קרן סטראבורד רכשה 4.6% מפריגו - המניה מזנקת

(עדכון, 19:40) הקרן האקטיביסטית רכשה מניות החברה ב-584 מיליון דולר, ופנתה לדירקטוריון במטרה לבדוק האפשרות למכור את עסקי הגנריקה ■ בעבר, דחתה החברה הצעת רכש של מיילן, מה שהוביל להשמדת רכש עצומה

יורם גביזון
משאית של חברת פריגוצילום: בלומברג

מניית פריגו עולה ב-6% במסחר בנאסד"ק לאחר שנחשפה אחזקתה של הקרן האקטיביסטית סטארבורד במניותיה של החברה וכוונתה להפעיל לחץ על הנהלת פריגו לשנות את מדיניותה. גם דבריו של ג'ון הנדריקסון מנכ"ל פריגו בכנס של ג'יי פי מורגן שנערך היום תרמו להערכה של השוק שהלחץ יאיץ את תהליך ההתאוששות של פריגו מהמשבר הניהולי המתמשך.

הקרן האקטיביסטית Starboard Value חשפה בסוף השבוע שהיא מחזיקה ב-4.6% ממניותיה של חברת פריגו בשווי של 584 מיליון דולר. הקרן, אשר רוכשת נתחים בחברות ומנסה להעלות את מחיר המניה באמצעות הפעלת לחץ על הנהלתן, מבקשת להיפגש עם הנהלת פריגו כדי להשמיע בפניה רעיונות בנוגע לאתגרים ולהזדמנויות העומדות בפני החברה, במטרה להתחיל במאמץ משותף לייצר ערך לבעלי המניות.

סטארבורד פנתה במכתב לדירקטוריון ובו היא מאיצה בהנהלה לבדוק את האפשרות למכור את עסקי הגנריקה ואת זכותה לקבל תמלוגים בשיעור של 18% מהמכירות של התרופה טיסברי לטיפול בטרשת נפוצה. צעדים אלו נועדו למקד את פריגו בעסקי הליבה שלה: ייצור ושיווק תרופות ומוצרים ללא מרשם רופא במותג פרטי של רשתות הפארם הגדולות בארה"ב וכן תרופות ממותגות ומוצרים ממותגים ללא מרשם באירופה

במכתב, הקרן מבקרת את הנהלת פריגו על משגים תפעוליים ופיננסיים מאז נובמבר 2015, כאשר הדירקטוריון בראשות היו"ר והמנכ"ל דאז ג'ו פאפא שכנע את בעלי המניות לדחות הצעת רכש מחברת מיילן במחיר שגבוה משמעותית ממחירה הנוכחי של מניית החברה. מיילן הציעה לרכוש את פריגו תמורת 2.3 מניות מיילן ו-75 במזומן, כלומר לפי שווי חברה של 23.9 מיליארד דולר. פריגו נסחרת כיום לפי שווי חברה של 12.7 מיליארד דולר, כך שהסירוב גרר להפסד של 11.2 מיליארד דולר לבעלי המניות.

עוד ציינה הקרן במכתבה כי קיוותה לשמוע רעיונות חדשים מהמנכ"ל ג'ון הנדריקסון, שהחליף לאחרונה את ג'ו פאפא לאחר שהלה עזב באפריל 2016 לטובת ניהולה של חברת וליאנט הכושלת. לדברי הקרן, עד כה לא הוכרזו כל תכניות חדשות לשינוי אסטרטגי ולמצוינות תפעולית, ואותו דירקטוריון שאימץ את מדיניות הסירוב להצעת הרכש של מיילן אחראי על השמדת הערך העצומה שאירעה בעקבות הסירוב.

"הנהלת פריגו ודירקטוריון החברה פיזרו הבטחות אגרסיביות לשיפורים דרסטיים בביצועים הפיננסיים ובמניית החברה במהלך הניסיון לשכנע את בעלי מניותיה של החברה לדחות את הצעתה של מייל", כתב ג'ף סמית מנכ"ל סטארבורד במכתבו. "לרוע המזל התוצאות רק הורעו מאז והבטחותיה של החברה לא התממשו", הוסיף סמית' והתייחס לירידה ברווחי החברה, להחמצת תחזיות האנליסטים ולעובדה שהחברה הנמיכה 3 פעמים במהלך 2016 את תחזיות המכירות והרווח שלה ל-2016.

הצעותיה של סטארבורד נופלות לפחות במקרה אחד על אוזן לא לגמרי ערלה. ג'ון הנדריקסון המנכ"ל שהחליף את פאפא אמר יותר מפעם שהזכות לקבל מחברת ביוג'ן איידק תמלוגים בשיעור של 18% על מכירות התרופה טיסברי עד 2 מיליארד דולר ו-25% מהמכירות מ-2 מיליארד דולר ואילך - אינה חלק מנכסי הליבה של החברה.

פריגו רכשה את הזכות לתמלוגים מטיסברי בדצמבר 2013 כאשר רכשה את חברת אלאן האירית תמורת 9.5 מיליארד דולר והפכה באותה הזדמנות לחברה אירית כך ששיעור המס שהיא משלמת ירד דרסטית.

התמלוגים שפריגו מקבלת מביוג'ן איידק מגיעים ל-360 מיליון דולר ברבעון ותורמים 2.5 דולר לרווח השנתי למניה. נראה עם זאת שהסבירות למכירתה של הפעילות הגנרית של פריגו פחות גבוהה.

פריגו נפגעה ברבעונים האחרונים מתחרות גוברת עקב האצת תהליך האישור של מוצרים גנריים על ידי FDA וחוסר יכולתה להעלות מחירים כפי שהיה בעבר הקרוב בשוק של תרופות למחלות עור שהיא הנישה שבו פועלת פריגו .

עם זאת פריגו מחזיקה ביכולות לפתח תרופות גנריות מורכבות בעלות שיעורי רווחיות גבוהים ומשך חיים ממוצע גבוה ומספקת גם אינטרגציה אנכית לפעילות הליבה של החברה בתחום התרופות ללא מרשם רופא במותג פרטי של רשתות הפארם והקמעונאות בארה"ב. הפעילות הגנרית שבסיסה בירוחם וברמת חובב ייצרה לפריגו הכנסות של 293 מיליון דולר, רווח גולמי מתואם של 169 מיליון דולר שהם 57.6% מהמחזור ורווח תפעולי מתואם של 127 מיליון דולר שהם 43.2% מהמחזור. אף כי מדובר בירידה של 7.2 ו-6.3 נקודות אחוז ברווחיות הגולמית והתפעולית בהתאמה מדובר עדיין ברווחיות גבוהה .

בכנס של ג'יי פי מורגן שנערך אתמול סירב אמנם ג'ון הנדריקסון להתייחס ישירות לביקורתה של קרן סטארבורד אבל עשה זאת במשתמע. הנדריקסון אמר כי תהליך הבחינה האסטרטגי של תחומי הפעילות השונים עדיין לא הושלם ושההחלטה על מימוש נכסים נוספים (פריגו נפרדה לא מכבר מעסקי הוויטמינים ותוספי המזון המפסידים) תתקבל בקרוב וכן הזכיר שהזיכיון לטיסברי אינו חלק מליבת עסקיה של החברה. הנדריקסון העריך שלפעילות של המוצרים הממותגים באירופה שמאוגדת תחת החברה הבת אומגה פוטנציאל צמיחה.

סטארבורד מנהלת במקביל מאבק לכינוס אסיפת בעלי מניות מיוחדת בחברת הפארמה Depomed במטרה להחליף את דירקטוריון החברה. היעד הבולט של סטארבורד עד כה הייתה חברת Yahoo שהודיעה לאחרונה על מכירת עסקי הליבה שלה לחברת Verizon 3 שנים לאחר שסטארבורד החלה את פעילותה האקטיביסטית בחברה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker