלי אחיד אשר מדרג את האשראי של הלווים הפרטיים. לכן כל גוף נדרש לבנות לעצמו מודל להערכת סיכון משלו. מערכת אשר תוכל לסנן לווים מסוכנים ולדרג את סיכון חדלות הפירעון של כל לווה . יש שיטענו כי לווה שמסוגל לקבל הלוואה מהבנק בתנאים סבירים יפנה לבנק ולא לחברות ההלוואות החברתיות, לכן אם הבנק החליט לא להעניק הלוואה בריבית נמוכה, על המלווים בפלטפורמות השונות להיזהר במיוחד שהלווה לא מעוניין לשלם את הריבית אותה דורש הבנק.

כמו כן, בפועל המלווים לא מקבלים את כל הנתונים על המשקיעים. זהות הלווים נשמרת בסוד, ולמלווה אין כל דרך לאמת אם הלווה קיבל את הדירוג לו הוא ראוי. המשקיע תלוי לחלוטין במודל הסינון של החברה. הערכות הדירוג של הלווה במועד מתן ההלוואה לא יכולות להעיד האם בעתיד ייפגר במועד התשלום או יימלט מהארץ. בפועל למלווים אין כל דרך לדעת שדירוג האשראי שקיבל לווה מסויים הינו סביר והריבית הולמת את הסיכון.

בחברה מסבירים כי "מנגנון  דירוג האשראי של בלנדר, RatingTM, הינו מערכת BIG DATA  רב-שכבתית, הניזונה  לא רק ממידע פיננסי, אלא גם ממידע חברתי וסוציו-אקונומי אודות הלווה. הפלטפורמה של בלנדר מבוססת אינטרנט ואפליקציה סלולרית ואינה דורשת מפגש פיזי עם הלווה או המלווה בשום שלב.עבור המלווים בלנדר מייצרת פתרון לחסכון בטוח ונזיל על ידי שילוב של מספר טכנולוגיות ייחודיות פרי פיתוח החברה. ביניהם DirectMatchTM המייצר פורטפוליו הלוואות אישי לכל מלווה, העומד בכללי הרגולציה והמיסוי המקומיים.

"המלווים בבלנדר נהנים מריבית של  כ-5%-6% בשנה, מנזילות ויציבות. שכבת הגנה נוספת היא קרן בטחון שנועדה להגן על המלווים במקרה של חדלות פירעון הלווה. כיום אחוז חדלות הפירעון בבלנדר עומד על כ-1%, לפני הפעלתה של קרן הביטחון, ולאחר הפעלתה: 0%. בנוסף מציעה בלנדר את  ReBlendTM, השוק המשני המאפשר למלווים לסחור בתיק ההלוואות שלהם וליהנות מנזילות".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker