סוגרים שורות עם מרקל נגד בריטניה

אירופה נסחבת כבר כמה שנים בדרך של לימבו, שבה אין הידוק אמיתי של האיחוד והסכמה פוליטית מצד אחד, ואין פתרון למשבר הכלכלי

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ועידת G20 בסין
ועידת G20 בסיןצילום: Ng Han Guan/אי־פי
דפנה מאור
דפנה מאור

אתמול הצטרפה אוסטרליה לארה"ב, והבהירה לבריטניה: אין דרך מהירה לחתום על הסכם סחר נפרד מהאיחוד האירופי לאחר החלטת בריטניה לפרוש ממנו (ברקזיט). בכך היבשת החמישית מיישרת שורות עם קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, בתפקידה כמנהיגה הבולטת של האיחוד האירופי, ועם שלל פקידי הנציבות האירופית בבריסל, שמבקשים להבהיר לבריטניה: החלטתך לצאת מהאיחוד האירופי תעלה לך במחיר לא קטן.

שר המסחר של אוסטרליה, סטיב סיובו, ושר המסחר של בריטניה, ליאם פוקס, הכריזו על הקמתה של קבוצת עבודה בנושאי סחר שתיפגש פעמיים בשנה החל ב–2017 לדון בעתיד יחסי הסחר בין בריטניה למושבה לשעבר שלה. בפועל, אוסטרליה מנעה ממנהיגת בריטניה, תרזה מיי, את האפשרות לזרוק לעמה פירור של תקווה, כי במקום הסכמי הסחר הכוללים שיש לבריטניה במסגרת האיחוד האירופי, היא תוכל ליהנות בקלות מהסכמי סחר נפרדים עם שותפות הסחר שלה.

גרוע מכך, מנקודת מבטה של בריטניה: בסוף השבוע, בפסגת ג'י־20, הבהיר נשיא ארה"ב, ברק אובמה, כי לא יהיה הסכם סחר במסלול מזורז לבריטניה. היתה זו פגישתו הראשונה של אובמה עם מיי מאז מונתה לראשת ממשלת בריטניה. הוא לא יכול היה להציע לה נחמה מלבד ההצהרה כי בריטניה וארה"ב הן ידידות אמת, וכי יפעל למנוע את הידרדרות היחסים ביניהן בעידן הפוסט־ברקזיט - אמירה כשלעצמה היא סוג של ענן מעל ראשיהם של הבריטים. איך ייתכן שהגענו לזה? שואלים הבריטים את עצמם.

הפניית הכתפיים הקרות האוסטרלית והאמריקאית ממחישה היטב את האתגרים והצרות הצרורות שצפויים לבריטים בהמשך הדרך בעקבות יציאתם מהאיחוד. להזכירנו, מיי עדיין לא הפעילה את סעיף 50 באמנת ליסבון, שמתחיל את הפרוצדורות שנדרשות כדי להוציא את בריטניה מהאיחוד, ודורשות כשנתיים. ואולם, מיי כן הבהירה היטב שאין בכוונתה לסגת מההחלטה שהתקבלה במשאל עם, ואין בכוונתה להציע לאירופה את הוויתורים הנדרשים כדי להשאיר אותה לפחות בשוק המשותף (EEC) - שעיקרם ויתור על הטלת מגבלות על הגירה לבריטניה.

אם כך, כשתפרוש תצטרך בריטניה להקים 27 הסכמי סחר עם מדינות האיחוד האירופי, והסכמי סחר מחודשים עם מדינות מחוצה לו, שכיום סוחרות עם בריטניה תחת הסכמים שיש להן עם האיחוד. נקודות מחלוקתישנות, למשל סובסידיות לחקלאות, עשויות להיפתח מחדש לדיון, ולהביא לתנאים פחות טובים מאלה שיש לבריטניה תחת מטריית האיחוד.

ברצוננו להציע מסקנה נוספת מההכרזות של אוסטרליה וארה"ב. דרכה של קנצלרית גרמניה, שמכתיבה מאז תחילת משבר החובות באירופה מדיניות נוקשה כלפי מי שחורג מתכתיבי בריסל־ברלין, שוב מנצחת. האיומים ששיגרו פקידי הנציבות מול בריטניה, שנשמעו כמו "לא רוצה לשחק אתנו, אז תסתלקי מיד" נועדו לאותת למדינות האחרות באיחוד שעליהן להימנע ממהלך דומה. ראשי האיחוד חוששים מפלגנים באירופה, מהחזית הלאומית של מארין לה פן, ועד השמאלנים הרדיקליים של פודמוס בספרד.

כדי לכבות כל ניצוץ של התנגדות או סטייה מהמרשם שלהם להתנהלות האיחוד האירופי, מתנהגת פקידות הנציבות עם הנצים של מרקל (בראשם שר האוצר, וולפגנג שויבלה) כאחרוני הבריונים: למעוך בכוח ובאיומים כל ניסיון ללכת בדרך אחרת, כשם שעשו לממשלת יוון בראשות מפלגת סיריזה, כשזו ניסתה להרים את נס ההתנגדות במשאל עם לפני שנה.

בשיטה הזו אירופה נסחבת כבר כמה שנים בדרך של לימבו, שבה אין הידוק אמיתי של האיחוד והסכמה פוליטית מצד אחד, ואין פתרון למשבר הכלכלי ומשבר האמון ההדדי מהצד השני. לבריטים, ליוונים ולהמוני ספרדים מובטלים לא מוצעת דרך ליציאה מהמשבר ומהקשיים שלהם. הבנק המרכזי ממשיך לספק רשת ביטחון פיננסית למדיניות הזו באמצעות הדפסת כסף פרועה, בעוד הגרמנים ממשיכים לייצא בזול בזכות יורו חלש, לחסוך את כספם שלהם, ליהנות מעודפים תקציביים ואבטלה זעירה, ולהמשיך לחלום שאירופה תמשיך לשוט בכיוון שהם מצביעים עליו, שבסופו לא נמצאת קשת, אלא ענן ערפל גדול ואטום.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker