קרן טנא רוכשת מקיבוץ שדות ים 2.8% מאבן קיסר ומקבלת שליטה משותפת

הקרן תשלם 43.5 מיליון דולר, פרמיה של 11% על מחיר הבורסה, אבל תקבל אופציה לרכישת כמות כפולה של מניות במחיר נמוך יותר וזכות להשתמש בזכויות ההצבעה של קיבוץ שדות ים במגוון רחב של נושאים

יורם גביזון
מיצג אבן קיסר בשבוע העיצוב במילאנו 2015
מיצג אבן קיסר בשבוע העיצוב במילאנו, 2015צילום: טום מניון
יורם גביזון

אסיפת חברי קיבוץ שדות ים אישרה ביום רביעי שעבר עסקה למכירת מיליון מניות, שהן 2.8% מהונה של חברת אבן קיסר , לקרן טנא תמורת 43.5 מיליון דולר. עד לעסקה החזיק הקיבוץ ב-32% ממניותיה של החברה.

העסקה, שאושרה ברוב של 80%, משקפת מחיר של 43.5 דולר למניה, הגבוה ב-11% ממחיר השוק של המניה ביום ההצבעה. הפרמיה שתשלם קרן טנא, המנוהלת על ידי אריאל הלפרין, נמוכה משמעותית, שכן הקרן קיבלה ללא תמורה אופציה ל-5 שנים לרכוש עוד 2 מיליון מניות (המהוות עוד 5.7% מהחברה) במחיר מימוש של 43 דולר למניה, שיעלה בשיעור שנתי של 3%. כך, ערכה של האופציה על פי נוסחת בלק ושולס, מוריד את המחיר האפקטיבי של הרכישה, וזאת בנוסף לתמריץ המשמעותי שהוא נותן לקרן להשביח את החברה ולהעלות את מחיר המניה באופן שיגדיל משמעותית את הרווח שלו מהעסקה.

יתרה מזו, הקרן תקבל מהקיבוץ את היכולת להוביל את החברה באמצעות העברת הזכות למנות 2 מ-3 הדירקטורים שממנה קיבוץ שדות ים לדירקטוריון אבן קיסר, שמונה 9 חברים. הקיבוץ יחתום על הסכם הצבעה, על פיו קרן טנא תקבל את הזכות להצביע בשם כל המניות שבידי קיבוץ שדות ים בטווח רחב של נושאים שהוגדרו בהסכם.

ההצעה של קרן טנא הועדפה על פני הצעות מתחרות של קרנות ההשקעה הפרטיות הזרות CVC וקרלייל שביקשו לרכוש את השליטה המלאה באבן קיסר, וכן הצעות של קרן אייפקס וחברת מבטח שמיר.

מפעל אבן קיסר בקיבוץ בשדות ים
מפעל אבן קיסר בקיבוץ שדות יםצילום: איציק בן מלכי

בקיבוץ שדות ים העדיפו שלא למכור בשלב זה את מלוא האחזקה באבן קיסר, משום שעסקה כזו הייתה מצריכה את שדות ים לוותר על הכנסות של 11 מיליון דולר בשנה בתמורה להעסקת 67 מחברי הקיבוץ על בסיס קביעות, חכירת קרקע של הקיבוץ, שירותי משרד, חשמל ותחזוקה.

קיבוץ שדות ים נקלע בשנה האחרונה לעימות עם בעלי המניות הגדולים בחברה, בעיקר קרנות השקעה אמריקאיות, שצימצמו את יכולתו של הקיבוץ להשפיע על ניהולה. עימות זה בא לידי ביטוי בדצמבר 2015 במאבק על מינוי 3 דירקטורים חיצוניים לדירקטוריון החברה, כשבעלי המניות העדיפו את 3 הדירקטורים שהוצעו על ידי הדירקטוריון על פני הרשימה שהציע הקיבוץ.

ההשקעה באבן קיסר, שמפתחת, מייצרת ומשווקת משטחי מטבחים מקוורץ ולוחות קוורץ לחדרי אמבט וחיפויי קירות, הייתה אחת הטובות בתולדותיה של קרן טנא. הקרן מכרה 21% ממניותיה של אבן קיסר באפריל 2013 תמורת 172 מיליון דולר בהצעת מכר במחיר של 23.25 דולר למניה, ורשמה רווח של 141 מיליון דולר לאחר שהשקיעה באבן קיסר בשני סבבים ב-2006 וב-2009.

מניית אבן קיסר עלתה מאז המימוש של קרן טנא לשיא של 71 דולר למניה, ששיקף שווי חברה של 2.5 מיליארד דולר. אולם, ביולי 2015  קרסה מניית החברה ב-60% בתוך חודשיים בעקבות החרפה בתחרות והאטה בצמיחתה בשוק האמריקאי, שהוא השוק הגדול ביותר של החברה.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ