לקחתם הלוואה מקופת גמל? תוכלו לעבור למתחרים לפני הפירעון

לפי תקנות שפירסם משרד האוצר, ההלוואה לא תוכל לשמש חסם מעבר לקופת גמל או לקרן השתלמות מתחרות והעמיתים יוכלו לעבור ביניהן עם ההלוואה ■ בכיר בענף: "המשמעות של התקנות החדשות היא ייקור ההלוואות"

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסא ששון

הלוואה שניתנה על ידי קופת גמל וקרן השתלמות לא תוכל מעתה לשמש חסם מעבר לקופת גמל או לקרן השתלמות אחרת - כך עולה מתקנות שפירסם משרד האוצר בסוף השבוע שעבר. על פי התקנות, העמיתים יכולים לעבור לקופה או לקרן מתחרה גם לפני פירעון ההלוואה, ולהעביר אליהן את ההלוואה.

קופות הגמל וקרנות ההשתלמות מנהלות נכסים בהיקף של 390 מיליארד שקל. אחת מההטבות שמעניקים מנהלי קופות הגמל וקרנות ההשתלמות היא מתן הלוואות לעמיתי הקופה. הבטוחה להחזרת ההלוואה היא קופת העמית.

עד לסוף השבוע שעבר העמית לא יכול היה לעבור לגוף מתחרה לפני שפרע את ההלוואה. זאת, אף שכדי לקחת את ההלוואה העמית לא שיעבד את הסכום שצבר בקופה. על פי התקנות החדשות של משרד האוצר, העמית יוכל לעבור לקופה או לקרן מתחרה גם בלי לפרוע את ההלוואה. מכיוון שאי אפשר לשעבד כבטוחה את הסכום שצבר העמית בקופה - ניתן יהיה לעבור לקופת גמל או לקרן השתלמות אחרת עם ההלוואה.

"המשמעות של תקנות אלה היא ייקור ההלוואות", הסביר בכיר בתחום הגמל. "למעשה, כאשר מנהל הקופה מעניק לך הלוואה ויודע שיש סיכון כי ההלוואה תעבור לקופה אחרת - הוא ייקר את ריבית ההלוואה. זה עלול לחסל את כל ההלוואות שהענף העניק".

דורית סלינגר, הממונה על אגף שוק ההון, ביטוח וחיסכון במשרד האוצרצילום: עופר וקנין

בשיחה הצביע הבכיר בתחום קופות הגמל על בעיתיות נוספת בהלוואות הללו: "ההלוואות הן כלי מוצלח לשימור לקוחות, אבל מי שמשלם את מחיר ההלוואה הזולה הם העמיתים של קופת הגמל. אמנם כיום הריביות בכל אפיקי ההשקעה הסולידיים נמוכות, כך שאין הבדל מהותי אם אתה קונה אג"ח ממשלתיות בתשואה של 1% או נותן הלוואה בתשואה של 1.1%. אבל כאשר הריביות יעלו, כל קופה שתיתן הלוואה בריביות נמוכות למעשה תפגע בתשואה של עמיתי הקופה".

ריבית שנתית של 1.1%

האוצר החליט על המהלך הזה לאחר שנוכח לדעת כי מנכסי קופות הגמל וקרנות ההשתלמות מוענקים כ-7 מיליארד שקל הלוואות בריבית נמוכה של פריים מינוס חצי, כלומר בריבית שנתית של כ-1.1%.

כאשר עמית מודיע על רצונו לעבור לקופה אחרת או לפדות את הקופה הנזילה, המשמר מציע לו לקחת הלוואה בריבית אפסית. בדרך זו נפתרת בעיית תזרים המזומנים של העמית, ובנוסף הוא נותר לקוח בקופה. האוצר רואה במתן ההלוואה מהקופה לעמית שירות חשוב שיכול לשמש תחרות למתן אשראי על ידי הבנקים.

במשרד האוצר הסבירו את התקנות: "כיום, ברגע שיש לי הלוואה, הרגולציה לא מאפשרת לעמית לעבור קופה. התקנות החדשות באות ומגדירות כי העמית רשאי לעבור קופה עם ההלוואה. אני, כרגולטור, לא מגביל את תנועות העמיתים. ההלוואה תוכל לעבור עם העמית לקופה החדשה. העמית יצטרך לבחון את התנאים החדשים של ההלוואה ולהחליט אם כדאי לו לעבור או לא. על העמית לשקלל את כל הנתונים ביחד - בין היתר דמי ניהול ומחיר ההלוואה - ולהחליט מה עדיף בעיניו. אנחנו לא רוצים לקוחות שבויים כפי שהיה עד היום. חשוב לציין כי ההלוואה לא תישאר בלי בטוחה, מכיוון שהיא חלק מההשקעה של הקופה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker