סוף לפרשת חקירות המס של לאומי בארה"ב: גליה מאור ואיתן רף יחזירו בונוסים

השופט כבוב אישר את הסדר הפשרה ■ יו"ר הדירקטוריון לשעבר, איתן רף, המנכ"לית לשעבר, גליה מאור וראש החטיבה הבינלאומית לשעבר, צבי איצקוביץ' יחזירו חלק מהבונוסים שקיבלו, בסכום מצטבר של 5.1 מיליון שקל

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יו"ר בנק לאומי לשעבר איתן רף והמנכ"לית לשעבר גליה מאורצילום: עופר וקנין
מיכאל רוכוורגר

שופט בית המשפט הכלכלי, חאלד כבוב, המטפל בהליכים הנוגעים להסדרי הפשרה של התביעות הנגזרות שהוגשו נגד בנק לאומי בכל הקשור למעורבתו בחקירה בקשר לסיוע ללקוחות אמריקאיים בהעלמות מס, החליט היום השופט כבוב לאשר את הסדר הפשרה שהבנק גיבש.

הסדר הפשרה כולל תשלום ללאומי מחברות הביטוח שלו, בסך 92 מיליון דולר (כולל 26 מיליון דולר שתשלם החברה הבת של לאומי, שהיא בעלת רישיון מבטח), תמורת סיום התביעות נגד לאומי ועובדיו עקב הפרשה.

עוד נקבע בהסכם כי שלושה נושאי משרה בבנק המיוצגים על ידי רם כספי - יו"ר הדירקטוריון לשעבר, איתן רף; המנכ"לית לשעבר, גליה מאור; וראש החטיבה הבינלאומית לשעבר, צבי איצקוביץ' - יחזירו חלק מהבונוסים שקיבלו, בסכום מצטבר של 5.1 מיליון שקל. כמו כן, השופט כבוב חתך משמעותית את סכום שאמורים לקבל עורכי שהובילו את התביעה הנגזרת מלאומי.

בנק לאומי, המנוהל על ידי רקפת רוסק עמינח, הוא הבנק הישראלי היחיד שחתם על הסדר עם רשויות החוק בארה"ב - שעלה לו יותר מ-400 מיליון דולר. אך למרות ההסדר, עד היום נראה היה שפרשת הלקוחות האמריקאים עדיין אינה נמצאת מאחוריו. זאת, בניגוד לבנקים שווייציים, בריטיים וצרפתיים, שעבורם הפרשה הסתיימה לאחר שהגיעו להסדר מול הרשויות האמריקאיות - והמדינות שבהן הם פועלים לא פתחו בחקירות פליליות נגדם.

ההסדר שעליו חתם לאומי קובע כי הרגולטור הפיננסי של מדינת ניו יורק יבצע בשנים הראשונות לאחר ההסדר ביקורת על פעילות הבנק, במטרה לוודא כי הוא אכן עומד בנוהלי הרגולציה האמריקאית, וכי הפיק לקחים מהפרשה. אלא שנציגי הרגולטור האמריקאי ביקרו באחרונה בישראל ונפגשו עם עובדי לאומי - והעובדים חשו מאוימים במהלך הפגישות, שהתנהלו לדבריהם באופן שהזכיר יותר תחקיר.

בעקבות כך, החליטה יו"ר ועד עובדי הבנק, מירי רובינו, לאסור על עובדי לאומי לשתף פעולה עם הנציגים האמריקאים.בעוד שבנקי הפועלים ומזרחי טפחות עדיין נמצאים בחקירות של רשויות אמריקאיות.

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון: "חבל שביהמ"ש אישר את הסכם הפשרה שגיבש הבנק. לא ייתכן שבכירי לאומי, שעירבו את הבנק במישרין ובאופן מודע בהעלמות מס בארה"ב, ישיבו לבנק שברירי אחוזים בלבד מהנזק שגרמו לו. מדובר בזילות משווע של כספי הציבור. גליה מאור, שגרפה במהלך שנותיה בבנק לאומי שכר של מעל ל-100 מיליון שקל תיאלץ להשיב רק 2.6 מיליון שקל. יחד עם איתן רף וצבי איצקוביץ', יוחזרו לבנק 5 מיליון שקל, שהם פחות מ0.4% מהקנס שבנק לאומי ישלם לארה"ב עקב רשלנות מנהליו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker