אליהו ממשיך להיות תקוע עם מניות בנק אגוד

לקראת סיום הארכה הראשונה שהעניק בנק ישראל לאליהו למכירת מניות הבנק, שוקלת חדוה בר להעניק הענקת ארכה נוספת ■ מצבו של אגוד מקשה על אליהו למכור את מניות הבנק בשווי של 280 מיליון שקל

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה אליהוצילום: אייל טואג
מיכאל רוכוורגר

ב–29 באוקטובר תסתיים הארכה הראשונה שניתנה לשלמה אליהו — בידי המפקחת על הבנקים, חדוה בר — למכור את מניותיו בבנק אגוד (29%) בבורסה או לצד שלישי. אליהו לא צפוי להשלים את המכירה עד אוקטובר (חודש של חגים), ובקרוב תצטרך בר להחליט אם חלו שינויים בנסיבות שבגינן אושרה הארכה — כדי לתת ארכה נוספת של שנה.

באוקטובר 2012 השלים אליהו את העסקה שבה רכש מג'נרלי האיטלקית את השליטה במגדל ביטוח (69%) תמורת 3.55 מיליארד שקל. בעת השלמת העסקה החזיק אליהו במקביל ב–9.8% מבנק לאומי וב–29% מאגוד. הוא נמנה אז עם גרעין השליטה בבנק.

בהתאם להסכמות שהגיע אליהן אליהו, בסמוך להשלמת העסקה עם המפקח על הבנקים אז, דודו זקן, הוא נדרש לחסל את אחזקותיו בבנקים בתוך ארבע שנים — שכן חוק הבנקאות אוסר על שליטה במקביל בבנק ובחברת ביטוח. את אחזקותיו בלאומי אליהו מימש ללא בעיה תמורת 1.7 מיליארד שקל. למניות באגוד אליהו לא מצא קונה, והוא גם לא הפיץ את המניות בשוק, כפי שעשו בשנים האחרונות בעלי השליטה לשעבר בבנק דיסקונט, קבוצת ברונפמן־שראן. בעקבות כך, לפני שנה הן הועברו לנאמן, השופט בדימוס בועז אוקון, שמטפל עם פרופ' אמיר ברנע בהליך המכירה במניות.

אגוד נסחר לפי שווי שוק של 950 מיליון שקל, המגלם לבנק מכפיל הון (יחס בין שווי שוק להון עצמי) של 0.38 בלבד. זהו המכפיל הנמוך ביותר במערכת הבנקאות, וגוזר שווי שוק של 280 מיליון שקל לאחזקות של אליהו. אליהו, שקיווה כי שוויו של אגוד בשוק יעלה או שניתן יהיה למצוא קונים שירכשו את השליטה בבנק וגם את אחזקותיו של שותפיו, מוצא עצמו בינתיים תקוע עם האחזקה.

ההשקעה של אליהו במגדל אינה מסתמנת כהצלחה גדולה, שכן מאז הרכישה שווייה של מגדל צנח בעשרות אחוזים. החברה נסחרת לפי שווי שוק של כ–2.5 מיליארד שקל — המשקף לאליהו הפסד על הנייר (משוקלל דיווידנדים של כ–700 מיליון שקל שמשך) של כ–1.1 מיליארד שקל (לא כולל פרמיית שליטה). עם זאת, בעקבות המימושים של מניות לאומי ודיווידנדים שמשך ממגדל, אליהו פרע את החוב שנטל לצורך רכישת חברת הביטוח מלאומי (כ–2 מיליארד שקל) ומדיסקונט (כ–350 מיליון שקל).

המפקחת על הבנקים מגלה לפי שעה אורך רוח עם אליהו בעניין אגוד. לעומתה, הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון במשרד האוצר, דורית סלינגר, אינה מגלה סבלנות רבה כלפי אדוארדו אלשטיין, בעל שליטה באי.די.בי פיתוח. אחרי שנתה לאי.די.בי לא מעט הזדמנויות למצוא קונה לכלל ביטוח (55%), מתעקשת כעת סלינגר כי הנאמן מטעם האוצר, משה טרי, ימכור בהדרגה את מניות כלל ביטוח בשוק, גם יהיה מדובר במכירה במחירים הנמוכים משווייה הכלכלי של כלל ביטוח.

עם זאת, לא מדובר במקרים זהים. אמנם בשני המקרים לאלשטיין ולאליהו אין כיום השפעה על הנעשה באגוד ובכלל ביטוח, אך במקרה של אגוד יש בבנק גרעין שליטה, בעוד בכלל, המנהלת נכסים של יותר מ–100 מיליארד שקל, למעשה אין גרעין שליטה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker