שוק של 7 מיליארד דולר בשנה: אליום מדיקל נכנסת לתחום המכשור הרפואי בלב

החברה תשלם לבעלי הפטנט שרכשה 10%-30% מהיקף האקזיט ■ מנכ"ל אליום: "התחייבות ההשקעה שלנו מוגבלת ל-5 מיליון דולר ב-3 שנים וגם היא תתרכז בשלבים המאוחרים של הפיתוח. אם נציג מודל יעיל בחברות נהיה יעד אטרקטיבי לרכישה"

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
יורם גביזון

חברת אליום שמפתחת מכשור רפואי זעיר פולשני השלימה את העסקה לרכישת נכסים וזכויות בתחום המסתם המיטרלי, שהוא המסתם המקשר בין העלייה השמאלית לחדר השמאלי בלב.

אליום רכשה פעילות של פיתוח מסתם לבבי מיטרלי שנועד להשתלה בשיטה זעיר פולשנית חדשנית במטופלים הסובלים מאי ספיקת המסתם.

הפעילות הנרכשת כוללת פטנט מאושר בארה"ב לשיטת השתלה ועיגון ייחודים של המסתם המיטרלי שנבחנה במבחני מעבדה ובמבחני היתכנות ראשוניים בחיות גדולות. אסף אלפרוביץ' מנכ"ל אליום אמר שהחברה התחייבה לממן את פיתוח המסתם של בסכום של 5 מיליון דולר ב-3 השנים הקרובות.

אסף אלפרוביץ'צילום: תמונות אליום מדיק

לדבריו, החברה מתכוונת לבקש מענק של 40%-50% מגובה ההשקעה מהמדען  הראשי ומעריכה שתקבל אותו בשל אופיו פורץ הדרך של המחקר והעובדה שהוא מספק פתרון לצורך רפואי חסר מענה.

אליום מדיקל תשלם לבעלי הפטנט רק במקרה של מכירת הפעילות או השקעה אסטרטגית בפעילות 10%-30% נטו כלומר בניכוי השקעותיה של אליום בפיתוח, בכפוף למועד ההשקעה כך שאם ההשקעה או המכירה תתבצע בתוך שנתיים יקבלו בעלי הפטנט 30% ואם אירוע המימוש יהיה בטווח זמן ארוך משנתיים יירד הסכום שישולם לבעלי הפטנט עד ל-10%. השלמת העסקה היתה כפופה לאישור בעלי המניות שתמכו בה ברוב של 91%.

בעלי הפטנט למסתם המיטרלי החדשני הם יזמיה של חברת BVS (Breakthrough Mitral Valve פרופסור אורי רוזנשיין, מנהל המחלקה הקרדיולוגית במרכז הרפואי בני ציון בחיפה, ובנימין ספנסר ונתנאל בנישו שהיו מדענים בכירים בחברת המסתמים PVT שנרכשה על ידי חברת Edwards ב-2004 תמורת 155 מיליון דולר.

המסתם המיטרלי מקשר בין העלייה השמאלית לחדר השמאלי בלב. אי ספיקת המסתם גורמת לאי סגירה מלאה שלו בזמן התכווצות מדורי הלב, תופעה שמאפשרת מעבר של דם חזרה מהחדר השמאלי אל העלייה השמאלית בזמן התכווצות מדורי הלב.

שוק המסתמים המיטרלים נאמד ב-7 מיליארד דולר בשנה. כ-10% מהאוכלוסייה העולמית מעל גיל 75 סובלים מהתופעה כשבארה"ב 4 מיליון איש סובלים מדליפה במסתם המיטרלי. הפתרון הנוכחי לחולים הסובלים מדליפה במסתם זה הוא ניתוח לב פתוח שאינו מתאים לרבים מהחולים בשל הסיכון הגבוה הכרוך בביצוע ניתוח זה בגילם המתקדם.

עובדה זו הופכת את השתלת מסתם מיטרלי בשיטה זעיר פולשנית (טרנסאפיקלית, דרך הצלעות או דרך כלי הדם על פי שיטת ההשתלה שנרכשה על ידי אליום) לאטרקטיבית לחברות גדולות. אלפרוביץ' מזכיר שבשנה האחרונה בוצעו עסקות בתחום המסתם המיטרלי בהיקף כספי של מעל מיליארד דולר בין ענקיות מכשור רפואי כמו אבוט מדטרוניק ואדוורדס למרות שלאף לא אחת מהנרכשות לא היה אישור שיווק וכולן היו בשלבי פיתוח מוקדמים יחסית.

לדברי אלפרוביץ', החברה אינה מתכוונת להתחרות בשלב הניסויים הקליניים בחברות הענק ומעריכה שאם תציג מודל יעיל של שיטת ההשתלה של המסתם המיטרלי בחיות גדולות היא תהפוך ליעד אטרקטיבי לרכישה או להשקעה אסטרטגית בשווי גבוה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker