האם רמי לוי ושלום חיים רקמו תוכנית סודית להשתלטות על ויליפוד?

פרץ הירשנבוים וצבי ויליגר הגיעו היום לבית המשפט מוכנים להתמחרות על השליטה ב-BGI, כשהם הסכימו מראש לשלם כ-140-100 מיליון שקל לפחות ■ אלא שאז גורטובוי "שלף שפן מהכובע" והשופט גילה שחלק ממניות BGI בכלל עדיין באוסטריה

ערן אזרן
רמי לוי בביתו בירושלים
רמי לוי בביתו בירושליםצילום: אמיל סלמן

שלוש קבוצות הגיעו היום (ד') לאולמו של השופט חאלד כבוב להתמחרות על רכישת השליטה בפירמידת BGI, השולטת בעקיפין ביבואנית המזון ויליפוד. שתי הקבוצות המרכזיות, בראשן עומדים אנשי העסקים פרץ הירשנבוים וצבי ויליגר, הגישו מראש הצעות בכתב בגובה של 140-100 מיליון שקל; אלא שברגע האחרון, גרגורי גורטובוי - בעל השליטה הנוכחי - שלף שפן חדש מהכובע, ועצר - בפעם המי יודע כמה - את העברת השליטה.

"אולי אפתיע אתכם, אבל ברגעים אלה ממש עושה את דרכו לבית המשפט שליח עם צ'ק על מנת לפדות את החוב לאיש העסקים נפתלי שני – 9 מיליון דולר", אמר בא כוחו של גורטובוי לשופט כבוב – והדהים את הנוכחים. אלא שכבוב לא אהב את ההפתעה וענה: "יש לי תחשוה שמישהו גרר אותי לאט לאט, משך את הזמן, היה לכם זמן לשלם את החוב", כשהוא מתכוון לחוב הלא מסולק לשני – בעליה לשעבר של אמבלייז.

שלום חיים
שלום חייםצילום: אמיל סלמן

אבל לא כאן נגמרו ההפתעות שהכינו עורכי הדין לכבוב. עו"ד יעקב אמסטר, שייצג את שלום חיים – מבעלי יבואנית המזון טעמן, שהתמודדה אף היא על רכישת השליטה ב-BGI - קם והצהיר בפני הנוכחים כי טעמן היא זו שתממן לגורטובוי את פירעון החוב: "השיקול שלנו היה שבמקום להיכנס להתמחרות – אני מעדיף לשחרר את האיש (גורטובוי), ואז לנהל איתו משא ומתן מחוץ לבית המשפט. אני בחרתי לסכן את הכסף שלי בהלוואה".

גרגורי גורטובוי
גרגורי גורטובויצילום: עופר וקנין

אבל גם בנקודה זו – הרוח לא נחה על הנוכחים, ורחש החל בקהל. עו"ד אילן עמיר, בא כוחו של הירשנבוים, עמד והצהיר: "מי שעומד מאחורי הצ'ק הוא רמי לוי - ויש לי גם ראיות. יש פה היבטים של הרשות להגבלים עסקיים – והיא צריכה להיות מעורבת. מדובר בשני גופים הפועלים באותו תחום (רמי לוי, טעמן), מישהו פה צריך לחקור איך זה נעשה".

שלום חיים, בעליה של נעמן סירב אתמול להתייחס לשאלת TheMarker, האם מדובר במימון שמקורו אצל לוי, בעל השליטה ברשת המזון רמי לוי. לשאלה האם נפגש עם לוי אתמול במשך כמה שעות, ענה חיים: "אני נפגש עם לוי כל הזמן. יש לנו כל מיני פגישות". לוי עצמו סירב אתמול להתייחס לשאלה האם הוא קשור במישרין או בעקיפין להלוואה שהעביר חיים לגורטובוי.

הדיון באולמו של כבוב - שהגיע שעות ספורות לפני טיסתו לחו"ל - נסוב סביב השאלה האם נכון לאפשר לגורטובוי לפרוע את החוב לשני, תוך 48 שעות, או להתחיל בהתמחרות כפי שנקבע מראש.  במהלך הדיון בחר כבוב להיעתר לבקשת גורטובוי ולתת הזדמנות לפירעון החוב, אך במקביל החליט לערוך "התמחרות על תנאי", למקרה שהחוב לא ייפרע.

צבי ויליגר
צבי ויליגרצילום: קמחי מוטי

אלא שאז הגיע הפיאסקו הגדול: לאחר שהנוכחים ניסו במשך שעות למצוא מתווה מתאים לביצוע "התמחרות על תנאי" – התגלה לשופט פרט מהותי, ש"חסך" ממנו הנאמן עו"ד יוסף שם טוב: חלק ממניות BGI (כ-4%), המשועבדות למיינל, הבנק האוסטרי, טרם הועברו ונמצאות בכלל באוסטריה – ולכן לא בטוח שמי שירכוש את BGI יקבל לידיו את השליטה. הפרט החדש טרף את הקלפים – ועשרות עורכי דין, אנשי עסקים ומנהלים נשלחו הביתה כלעומת שבאו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker