הנהלת פריגו תחת לחץ והיא עשויה למכור את הזכויות לתמלוגים מטיסברי

התמלוגים ממכירות התרופה לטיפול בטרשת נפוצה סיפקו רווח תפעולי של 318 מיליון דולר ב-12 החודשים האחרונים, ששקולים לשליש מתחזית הרווח למניה ב-2016 ■ הבחינה נובעת גם מלחץ שמפעילה קרן אקטיביסטית, שרכשה באחרונה 4.6% ממניות פריגו

יורם גביזון
מנכ"ל פריגו, ג'ון הנדריקסון
מנכ"ל פריגו, ג'ון הנדריקסוןצילום: AMIR COHEN/רויטרס

מניית פריגו זינקה ביום שישי, לפני שנסוגה לקראת סוף המסחר, וזאת בעקבות התבטאות של סמנכ"לית הכספים, ג'ודי בראון, בכינוס תעשיות הפארמה של מריל לינץ'. בראון ציינה כי "הזכות לקבל תמלוגים ממכירות טיסברי, תרופה מקורית לטיפול בטרשת נפוצה, היא נכס פיננסי אטרקטיבי מאוד. אמרנו תמיד שבכפוף לנסיבות נשקול למכור אותו, בחלקו או בשלמותו".

פריגו רכשה את הזכות לקבל תמלוגים ממכירות טיסברי — שפותחה בידי החברות אלאן האירית וביוג'ן איידק האמריקאית — כשרכשה את אלאן בדצמבר 2013 תמורת 9.5 מיליארד דולר, והפכה בכך לחברה אירית; מהלך שסיפק לה הפחתה דרסטית בשיעור המס שהיא משלמת בשל מס החברות הנמוך באירלנד.

פריגו זכאית לקבל מביוג'ן איידק 18% ממכירות טיסברי עד רמת מכירות שנתית של 2 מיליארד דולר; ו–25% ממכירות טיסברי מ–2 מיליארד דולר ומעלה. פריגו קיבלה מביוג'ן איידק תמלוגים בסך 90 מיליון דולר ברבעון השני של 2016, וב–12 האחרונים ייצרה רווח תפעולי מתואם של 318 מיליון דולר — כלומר, 2.22 דולרים למניה, שהם 31%–32% מתחזית הרווח השנתית של פריגו ל–2016.

עוד לפני התבטאותה של בראון אמר ג'ון הנדריקסון, המנכ"ל החדש של פריגו, ביום שני שעבר, כי הזכות לתמלוגי טיסברי אינה חלק מליבת עסקיה של החברה, ושההחלטות על מכירת נכסים שאינם מוגדרים בליבת עסקי החברה יתקבלו בקרוב. זאת, לאחר שפריגו השלימה באוגוסט את מכירתה של חטיבת הוויטמינים ותוספי המזון שלה — שצברה הפסדים במרבית השנים האחרונות — לחברתInternational Vitamin Corp.

גורם נוסף שעשוי להביא למכירת הזכות לתמלוגי טיסברי היא הסבירות הגבוהה שתרופה זו תיתקל בתחרות בתוך עד שנתיים מהתרופה Ocrelizumab של חברת רוש. טיסברי מיועדת לטיפול בחולי טרשת נפוצה בשלב ההתקפי הנסוג, שאינם מגיבים לתרופות המובילות בקטגוריה זו — כמו קופקסון של טבע וטקפידרה, התרופה האורלית של ביוג'ן איידק.

אלא שלאפקטיביות המוגברת של טיסברי יש מחיר בדמות תופעות לוואי קשות, כמו מחלת מערכת העצבים הקטלנית והנדירה PML. התרופה שמפתחת רוש הציגה אפקטיביות טובה ופרופיל בטיחותי טוב משל טיסברי, כך שייתכן שהשקתה תגרום לירידה במכירות טיסברי, וכתוצאה מכך גם לירידה בתמלוגים שלה זוכה פריגו.

תחת הלחץ שלקרן סטארבורד

ההתבטאות של שני מנהליה הבכירים של פריגו בנוגע למכירת הזכות לתמלוגים מטיסברי נעשתה לא רק על רקע הבחינה מחדש של האסטרטגיה העסקית של החברה — שאותה יזם הנדריקסון כשהחליף בתפקיד המנכ"ל את ג'ו פאפא, שפרש מהתפקיד.

הנהלת פריגו נמצאת תחת לחץ של הקרן האקטיביסטית סטארבורד (StarBoard Value), שרכשה באחרונה 4.6% ממניות החברה בשווי של 600 מיליון דולר, וכתבה לדירקטוריון החברה מכתב חריף.

במכתב היא מאשימה את מועצת המנהלים ואת הנהלת החברה בהשמדת ערך, שהחלה בדחיית הצעת הרכש של חברת מיילן בנובמבר 2015; והמשיכה בתפקוד לקוי של חטיבת מוצרי הצריכה הממותגים והתרופות הממותגות ללא מרשם באירופה — שמאוגדת תחת החברה הבת אומגה, שנרכשה במארס 2015 תמורת 4.5 מיליארד דולר.

מיילן הציעה לרכוש את פריגו תמורת 2.3 מניות מיילן ו–75 דולר במזומן תמורת כל מניה של פריגו — הצעה שמשקפת מחיר של 171 דולר למניה במונחי מחיר מנייתה הנוכחי של מיילן. מחיר זה גבוה ב–83.5% ממחירה הנוכחי של פריגו, כך שדחיית ההצעה, בתום מסע שכנוע נמרץ של הנהלת פריגו בראשות פאפא ובראון, גרמה לבעלי מניותיה של פריגו הפסד של 11 מיליארד דולר.

קרן סטארבורד טענה כי למרות החלפתו של פאפא בהנדריקסון, הנהלתה של פריגו לא העלתה רעיונות חדשים כדי לייצר ערך לאחר הנזק שהסבה לבעלי המניות. סטארבורד דרשה מפריגו לשקול את מכירת הזכות לתמלוגים ממכירות טיסברי, וכן את עסקי תרופות המרשם הגנריות —בעיקר לתחום העור המורחב שבסיסו בפעילותה של פריגו בירוחם וברמת חובב.

פעילות זו סובלת משחיקת הרווחיות הגולמית והתפעולית (ירידה של 7.2 ו–6.3 נקודות אחוז ברבעון השני של 2016 בהשוואה לרווחיות הגולמית והתפעולית ברבעון המקביל) — בעקבות האצת תהליכי האישור של תרופות גנריות חדשות, שהביאו להשקת 24 גרסאות גנריות חדשות ומתחרות לתרופות שפריגו משווקת וגרמו לירידת מחירים ולשחיקת רווחיות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker