מידרוג הורידה את דירוג חברת מגדל בדרגה אחת - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מידרוג הורידה את דירוג חברת מגדל בדרגה אחת

דירוג האיתנות הפיננסית של מגדל ביטוח ירד מ-Aaa ל-Aa1 באופק יציב ■ מידרוג: ״הורדת הדירוג מבטאת את השינוי בתפיסת הסיכון של מידרוג ביחס למוקדי הסיכון בענף הביטוח"

חברת הדרוג מידרוג הורידה היום (ב') את דירוג האיתנות הפיננסית של מגדל ביטוח מ-Aaa ל-Aa1 באופק יציב. ״הורדת הדירוג מבטאת את השינוי בתפיסת הסיכון של מידרוג ביחס למוקדי הסיכון בענף הביטוח, כפי שבאה לידי ביטוי בעדכון המתודולוגי לדירוג חברות ביטוח חיים, בריאות וכללי״, ציינו במידרוג. 

במידרוג הוסיפו כי ״פרופיל הסיכון של מגדל אינו הולם לרמת הדירוג הקודמת, לאור ריכוזיות מקורות ההכנסה מענף ביטוחי החיים, אשר נתפס להערכתנו כענף תנודתי יחסית, הנתון להשפעות אקסוגניות משמעותיות. אלה כוללות בשנים האחרונות, בין היתר, ירידה ניכרת בעקום הריבית חסרת הסיכון, תנודתיות בתשואות שוק ההון, אינפלציה וצמיחה נמוכות, והן בעלות השפעה שלילית על החברה ועל ענף ביטוח בכלל״.

עופר אליהו, מנכ"ל מגדל
ניר קידר

מידרוג ממשיכה ומתארת את ההסבר להורדת הדרוג: ״פיזור מקורות ההכנסה של החברה מוגבל וריכוזי, כאשר כ-73% מסך הפרמיות בשייר ודמי הניהול ב-12 החודשים האחרונים, שהסתיימו ב-30 ביוני 2016, נבעו מתחום ביטוח חיים. ריכוזיות זו מהווה להערכתנו גורם סיכון לחברה, לאור העובדה כי חלק מהותי מתוך העתודות של ביטוח חיים, חיסכון ארוך טווח ובריאות לזמן ארוך, מהווה עתודות ב'סיכון גבוה' כהגדרתנו, החשופות להבטחת תשואה, תוחלת חיים ודמי ניהול משתנים".

לדברי מידרוג סיכונים אלו התעצמו בתקופה האחרונה "לאור הסביבה העסקית המאתגרת ובפרט סביבת הריבית הנמוכה, התנודתיות בשווקים ותמורות רגולטוריות תכופות, וצפויים להוסיף ולהכביד על רווחיות החברה בטווח הקרוב. נציין, כי מח"מ ההתחייבויות הארוך של החברה מהווה גורם מפצה וממתן את ההשפעה על ההון הכלכלי בתקופות משבר קצרות מועד, בהן תיתכן פגיעה בשווי הנכסים הנזילים. בנוסף, נציין כי לחברה נזילות בולטת לטובה, כאשר סיכון הנזילות שולי יחסית נוכח מח"מ התחייבות ארוך, המאפשר לחברה גמישות ניהולית לאורך המחזור ובפרט בתקופות קיצון, מייצר פער בין השווי הכלכלי של הנכסים לבין שווי השוק שלהם ומהווה נקודת חוזקה בדירוג״.

עוד עולה מהדו"ח כי פרופיל הסיכון של נכסי ההשקעה בחברה העומדים כנגד תיק הנוסטרו גבוה יחסית, עם יחס "נכסים בסיכון" מותאמים להון המוכר של כ-58% ל-30 ביוני 2016, כאשר כ-14% מתוך תיק הנוסטרו של החברה (ביטוח כללי והון) הם מניות, תעודות סל וקרנות נאמנות, המהווים נתח משמעותי ביחס לקבוצת ההשוואה. "להערכתנו", נאמר בדו"ח, "החברה עשויה להתאים את מבנה התיק לפרופיל סולידי יותר ולהקטין את הסיכונים הגלומים בו לאורך זמן גם כחלק מההתאמה לדרישות סולבנסי 2".

במידרוג מציינים עוד כי ״כרית ההון של החברה, המהווה את הכרית המרכזית לספיגת הפסדים לא צפויים, נמוכה ביחס לדירוג הקודם (בתרחיש החמור ביותר), כפי שמשתקף במודל ההון מותאם סיכון של מידרוג, אולם הולמת את הדירוג הנוכחי עם יחס הלימות הון של 112% בתרחיש השני בחומרתו (מתוך חמישה), ומשקף את סיכון תמהיל הפעילות ביחס לכרית ההונית הכלכלית הזמינה לחברה, לצורך ספיגת זעזועים אקסוגניים בלתי צפויים״.

לפי מידרוג ״מדדי הרווחיות של החברה סבירים לאורך המחזור אך נמוכים יחסית לדירוג, בייחוד לעומת תקופות קודמות בהן הציגה החברה שיעורי רווחיות גבוהים. בטווח הקצר-בינוני אנו צופים כי הסביבה העסקית תמשיך להעיב על תוצאות החברה, גם לאור ההנחה שלנו שלא יחול שיפור משמעותי ברווחיות החיתומית, ולאור הערכתנו לגידול בבסיס ההוצאות כצורך בהתמודדות מול אתגרי סולבנסי. במקביל, אנו צופים המשך ירידת דמי הניהול בביטוחי המנהלים, הפנסיה והגמל, זאת בכלל הענף, כתוצאה מתמורות רגולטוריות כגון 'קרן ברירת מחדל', איחוד חשבונות מוקפאים, רפורמת ניוד פנסיונרים ועוד, אשר להערכתנו לא יפוצו במלואם מצד הגידול בהיקף הנכסים המנוהלים״. 

עם זאת ציינו במידרוג כי ״לחברה עודפי הון משמעותיים על פי דרישות ההון הנוכחיות. אלה נובעים בעיקר מגידול בהון משני ושלישוני מורכב שהונפק בשנים האחרונות, כחלק מההיערכות ליישום משטר ההון החדש, ולשמש ככרית הונית במידת הצורך״.

ממגדל נמסר כי "הודות לשדרת השליטה והניהול האיכותית של החברה, שאליה הצטרפו מתחילת השנה מנהלים מצטיינים נוספים, בעלי ניסיון רב בענף הביטוח והפיננסים, מובילה מגדל אסטרטגיה של צמיחה וחתירה למצוינות בכל תחומי פעילותה. זאת, תוך הטמעת תהליכים דיגיטליים מתקדמים ומחויבות בלתי מתפשרת, יחד עם כ-2,700 סוכנויות וסוכני ביטוח העובדים עמה, במטרה להמשיך ולהעניק ביטחון כלכלי ללמעלה מ-2 מיליון לקוחותיה". תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#