אחרי 22 שנה, צדיק בינו כבר לא היו"ר של פז

צדיק בינו מכר בעסקה מחוץ לבורסה מניות פז ב8 מיליון שקל, ובעקבות כך התפזר גרעין השליטה בחברה בינו נותר בעל המניות הגדול בפז עם 22.5%, בשווי 1.4 מיליארד שקל

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צדיק בינו
מיכאל רוכוורגר

17 שנה לאחר שהשתלט על חברת האנרגיה והקמעונות פז, החל מאתמול צדיק בינו חדל להיות בעל שליטה בחברה לכאורה, לפי חוק הריכוזיות. זאת לאחר שמכר אתמול, באמצעות בינו אחזקות בעסקה מחוץ לבורסה, 14,093 מניות של פז, במחיר של 582.66 שקל למניה, ובתמורה כוללת של 8.2 מיליון שקל. מדובר אמנם בשיעור של פחות מ-0.5% מפז, אך בעקבות המכירה אחזקותיו של בינו בפז ירדו ל-22.5%. עם האחזקות של שותפיו האוסטרלים, משפחות ליברמן ואבלס (המחזיקות ב-7% מהמניות), הירידה היא אל מתחת ל-30%, מה שהביא לאובדן השליטה.

בעקבות כך, מאתמול התפזר גרעין השליטה בפז, ובינו התפטר מתפקיד יו"ר החברה. את התפקיד הזה הוא מילא במשך יותר מ-22 שנה (מאז 16 ביוני 1994). מדירקטוריון פז התפטרו גם שני ילדיו, גיל בינו והדר בינו שמואלי, וכן דליה לב, שהיתה דירקטורית בפז במשך שנים ארוכות.

בינו יוכל להמשיך ולהחזיק עד סוף 2019 ב-22.5% מפז (זאת לאחר שכבר מכר בשנים אחרונות 22.5% מפז תמורת כ-1.5 מיליארד שקל). עד אז הוא יהיה מחויב לרדת לאחזקה של פחות מ-5%. אם הוא לא ימכור את המניות העודפות האלה, 17.5%, הוא יוכל להחזיק אותן במשך ארבע שנים נוספות, כלומר בסך הכל במשך כשבע שנים.

צדיק בינו חייב לאבד שליטה באחד מנכסיו המהותיים

פז נהפכה לחברה ללא גרעין שליטה

בעקבות המכירה הפכה פז לחברה ללא גרעין שליטה, וכעת נותרו בדירקטוריון שלה שמונה דירקטורים: פרופ' אפרים צדקה (יו"ר ועדת ביקורת, כספים ותגמול), מאירה רוט, שאול צמח, יצחק עזר, רויטל אבירם, גבי רוטר, פרופ' מנחם ברנר ואריק שור.

בעקבות החוק לצמצום הריכוזיות במשק, שאחד מסעיפיו המרכזיים מתייחס להפרדה בין אחזקות פיננסיות לריאליות מהותיות, בינו מחויב למכור לפחות אחד משני הנכסים האיכותיים: פז הנסחרת במדד ת"א 25 (מעו"ף) לפי שווי שוק של 6.1 מיליארד שקל, או את הבנק הבינלאומי הנסחר במדד ת"א 25 לפי שווי שוק של 4.7 מיליארד שקל.

בינו יכול היה להישאר בגרעין השליטה בפז עד סוף 2019, אבל הוא החליט לצאת מגרעין שליטה עוד קודם לכן, ובינתיים להישאר עם אחזקה ששווי השוק שלה הוא 1.4 מיליארד שקל. לאחר הדיווח על יציאתו של בינו מגרעין השליטה בפז, והסרת העננה סביב תוכניותיו העתידיות, מניית פז עלתה אתמול ב-2.4%. החברה מייצרת למשקיעיה תשואת דיווידנד שנתית (יחס בין גובה דיבידנד לשווי שוק) של כ-5%.

מהלך המכירה הנוכחי של בינו מגיע כשלושה שבועות אחרי שפז דיווחה לבורסה כי קיבלה מראש הממשלה, בנימין נתניהו, ומשר האוצר, משה כחלון, היתר שליטה חלופי (במקום בינו ושותפיו האוסטרלים משפחות ליברמן ואבלס) בבית הזיקוק של פז באשדוד. מדובר בבית זיקוק הנחשב נכס אסטרטגי לאומי, שבו מחזיקה פז מאז 27 בספטמבר 2006.

מי שיוביל כעת את פז הוא מנכ"ל החברה בתשע השנים אחרונות, יונה פוגל, הנחשב מקורב לבינו. פוגל שמר על קשר עם בינו עוד מאמצע שנות ה-80 של המאה הקודמת, כשבינו היה מנכ"ל בנק לאומי, ופוגל היה אחראי, בין השאר, על דוברות הבנק. ב–2007 בינו הציע לפוגל להתמנות למנכ"ל פז, ופוגל, שהבין כי סיכוייו להחליף את גליה מאור כמנכ"ל אינם גבוהים, החליט להיענות להצעה ולעזוב את לאומי. זאת לאחר קריירה ארוכה ומוצלחת של 26 שנה בבנק. בתפקידו האחרון בלאומי הוא היה ראש החטיבה הבנקאית.

בינו פרע את חובותיו האישיים לבנקים

בינו, שפרע את כל חובותיו האישיים לבנקים, מחזיק בנכסים בשווי שוק של 2.5 מיליארד שקל, ובנדל"ן מניב בשווייץ בשווי של כמה מאות מיליוני שקלים. לבינו אין בעיית נזילות, ולכן לפחות בשלב זה הוא אינו מתכוון למכור את יתרת אחזקותיו בפז. מעתה ואילך, למרות אחזקה של 22.5% מפז, בינו יוכל להצביע באסיפות בעלי מניות של החברה רק בעבור 5%.

בינו החליט לבזר את השליטה בפז אחרי שניהל שיחות ומגעים עם גופים שונים למכירת השליטה בחברה; משימה שאינה פשוטה בכלל. שכן כדי לרכוש את ה-30% מפז, גם ללא תשלום פרמיית שליטה, על הקונים היה לארגן סכום לא מבוטל של 1.9 מיליארד שקל.

בימים אלה, שבהם הבנקים כמעט הפסיקו לממן עסקות של רכישת שליטה, ובשל היצע קונים מוגבל שיוכל גם לקבל היתר שליטה בנכס כמו בית זיקוק - מציאת מועמדים עתירי נזילות (כמו גופים סיניים או כאלה שעושים עסקים בתחום האנרגיה במדינות המפרץ) - אינה קלה במיוחד. לפיכך, בינו מכין את הקרקע למכירת המניות בבורסה.

בינו דיבר עם משקיעים פרטיים, כמו קבוצת מודי בן ש"ך (לשעבר מנכ"ל פז), על רכישת השליטה בפז. ואולם, בינו שהנפיק באמצעות פז אג"ח בשוק בכמה מיליארדי שקלים, מעדיף למכור את פז רק לקונה שהוא יוכל לסמוך עליו שלא יפגע במצבה הפיננסי והעסקי החזק של החברה.

פוגל ציין אתמול: "אנחנו נפרדים מיו"ר ובעלים שתרומתו האישית והמקצועית התוו את דרכה ופועלה של פז לאורך שנים רבות. כל חברה וכל מנכ"ל יכולים להתקנא בבעל שליטה כמו בינו צדיק, שתמיד ראה את טובת החברה לטווח ארוך. ה-DNA שבינו הטביע בחברה, ובראשו שמירה על הוגנות, איתנות פיננסית ומחויבות לניהול מוקפד לטווח ארוך, ימשיך להיות עמוד שדרה בניהול החברה. נמשיך לפעול להשגת צמיחה עסקית לאורך זמן, תוך ניהול סיכונים נכון ויצירת תשואה וערך למשקיעים, לעובדים וללקוחות. נפלה בחלקי זכות גדולה לעבוד לצדו של מנהיג עם אישיות יוצאת דופן, אדם יצירתי עם חוט שדרה מפלדה, ועם יכולת להרחיק לראות מעבר לאופק ומעבר ללחצים היומיומיים"

בינו מחזיק ב-38% מחברת פיבי החזקות, המחזיקה ב-48% מהבינלאומי. פורמלית בינו לא ביקש לפי שעה מהמפקחת על הבנקים, חדוה בר, אישור להתחיל למכור את מניות הבינלאומי בבורסה, אך יש לו אפשרות לעשות זאת. בדומה לפז, גם במקרה של הבינלאומי, מציאת קונה, שיהיה מוכן לרכוש שליטה בבנק ישראלי, הבינלאומי או בכל בנק אחר, נראית בימים אלה משימה מאתגרת במיוחד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker