מוטי בן משה עשוי לחלץ את בנק הפועלים מהאחיזה בחברת הדלק טן

מוטי בן משה השלים לאחרונה שתי עסקות שבהן היה מעורב בנק הפועלים: השתלטות על אלון רבוע כחול ועל רשת נעמן - יצרנית כלי הבית ■ בנק הפועלים מחזיק בשעבוד על יותר מ-80% מטן כחלק מהבטוחות כנגד החובו של פישמן - יותרמ-1.8 מיליארד שקל

מיכאל רוכוורגר
מוטי בן משה
מוטי בן משה

שנה לאחר שסיים השקעה אומללה של כ-700 מיליון שקל באי.די.בי פיתוח, שהסבה לו הפסד עצום של כ-550 מיליון שקל, חזר אתמול מוטי בן משה באופן רשמי לזירת העסקים הישראלית. בן משה השלים שתי עסקות שבהן היה מעורב בנק הפועלים.

בעסקה הגדולה יותר השלים בן משה את ההשתלטות על אלון רבוע כחול (השולטת בחברת הדלק והקמעונות דור אלון), על חברת רבוע כחול נדל"ן, וכן על רשת נעמן, יצרנית כלי הבית. הרכישה של אלון רבוע כחול התבצעה כחלק מהסדר חוב בחברה שנקלעה לקשיי נזילות בעקבות תמיכה נרחבת של מאות מיליוני שקלים ברשת קמעונות המזון מגה, שבסוף הגיעה להקפאת הליכים, ונרכשה באחרונה בידי רשת יינות ביתן של נחום ביתן.

בעסקה באלון רבוע כחול בן משה יזרים כ-900 מיליון שקל לתוך החברה, וכן ישלם לחברה האם שלה קבוצת אלון (שאף היא נמצאת בקשיי נזילות) סכום של 110 מיליון שקל. זאת כשבתקופה הקרובה תהפוך אלון רבוע כחול לחברה פרטית. החברה מתכננת גם להנפיק איגרות חוב.

מלבד ההשקעה באלון רבוע כחול הגיע בן משה בסוף השבוע לסיכום על השקעה של 20 מיליון שקל ברשת הכושר הולמס פלייס, הנמצאת על המדף במשך תקופה ארוכה, ופועלת בענף המתאפיין בירידה ברווחיות. בעסקה זו בן משה מזרים את הכסף לתוך הולמס פלייס באמצעות השקעה בקרן גרין לנטרן של ריצ'י האנטר, ובכך יחזיק בכ–15% מהולמס פלייס. בהשקעה בהולמס פלייס חובר בן משה לבנק הפועלים, שבאמצעות זרוע ההשקעות הריאליות ובנקאות להשקעות שלו פועלים שוקי הון, ישקיע 25 מיליון שקל תמורת 18% מהולמס פלייס. עם ההלוואה של הפניקס, והשקעה של גופים נוספים, יתאפשר להולמס פלייס להתרחב ולרכוש את הרשת המתחרה גו אקטיב תמורת יותר מ-90 מיליון שקל.

במהלך ההשקעה באי.די.בי בן משה (וגם שותפו לשעבר אדוארדו אלשטיין, שכיום שולט לבד באי.די.בי פיתוח) זכו ליחס חשדני מאוד מראשי הפועלים. ראשי הבנק סירבו במשך תקופה ארוכה לאשר את העברת השליטה לבן משה ואלשטיין. זאת אף על פי שהשניים הזרימו סכומים עצומים לתוך אי.די.בי פיתוח, ובכך איפשרו לחברה לפרוע סכומים גדולים לבעלי האג"ח וגם להפועלים - שהיה חשוף לפני כשלוש שנים לחובות של אי.די.בי בכ-900 מיליון שקל.

לבנק הפועלים יש נוכחות גדולה גם בקבוצת אלון. הבנק חשוף לחובותיהן של החברה האם אלון דלק והחברות הבנות והנכדות שלה, למשל אלון רבוע כחול ומגה, במאות רבות של מיליוני שקלים. לפיכך, נאלץ בן משה לבלות לא מעט שעות בדיונים מול ראש החטיבה העסקית בבנק הפועלים, יעקב אורבך, ומול ראש אגף לאשראים מיוחדים, יורם אלרואי.

באותם הדיונים הועלתה גם האפשרות שבן משה, המבקש להרחיב את עסקיו בישראל, ירכוש את חברת הדלק והקמעונות טן שבשליטת אליעזר פישמן. החברה היא סינרגטית לפעילותה של חברת דור אלון, הנסחרת בבורסה לפי שווי שוק של 675 מיליון שקל. החברה מחזיקה ב-212 תחנות דלק ציבוריות וב-144 חנויות נוחות.

בנק הפועלים מחזיק בשעבוד על יותר מ-80% מטן, ושעבוד זה הוא חלק מהבטוחות שהבנק מחזיר כנגד חוב אישי של פישמן כלפיו בסכום של יותר מ-1.8 מיליארד שקל - חוב שאותו אינו מסוגל לפרוע.

למרות שטן, ששווייה מוערך ב-200 מיליון שקל, נחשבת חברה קטנה יחסית, הפועלים לא הצליח למכור אותה עד עכשיו. הבנק אף מימן במאי 2016 לפישמן רכישה של כ-10% נוספים מטן מרוני בירם, גיל דויטש ומשקיעים ואחרים תמורת 30 מיליון שקל. כל זאת אחרי שבשנים האחרונות ניהל שיחות ומגעים למכירת טן, בין השאר, לאלי אלעזרא ומשפחת נוימן (בעלת שליטה באלון). ואולם, בשל סיבות כאלה ואחרות המגעים למכירת החברה לא הבשילו לכדי הסכמים מחייבים.

אולי כעת, אחרי שטן הציגה ברבעון השני של 2016 תוצאות משופרות, שבאו לידי ביטוי בעלייה של 11% ב-EBITDA (רווח תפעולי תזרימי בניכוי הוצאות מימון, מסים, פחת והפחתות) ל-16.7 מיליון שקל, וקפיצה של 70% ברווח הנקי ל-11 מיליון שקל - יחלץ מוטי בן משה את שותפו החדש בהולמס פלייס, בנק הפועלים, מהמצב המביך שאליו נקלע בטן. הבנק, כאמור, לא מצליח למכור את השליטה בטן זה כמה שנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום