אלון גלזר: יש יותר מדי גורמים שמונעים מחברות הביטוח לחזור להרוויח בקרוב

ענפי הגמל והפנסיה סובלים מעודף רגולציה וירידה בדמי הניהול, ועיקר הצרות של ענף ביטוח החיים נובעות מהריבית הנמוכה ■ סמנכ"ל המחקר של לידר שוקי הון: "החברות צפויות לירידה משמעותית ברווחיות מהשקעות"

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אסא ששון

"ענף החיסכון ארוך הטווח סובל משלוש הבעיות הגדולות המאפיינות את התחום: בעיות אקטואריות, רגולציה הפוגעת בדמי הניהול וגידול בתחרות. כל הגורמים האלה צפויים להמשיך להשפיע על הענף ברבעונים הקרובים" — כך מסכם סמנכ"ל המחקר של לידר שוקי הון, אלון גלזר, את הסקירה הרבעונית שלו על תחום הביטוח.

תחום החיסכון ארוך הטווח מהווה את עיקר ההכנסות בחברות הביטוח, וככזה, הוא המשפיע העיקרי על הרווחיות שלהן. כל שינוי לטובה או לרעה בתחום משפיע באופן מיידי על רווחיות החברות.

מגדל הפחיתה 811 מיליון שקל מהדו"חות

"מבחינת הפעילות השוטפת, קשה לדבר על פגיעה משמעותית בפעילות, בעיקר כאשר מצב המשק טוב ושיעור האבטלה נמוך מאוד. יתרה מכך, בעוד שהענפים האחרים (גמל ופנסיה) סובלים מרגולציה, מירידה בדמי הניהול או מגידול בתחרות — הרי שעיקר הצרות של ענף ביטוח החיים מגיעות מהריבית הנמוכה", מסביר גלזר.

לדבריו, "ההפחתות העצומות שבוצעו בשנתיים האחרונות הן תוצאה של הריבית הנמוכה והצורך להוון את ההתחייבויות למבוטחים ברמות נמוכות מאוד. החדשות הטובות הן, שעליית תשואות תבוא ביחד עם החזרה של חלק גדול מההפרשות שבוצעו. החדשות הפחות טובות הן, שלא נראית באופק עליית ריבית משמעותית, ונראה שהחברות ייאלצו להתמודד עם רמת הריבית או התשואות הנמוכה, שתביא ככל הנראה לירידה משמעותית ברווחיות מהשקעות".

חברות הביטוח נאלצו להפחית 1.7 מיליארד שקל מהדו"חות מתחילת השנה בגלל ירידת הרווחיות בביטוח חיים. את ההפחתה הגדולה ביותר ביצעה חברת הביטוח מגדל (811 מיליון שקל), ואת ההפחתה הקטנה ביותר ביצעה חברת הפניקס (85 מיליון שקל). אם לא די בהפחתות, הרי שהמכירה של מוצרי ביטוח חיים חדשים ירדה באופן משמעותי עם ההחלטה של הפיקוח על שוק ההון להפסיק הנפקה של פוליסות מבטיחות תשואה.

הרווחיות בענף הפנסיה תמשיך להישחק

"תחום הפנסיה הוא תחום עם צמיחה חזקה מאוד בהיקף הנכסים המנוהלים, אך מבחינת רווחיות התחום די מאכזב, משום שהוא כמעט לא צומח בשנים האחרונות. הסיבה העיקרית לכך היא התחרות החזקה יחסית בתחום, וההנחות שהחברות נאלצות לתת ללקוחותיהן. מגמה זו נמשכה גם במחצית הראשונה של 2016. עם זאת, יש לציין לחיוב את הקבוצה הגדולה בענף מנורה, שהצליחה להציג שיפור בתוצאות", מסביר גלזר.

"ביתר החברות, לעומת זאת, ראינו ירידה ברווחיות, המוסברת בגידול בתחרות ובגידול בהוצאות (הן לסוכנים והן מהוצאות הפעילות עצמה). יהיה מעניין לעקוב אחר התפתחות הרווחיות בענף ברבעונים הקרובים. אנו חוששים כי הקפיצה החריגה בתוצאות מנורה אינה מעידה על המגמה בענף".

גלזר הוסיף כי "לצד המשך הגידול הדו־ספרתי בנכסים, נראה שהרווחיות בתחום הפנסיה תמשיך להישחק, בין היתר בשל השקת קרן הפנסיה ברירת מחדל, שתביא גם להעברת כספים לקרנות החדשות, ובעיקר תביא להמשך תהליך השחיקה במחירים. יתרה מכך, אנו מניחים כי במקביל, נמשיך לראות ניסיונות של משרד האוצר ושל פוליטיקאים להביא לירידה נוספת בדמי הניהול. תמחור קרנות פנסיה נעשה בעבר במכפיל גבוה מאוד, בשל פוטנציאל הצמיחה, אולם הצמיחה האטית ברווחיות (לצד צמיחה בהיקף הנכסים) מביאה להערכתנו לירידה בשווי קרנות הפנסיה".

קופות הגמל חוזרות למשחק

לאחר שנים שבהן דובר על החזרת הגמל לחיים, נראה כי השנה ענף הגמל צפוי להיהפך לרלוונטי, ואולי אף לאחד ממוצרי החיסכון ארוך הטווח האטרקטיביים ביותר. "הסיבה לכך הוא תיקון 190, שהפך את מוצר הגמל לאפיק חסכון אטרקטיבי עבור חוסכים מבוגרים מעל גיל 60", מסביר גלזר. "התיקון יאפשר למי שיחסוך לקצבה ליהנות מפטור ממס, ומי שיבקש לפדות הכספים לפני גיל קבלת קצבת זקנה — ייהנה מדחיית מס עד יום המשיכה.

"אנו מניחים שתיקון זה עשוי להביא להפקדות בהיקפים גבוהים מאוד ולצמיחה של ממש בהיקף הנכסים. עם זאת, בינתיים החברות ממשיכות לסבול מהירידה בדמי הניהול, מהסטת כספים למתחרים הפרטיים וכן מהפחתות חד־פעמיות (כלל והראל), כאשר המגמה ברורה והרווחיות בתחום הגמל הולכת ויורדת. לא נותר לחברות אלא לקוות שהחקיקה החדשה תביא למהפכה בענף".

לטענתו, את הפגיעה המשמעותית ביותר בתוצאות בתחום זה ספגה חברת כלל ביטוח, ואחריה החברות הראל והפניקס (מעבר לפגיעה דרך אקסלנס). "אם נראה גידול משמעותי בפעילות הגמל — זה עלול לבוא על חשבון החיסכון לטווח בינוני (קרנות נאמנות ותיקי השקעות), וסביר להניח שבדומה למגזרים אחרים, התחרות והאווירה הציבורית יביאו לדמי ניהול נמוכים מאוד."

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker