דרמה לילית

מנכ"ל כיל סטפן בורגס התפטר, מונה מחליף זמני

(עדכון) היחסים בין בורגס לבעל השליטה עידן עופר הצטננו על רקע הצלילה במחיר המניה, מדיניות הדיבידנד של החברה והשקעות שנויות במחלוקת ■ בורגס: "לאחר ארבע שנים מוצלחות אני מרגיש שהגיעה העת להעביר את מרכז חיי בחזרה לאירופה"

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
סטפן בורגסצילום: עופר וקנין

דרמה לילית בענקית התעשייה הישראלית: סטפן בורגס, מנכ"ל כיל בארבע השנים האחרונות, התפטר הערב מתפקידו. בורגס  הגיש הערב את התפטרותו לדירקטוריון החברה בראשות יוחנן לוקר וזה קיבל אותה. הדירקטוריון יפעל למינוי מנכ"ל חדש, ועד אז בורגס יהיה זמין כדי להבטיח העברה נאותה של תפקידו.

אשר גרינבאום לשעבר המשנה למנכ"ל כיל ומנהל התפעול הראשי של החברה ימלא זמנית את מקומו של בורגס. גרינבאום (66), שפרש מהחברה באפריל 2016 לאחר 41 שנים בחברה הוחלף על ידי צ'ארלי ווידהאוס לשעבר מנכ"ל כיל מוצרים תעשיתיים שאף מועמדותו נשקלה למלא זמנית את מקומו של בורגס.

מניית כיל מאז כניסתו של בורגס לתפקיד

בורגס (52) מונה לתפקידו בספטמבר 2012, ובתקופתו ירדה מניית כיל ב-58% לשפל של חמש שנים שמשקף שווי חברה של 20 מיליארד שקל; הצניחה במחיר המניה התרחשה על רקע המשבר בענף הדשנים ובעיקר בשוק האשלג, תבוסות חוזרות ונשנות של כיל מול הממשלה בכל הקשור לרגולציה, מסקנות ועדת ששינסקי שהעלו מהותית את התמלוגים למדינה והבוררות בין המדינה לכיל בנוגע לתמלוגי עבר על פעילותה בשוק האשלג. כיל - תחת מנהיגותם של בורגס והיו"ר הפורש ניר גלעד - נכשלה במאמצים לקבל זיכיון לכריית פוספט בשדה בריר שליד ערד, ועל פי המסתמן בשנה הקרובה ייפתח מכרז מחודש על הזיכיון של כיל להפיק אשלג בים המלח שפוקע ב-2030.

הירידה החדה ברווחיה של כיל כתוצאה מעודף כושר ייצור עולמי באשלג - מרכז הרווח העיקרי של החברה - עמדה ברקע המתח הגובר בין בורגס לבין עידן עופר שהוא בעל השליטה בכיל באמצעות שליטתו בחברה לישראל. היחסים הצטננו בין השניים כתוצאה ממחלוקת על מדיניות הדיבידנד של כיל מצד אחד והצורך של החברה לישראל בדיבידנדים כדי לפרוע חוב של 1.7 מיליארד דולר בארבע השנים הקרובות.

לאורך שנותיו בכיל, בורגס היה מעורב בשתי השקעות מהותיות שבשלב זה נראות בעייתיות - רכישת החברה הקנדית Allana תמורת 135 מיליון דולר והשקעה ב-15% ממניות חברת הדשנים הסינית Yunan Yuntinuha והקמת מיזם משותף לכריית פוספט וייצור דשני פוספט ומוצרי המשך על בסיס פוספט בסין שסבל מהפסדים כבדים ב-2016. השקעות אלו בתקופה של משבר בשוק הדשנים העלו את רמת הסיכון בפעילותה של כיל והחריפו את המחלוקת עם עופר.

באחרונה מינה עופר את יוחנן לוקר, שכיהן בעבר כמזכירו הצבאי של ראש הממשלה, ליו"ר כיל. לוקר הבהיר ככל הנראה לבורגס שבכוונתו לנקוט מעורבות פעילה בניווטה של כיל ונראה שכוונה זו האיצה את החלטתו של בורגס להתפטר.

עם זאת, בורגס חתום גם על כמה הצלחות מרשימות כמו תכניות ייעול בחברה הבת רותם אמפרט נגב שפעילה בשוק הפוספט, בחברת ברום ובחברת מפעלי ים המלח שהביאו לפרידה מיותר מ-10% מעובדי החברות, שיפור דרמטי ברווחיותה של רותם אמפרט נגב וחיזוק יכולתה לשרוד בתקופה של מלחמת מחירים קשה בין יצרני פוספט סיניים לחברת הפוספט הממשלתית של מרוקו שהיא יצרן הפוספט הגדול בעולם.

שמו של בורגס - המשמש כדירקטור בסינג'נטה - נקשר במחצית הראשונה של 2016 במועמדות לתפקיד ניהולי בענקית הדשנים שנרכשת בימים אלה על ידי כמצ'יינה הסינית תמורת 40 מיליארד דולר.

בורגס שנישא לאחרונה בשנית אמר היום: "לאחר ארבע שנים מוצלחות שבהן הובלתי את כיל בתקופה היסטורית ודרמטית בשוקי הסחורות אני מרגיש שהגיעה העת להעביר את מרכז חיי בחזרה לאירופה".

ייצור אשלג במפעל של כיל
ייצור אשלג במפעל של כילצילום: בלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker