תרו כבר נחקרת בגין העלאת מחירים - האם גם טבע תסתבך?

מחלקת ההגבלים העסקיים במשרד המשפטים האמריקאי זימנה בכירים בתרו לחקירה בשל מדיניות התמחור של תרופות גנריות למחלות עור ■ טבע עלולה להידרש להסביר את העלאת מחיר התרופה לפרקינסון אזילקט ב-210% בעשור האחרון

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
יורם גביזון

הביקורת הציבורית והרגולטורית בארה"ב על העלאת מחירי התרופות אינה נעצרת בחברת מיילן וזריקת האפיפן שלה. תרו (Taro), חברה בעלת פעילות ישראלית משמעותית, כבר זומנה על ידי משרד המשפטים האמריקאי להעביר חומרים — ואין לפסול על הסף את האפשרות שגם חברת טבע תידרש לתת כמה הסברים בנוגע לתמחור התרופות המקוריות שלה.

חברת תרו, שבשליטת חברת סאן פארמה ההודית, דיווחה כי החברה הבת Taro U.S וכן שני מנהלים בכירים בצוות המסחרי קיבלו צווי זימון ממחלקת ההגבלים העסקיים במשרד המשפטים האמריקאי — שבהם נדרשו מסמכים הקשורים למוצרים גנריים, מדיניות תמחור ותקשורת עם מתחרים בנוגע לשיווק תרופות גנריות.

ישראל מקוב, יו"ר סאן פארמה, שמחזיקה בתרוצילום: דודו בכר

תרו פעילה בעיקר בשוק תרופות העור הגנריות, שהתאפיין בהעלאות מחירים פרועות בשנים האחרונות, כתוצאה של שני גורמים. הראשון הוא שפיתוח של תרופות גנריות בתחום רפואת העור הוא ממושך ויקר, מכיוון שה–FDA (רשות המזון והתרופות האמריקאית) דורשת ממפתחי תרופות גנריות למחלות עור ניסויים קליניים מלאים, בעוד יצרני תרופות גנריות שניתנות אוראלית יכולים להסתפק בניסויים בעלי רף הצלחה נמוך יותר, שרק מוכיחים את השקילות הביולוגית של הגרסה הגנרית לתרופת המקור.

הגורם השני הוא מיעוט מתחרים בתחום רפואת העור, שנובע במידה רבה מהליך הפיתוח הממושך והיקר. החברות המובילות בענף הן תרו; פריגו פויג'רה שבבעלותה המלאה של סנדוז מקבוצת נוברטיס; גלנמארק ההודית; ואקטוויס ג'נריקס, שנרכשה באחרונה על ידי חברת טבע תמורת 35 מיליארד דולר במזומן ובמניות.

עליית מחירים של מאות אחוזים

מחירן של תרופות עור גנריות במשחות ובקרמים עלו במאות אחוזים בשנים האחרונות, ונוצרה מראית עין של הגבל עסקי — שכן העלאת מחירים על ידי ספק מסוים לא תמיד נתקלה בפניה ללקוח שלו על ידי ספק אחר, אלא לעתים בהעלאת מחירים דומה מצד המתחרה.

מדיניות התמחור הייחודית בתחום המורחב של תרופות העור עשויה להסביר חלק מהרווחיות הגולמית הגבוהה של חברת תרו, שנסחרת בנאסד"ק בשווי של 5.1 מיליארד דולר. החברה נשלטת על ידי סאן פארמה — שנסחרת בשווי של 27 מיליארד דולר, תחת ניהול היו"ר ישראל מקוב. תרו הרוויחה 110 מיליון דולר במחזור של 234 מיליון דולר ברבעון השני, והציגה רווח גולמי של 183 מיליון דולר ברבעון החולף (78.1% מהמחזור); שיעור רווחיות שגבוה דרמטית משיעור הרווחיות של טבע במוצרים הגנריים (46.7% מהמחזור ברבעון השני). להשוואה, שיעור הרווחיות הגולמית של פריגו ברבעון החולף היה 57.6% מהמחזור.

חקירת תרו בנושא תקשורת עם המתחרים עלולה לגרור גם את חברת טבע לקלחת הרגולטורית, לאחר שרכשה את הבעלות באקטוויס ג'נריקס תמורת 35 מיליארד דולר בתחילת אוגוסט. טבע כבר הסתבכה בחקירות ובמשפטים יקרים בנושאי הגבלים עסקיים כשרכשה בנובמבר 2011 את חברת ספלון. ספלון נתבעה על ידי ארגוני צרכנים בטענה ששילמה למתחריה הגנריים, כולל טבע, כדי שאלה יידחו את השקת הגרסאות הגנריות לתרופה המובילה שלה — Provigil, שמטפלת בהפרעת השינה נרקולפסיה. טבע נדרשה לשלם מיליארד דולר כדי ליישב תביעות אלה.

טבע עצמה עשויה להידרש לתת הסברים בנושא תמחור תרופה מקורית, בדומה לחברת מיילן, שסופגת ביקורת ציבורית קשה על העלאת מחיר הזריקה אפיפן לטיפול חירום בתגובה אלרגית.

ארז ויגודמן, מנכ"ל טבעצילום: אייל טואג

העיתונאי ג'ונתן בר כתב שלשום בתוכנית Money Watch של רשת CBS על העלאות המחירים שביצעה טבע בתרופה המקורית Azilect לטיפול בתסמיני מחלת פרקינסון. בר ציין שמחירה הועלה מ–205 דולר לאריזה של 30 טבליות ביוני 2006, כשהתרופה הושקה בראשונה בארה"ב, ל–635 דולר ביולי 2016. מדובר בעלייה של 210%, כולל העלאה של 9.9% במחיר התרופה במהלך יולי 2016.

רוב חברות הביטוח הרפואי, כולל תוכנית הביטוח הפדרלית Medicare — שמספקת ביטוח רפואי לבני 65 ומעלה ששילמו עבור הביטוח כחלק מניכוי המס משכרם — מספקים החזר עבור אזילקט. אנה קלגרי, חולה בפרקינסון, סיפרה שנמנעה מלממש את המרשם שלה, משום שהיתה נדרשת לשלם 690 דולר לחודש — שכן פוליסת הביטוח הרפואי שלה קובעת שעליה לספוג החזר עצמי גבוה, וגם אז חברת הביטוח הרפואי מחזירה רק 50% מעלות התרופה.

בר ציטט גם חולת פרקינסון שסיפרה שחברת הביטוח שלה סירבה לשלם עבור אזילקט, ודרשה שתטופל במקום בתרופה הגנרית Levodopa, שגורמת לתופעות לוואי שמחמירות והולכות עם התארכות השימוש בה. היא סיפרה שהעלות של אזליקט ללא ביטוח מתקרבת ל–900 דולר לחודש, וציינה בנוסף שהיא זכאית להנחה, בשל היותה אם חד־הורית עם ארבעה ילדים, אלא שבשנה הבאה היא עלולה לאבד את זכותה להנחה.

מכירות אקזילט: 220 מיליון דולר במחצית

המכירות של אזילקט הסתכמו ב–221 מיליון דולר במחצית הראשונה של 2016 — גידול של 4.2% בהשוואה לתקופה המקבילה ב-2015. נראה שהעלאת המחיר של יולי 2016 נועדה, בין השאר, לסחוט את מרבית הרווח מהתרופה לפני שתיתקל בתחרות גנרית בארה"ב, לאחר שכבר החלה באירופה.

מטבע נמסר בתגובה: "טבע פועלת במודל עסקי המשלב השקעה בפיתוח טיפולים פורצי דרך, הנותנים מענה לצרכים שאין להם מענה בתחום תרופות המקור, עם פעילות מקיפה המאפשרת למאות מיליוני מטופלים גישה לתרופות במחיר בר השגה באמצעות סל התרופות הגנריות הגדול בתעשייה. אנו פועלים באופן אחראי בכל הקשור לקביעת מחירי התרופות. אזילקט היא תרופת מקור לטיפול במחלת פרקינסון, והיא משווקת בשוק תחרותי רווי מתחרים ומוצרים מקבילים המאפשרים לרופאים ומטופלים בחירה בין מספר רחב של חלופות — והיא מתומחרות באופן תחרותי. טבע מציעה פתרונות כלכליים למטופלים לא מבוטחים או בעלי הכנסה נמוכה לאורך כל תקופת הטיפולים עם אזילקט".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker